دلایلی که چرا باید از دندان های حیوان خانگی خود مراقبت کنید

معرفی:

یک مطالعه نشان می دهد که بیماری های دندانی تقریباً ۸۰ درصد از سگ ها و گربه های بالای سه سال را تحت تأثیر قرار می دهد. به خطر افتادن سلامت دهان و دندان همیشه خطر بیشتری برای جذب سم در جریان خون ایجاد می کند که باعث بیماری می شود. مراقبت کامل و مناسب از دندان نه تنها برای بهداشت دهان حیوان خانگی شما حیاتی است، بلکه برای سلامت و رفاه کلی آن نیز بسیار مهم است. رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از درد، از دست دادن دندان و مشکلات سلامت ثانویه ناشی از عفونت های باکتریایی مانند مشکلات قلبی، کبدی و کلیوی جلوگیری کند.

ما چند مورد از دلایل مهمی را فهرست کرده ایم که نیاز به مراقبت خوب از دندان های حیوان خانگی شما را توضیح می دهد:

مراقبت از دهان می تواند به خلاص شدن از شر بوی بد دهان کمک کند

همه ما دوست حیوان دوست داشتنی خود را دوست داریم، اما در مورد بوی شدید تنفس چه می شود. نه کاملا! حداقل بوی تنفس قابل قبول است، اما بوی قوی دهان نشانه یک بیماری بزرگ دندانی است. معاینات منظم دندانپزشکی و مسواک زدن روزانه می تواند رشد باکتری را در حفره دهان حیوان خانگی شما دفع کند و به طور موثر بوی بد دهان را از بین ببرد.

بیماری های دندانی می تواند منجر به عواقب عمده شود

درست مانند انسان، مهم ترین مسئله بهداشت دهان در حیوانات خانگی بیماری پریودنتال است که به عنوان بیماری دندان نیز شناخته می شود. این اساساً عفونت بافت‌هایی است که دندان‌های حیوان خانگی شما را نگه می‌دارد که در نتیجه ایجاد پلاک روی دندان‌ها و لثه‌ها به دلیل تکنیک‌های ضعیف مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. اگر به موقع درمان نشود، ممکن است باعث خونریزی لثه، درد هنگام جویدن و اغلب منجر به از دست دادن دندان شود.

ارزیابی منظم دندانپزشکی می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند

حیوانات خانگی خانگی ما کیفیت پنهان کردن درد و سایر علائم بیماری را به ارث برده اند. از نظر تشریحی، بیش از نیمی از ساختار دندان حیوان خانگی شما در زیر خط لثه خارج از دید قرار گرفته است و تشخیص هر گونه بیماری دندانی را دشوار می کند مگر اینکه به دقت بررسی شود. برخی از صاحبان حیوانات خانگی وقتی هیچ بیماری را نمی بینند، دوست ندارند برای اقدامات پیشگیرانه هزینه کنند، زیرا متوجه نمی شوند که حیوان خانگی آنها ممکن است از درد و سایر بیماری های دندانی رنج ببرد که باعث می شود اگر حیوان خانگی خود را نبرند، هزینه بیشتری برای قبض دامپزشکی بپردازند. معاینات دندانپزشکی مرتباً حتی اگر همه چیز از بیرون درست به نظر برسد.

از موقعیت های دردناک دوری کنید

حیوانات خانگی در حالی که از یک بیماری دندان رنج می برند همان میزان درد را تجربه می کنند. نکته نگران کننده در اینجا این است که حیوانات خانگی نمی دانند چرا آسیب می بینند. بنابراین، اگر بتوانید از سلامت دهان و دندان حیوان خانگی خود مراقبت کنید، می توانید از تحمل دردی که گاهی غیرقابل تحمل است جلوگیری کنید.

بیماری های مهم را دور نگه دارید

حیوانات خانگی به طرز ماهرانه ای درد و بیماری خود را مدیریت می کنند. شما متوجه بیماری دندانی آنها نخواهید شد تا زمانی که در سراسر حفره دهان او پخش شود و باعث آسیب و رنج بیشتر شود. بردن حیوان خانگی برای معاینات منظم دهان و دندان می تواند به شما کمک کند تا هر بیماری دهانی را از همان ابتدا قبل از اینکه مقابله با آن دشوار شود تشخیص دهید.

