دست ترامپ در جیب مردم آمریکا؛ «دولت باید هزینه بازرس ویژه را تقبل کند» – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، وی پس از پذیرش درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای تعیین بازپرس ویژه در تحقیقات اسناد کشف شده از عمارت وی در فلوریدا، اکنون اقدام به تعیین بازپرس ویژه کرده است. هنوز یک درخواست و از دولت خواسته است بایدنرئیس جمهور فعلی آمریکا باید نیمی از هزینه های بازرس ویژه را از جیب مالیات دهندگان بپردازد.

آیلین توپقاضی ناحیه ایالات متحده اخیراً با درخواست ترامپ برای تعیین یک بازپرس ویژه در پرونده اسناد ضبط شده از خانه وی در فلوریدا موافقت کرد. سوالی که وزارت دادگستری آمریکا خواستار بررسی مجدد آن شده است. اما طرفین هر کدام دو گزینه برای این سمت (بازرس ویژه) ارائه کردند.

تیم حقوقی ترامپ پیشنهاد کرده است که “پرداخت هزینه های تعیین مشاور ویژه و هر گونه خدمات مشاوره حرفه ای و تیم های پشتیبانی درگیر به طور مساوی بین ترامپ و دولت تقسیم شود.”

اما وزارت دادگستری آمریکا که بررسی اسناد ضبط شده را آغاز کرده و نمی‌خواهد بازرس ویژه تعیین کند، با درخواست تیم حقوقی ترامپ مخالفت کرده و اعلام کرده است که «موضع دولت روشن است؛ طرفی که درخواست انتصاب او را داده است. یک بازرس ویژه باید هزینه های اضافی ناشی از این امر را متقبل شود.

تیم حقوقی ترامپ و دولت آمریکا نیز مشکلاتی در خصوص حضور بازرس ویژه در روند تحقیقات داشته اند، از جمله شرح وظایف و محدودیت های بازرس ویژه. تیم حقوقی ترامپ از مشاور ویژه می‌خواهد به همه اسناد، از جمله اسناد طبقه‌بندی‌شده، دسترسی داشته باشد و همه اسنادی را که تحت اختیارات اجرایی رئیس‌جمهور قرار دارند، ارزیابی کند.

قدرت اجرایی یک اصطلاح حقوقی است که به رئیس جمهور ایالات متحده اجازه می دهد تا مکاتبات محرمانه و ویژه ای با وی داشته باشد.

ماموران FBI در ۸ آگوست (۱۷ اوت) به عمارت دونالد ترامپ در فلوریدا موسوم به “مار-لاگو” یورش بردند و ۳۳ جعبه اسناد از جمله ۱۱ مجموعه اسناد محرمانه را از محل اقامت وی ​​کشف و ضبط کردند. بر اساس به گفته نیویورک تایمز، ترامپ حداقل ۳۰۰ سند محرمانه را به عمارت خود منتقل کرده بود.