دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از چه اجزایی تشکیل شده است؟ – خبرگزاری بیشتر اخبار ایران و جهان


به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، دستگاه تصفیه آب از اجزای متعددی تشکیل شده است اما این دستگاه ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد. به شرط اینکه سیستم تصفیه آب ما بر اساس فرآیند اسمز معکوس RO باشد، می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد: پیش تصفیه و تصفیه اصلی.

هر یک از این قطعات شامل قطعات و لوازم جانبی لازم برای عملکرد صحیح سیستم می باشد. در ادامه این مقاله از سایت آب ساختار یافته با ما همراه باشید.

پمپ تصفیه آب صنعتی RO

پمپ یکی از اجزای اصلی است دستگاه تصفیه آب صنعتی که نیروی محرکه لازم را برای عملکرد صحیح فرآیند اسمز معکوس فراهم می کند. برای این منظور از پمپ های گریز از مرکز کلاس که پمپ های فشار قوی نیز نامیده می شوند استفاده می شود. ظرفیت و اندازه این پمپ بر عهده طراح سیستم RO می باشد و بر اساس فشار کاری و دبی مورد نیاز تعیین می شود. پمپ فشار بالا در سیستم تصفیه آب RO معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شود. نکته مهم در انتخاب پمپ داشتن راندمان بالا در فشار و دبی مورد نظر است که توجه به این موضوع باعث کاهش هزینه برق مصرفی می شود.

فیلتر غشایی RO

در تصفیه آب اسمز معکوس، غشا به عنوان قلب سیستم شناخته می شود. امروزه شرکت های زیادی این اقلام را تولید و به بازار جهانی عرضه می کنند. با این حال، انتخاب نوع غشاء مورد استفاده در سیستم RO برای کیفیت محصول نهایی و شرایط عملکرد سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. فیلترهای ممبران صنعتی بر اساس نوع آب آشامیدنی که برای تصفیه نیاز دارند در انواع مختلفی موجود می باشند. ماژول های SW برای تصفیه آب دریا و ماژول های BW برای آب نمک مناسب هستند.

محفظه پرچروسل یا غشایی

پرکروسل یا محفظه ممبران محفظه ای است که وظیفه نگهداری فیلتر RO را بر عهده دارد و به همین دلیل به محفظه غشایی معروف است. این کابینت ها معمولا از فایبرگلاس ساخته می شوند. پاک کننده های فشار قوی در انواع مختلفی بر اساس قطر، ظرفیت بر اساس تعداد ممبران و فشارهای کاری موجود می باشند که بر اساس طراحی و نیاز سیستم قابل انتخاب هستند. این هوزینگ های صنعتی در دو نوع ۸ اینچی و ۴ اینچی موجود می باشند که این عدد در اصل قطر غشاهای RO قرار گرفته در داخل آنها می باشد. همچنین تعداد غشاهای قرار داده شده در داخل پری سیت ها از ۱ تا ۸ متغیر است. اما رایج ترین ظرفیت شرودر ۶ عنصر است. پارامتر دیگر فشار کاری است که می توان به آب عبوری از پرچروسل اعمال کرد. در سیستم های مختلف این فشار متغیر است، به عنوان مثال هنگام نمک زدایی آب دریا از ۱۰۰۰ پاک کننده فشار قوی استفاده می شود که می تواند فشار تا ۱۰۰۰ psi را تحمل کند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دستگاه های اندازه گیری دستگاه های تصفیه آب صنعتی

یکی از مهمترین اجزای هر سیستم صنعتی تجهیزاتی است که وظیفه اندازه گیری را بر عهده دارد. در تصفیه آب صنعتی RO از دستگاه های مختلفی برای اندازه گیری و کنترل پارامترهای عملیاتی سیستم استفاده می شود.

شیرهای کنترل

شیرهای کنترلی تصفیه آب صنعتی یکی از مهمترین تجهیزات اندازه گیری در دستگاه های تصفیه آب صنعتی هستند که وظیفه کنترل دبی و فشار هر جریان از سیستم RO را بر عهده دارند. این شیرها در انواع مختلفی وجود دارند که بسته به وظیفه ای که دارند نوع مناسب آن مشخص می شود.

فلومتر

فلومترها در مسیرهای جریان مختلف برای آب شیرین کن صنعتی استفاده می شوند و وظیفه آنها تعیین دبی آب در آن مسیر جریان یا لوله است. این مسیرها شامل موارد زیر است:

جریان یا تخلیه آب تصفیه شده: مقدار آب تولید شده توسط سیستم تصفیه آب

تخلیه میعانات: نرخ جریان فاضلاب یا جریان خروجی کنسانتره از دستگاه تصفیه آب RO

جریان آب برگشت: اگر سیستم مجهز به مسیر جریان برگشتی باشد، دبی آن توسط یک فلومتر کنترل می شود. وظیفه این مسیر جریان افزایش درصد بازیافت یا استفاده مجدد از سیستم است.

فشارسنج

گیج فشار برای نظارت بر فشار در بخش ها و لوله های مختلف در سیستم تصفیه آب صنعتی استفاده می شود. در سیستم های پیشرفته و هوشمند از سنسور فشار استفاده می شود که اطلاعات را به سیستم کنترل مرکزی ارسال می کند. اما در سیستم های معمولی و ساده می توان گیج فشار را مستقیماً روی لوله آب نصب کرد.

اندازه گیری TDS

عملکرد اولیه یک سیستم RO کاهش TDS آب است که نشان دهنده جامدات محلول است. TDS را می توان به عنوان اندازه گیری مقدار یون های آب در نظر گرفت. برای بررسی کیفیت آب تصفیه شده و عملکرد سیستم RO از اندازه گیری TDS آب تصفیه شده یا تراوش استفاده می شود. سنسور اندازه‌گیری TDS را می‌توان در جریان‌های آبی دیگر مانند جریان کنسانتره که برای کنترل بهتر سیستم استفاده می‌شود، استفاده کرد. سنسور TDS کیفیت آب خروجی را اندازه گیری کرده و به سیستم کنترل مرکزی ارسال می کند و از طریق مانیتور عدد قابل مشاهده است.

سیستم شستشوی اتوماتیک غشایی CIP

هنگامی که نمک ها، املاح و مواد محلول در آب از غشای RO حذف می شوند، پس از مدتی لایه ای از این ترکیبات روی سطح غشا تشکیل می شود. این لایه در مسیر جریان آب مقاومت ایجاد می کند که باعث کاهش ظرفیت تولید سیستم می شود. در چنین حالتی لازم است غشاها را بشویید تا آلودگی ها و میکروب ها از روی آن زدوده شود و سطح غشا تمیز شود. به همین دلیل است که سیستم شستشوی ممبران اتوماتیک CIP در دستگاه تصفیه آب صنعتی برای افزایش طول عمر ممبران RO و حذف رسوبات روی ممبران ممبران تعبیه شده است. زمان شستشوی غشا بستگی به میزان آلودگی آب و نوع آب ورودی دارد. اما به طور متوسط ​​زمان شستشوی ممبران RO هر ۶ ماه یا یک بار در سال است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی واتر سازه

آب ساختار یافته با تکیه بر مهندسی روز دنیا و به کارگیری استانداردهای بین المللی با کادری مجرب و آزموده، کیفیتی بینظیر را در صنعت تصفیه و گندزدایی آب به ارمغان آورده است به طوری که تنوع دستگاه های مورد نیاز در این زمینه می تواند پاسخگوی تمامی نیازهای بخش های مختلف مصرف کننده باشد. آب را برای مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی غیر ضروری کنید.

پکیج تصفیه فاضلاب آب سازه

پکیج تصفیه فاضلاب آب ساختار یافته یکی از محصولات مهم و مهم در گروه تخصصی و مهندسی می باشد آب ساختار یافته است.

اطلاعات بیشتر در مورد پکیج تصفیه فاضلاب اینجا ارتباط دادن خواندن.

کارشناسان و مهندسین گروه تخصصی شیمی و فرآیند آب ساختار یافتهتوانایی طراحی پکیج تصفیه فاضلاب در بهینه ترین شرایط سازه ای (از نظر مقاومت، وزن سبک و استحکام در برابر شرایط محیطی) و بهترین شرایط فرآیندی (از نظر فرآیند صحیح و اصولی تصفیه و کیفیت فاضلاب را به استانداردهای سازمان محیط زیست ایران برساند) آب ساختار یافتهبا تولید انواع پکیج های تصفیه فاضلاب در ظرفیت های مختلف و با مصالح ساختاری مختلف و انواع پکیج های تصفیه فاضلاب از گروه تولیدی تخصصی یکی از تولیدکنندگان برتر کشور می باشد. آب ساختار یافته با مشخصات فنی متفاوت در تمامی نقاط کشور و برخی کشورهای همسایه قابل بازدید و استفاده می باشد.

این مطلب یک آگهی می باشد و خبرگزاری مهر نظری در مورد آن ندارد.