بدون افتادن از دندان

به غیر از جویدن غذا، فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که حیوانات خانگی با استفاده از دندان‌های خود روزانه انجام می‌دهند، مانند حمل یا برداشتن اشیا، بازی کردن و غیره. اگر حیوان خانگی شما به طور منظم مراقبت های دندانی دریافت نکند، یک بیماری جزئی دهان می تواند به یک بیماری پریودنتال پیشرفته تبدیل شود که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود. فضای خالی در حفره دهان ممکن است محل دائمی میکروب های مختلف باشد که باعث انواع بیماری های دهان می شوند. این می تواند به طور جدی مصرف غذا و سایر فعالیت های سگ شما را که با استفاده از دندان هایش انجام می داد، مختل کند.

بیماری های دندان می تواند منجر به کاهش وزن شود

با بیماری مداوم دندان، مصرف غذای حیوان خانگی شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، یا ممکن است به طور کامل غذا را ترک کند، زیرا جویدن آن برای او بسیار دردناک است. این به زودی منجر به کاهش وزن می شود و اغلب منجر به سیستم ایمنی ضعیف می شود زیرا آنها نمی توانند نیازهای غذایی روزانه خود را با حداقل یا بدون دریافت غذا برآورده کنند. سیستم ایمنی ضعیف به این معنی است که حیوان خانگی شما مستعد ابتلا به سایر بیماری ها نیز هست.

حیوان خانگی شما ممکن است مستعد شکستگی فک شود

اگر حیوانات خانگی ما به طور منظم از دندانپزشکی مراقبت نکنند، احتمالاً به شرایط دندانی غیرطبیعی مانند آبسه دندان یا بیماری پریودنتال مبتلا خواهند شد. چنین بیماری هایی به تدریج استخوان فک حیوانات خانگی ما را بسیار ضعیف و شکننده می کند. حتی ساده‌ترین فعالیت‌ها مانند داشتن کیسه‌های ترد یا پریدن از روی میز می‌تواند منجر به شکستگی فک شود.

مراقبت منظم از دندان، کشیدن دندان را دور نگه می دارد

بیماری پریودنتال شدید باعث آسیب به استخوان هایی می شود که به عنوان ساختار حمایتی دندان عمل می کنند. وقتی بافت استخوان و لثه از بین می‌رود، ترمیم دندان بیمار غیرممکن است و کشیدن دندان تنها راه نجات است. مسواک زدن روزانه دندان های حیوان خانگی و مراجعه منظم به دندانپزشک حیوان خانگی می تواند جلوی پیشرفت بیماری دندانی را بگیرد که به مرحله ای نیاز دارد که نیاز به کشیدن دندان دارد.

بهداشت بد دندان کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد

بیماری دهان و دندان تنها به ایجاد اثرات نامطلوب بر روی دندان ها یا حفره دهان حیوان خانگی شما محدود نمی شود، بلکه می تواند به سلامت کلی حیوان خانگی شما نیز آسیب برساند. پس از آلوده کردن دندان‌ها و بافت‌های لثه حیوان خانگی، باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها وارد جریان خون می‌شوند و در سراسر بدن حرکت می‌کنند و باعث آسیب به اندام‌های کلیدی مانند کبد، قلب و کلیه‌ها می‌شوند.

نتیجه

در پایان، رعایت بهداشت دهان و دندان و بردن مرتب حیوان خانگی برای ارزیابی دهان و دندان، کلید جلوگیری از ابتلای حیوان خانگی شما به هر گونه بیماری بزرگ است. با دامپزشک خود صحبت کنید و یک برنامه درمانی آماده کنید تا احتمال ابتلا به هر گونه بیماری دهان و دندان را به حداقل برسانید و به حیوان خانگی خود تا زمانی که امکان پذیر است زندگی با کیفیتی بدهید.

منبع مقاله: http://EzineArticles.com/9886495

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر