دلیل سفر امیر عبداللهیان به مسکو مشخص شد


به گزارش تجارت نیوز، وی دلایل سفرهای متعدد امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به مسکو را مسائل اوکراین، افغانستان، سوریه، غرب آسیا و روابط دوجانبه تهران- مسکو عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در جمع خبرنگاران در خصوص سفر امیر عبداللهیان به مسکو گفت: روابط ایران و روسیه روز به روز در حال گسترش است و موضوعات بسیار گسترده ای برای گفت و گو داریم و این نیاز به مسئولان دارد. دو کشور باید جلسات مکرر و نزدیک داشته باشند.

وی بیان کرد: البته برخی از مسائل مسائل بین المللی است که ما را ملزم به مشورت با یکدیگر می کند. همانطور که خود وزیر اشاره کرد یک قسمت در اوکراین است. در هر صورت با توجه به روابط نزدیک جمهوری اسلامی ایران، برخی از کشورهای اروپایی خواستار نقش آفرینی ایران در این زمینه هستند. البته همانطور که در صحبت های مدیریت مطرح شد، در ابتدا این سوال مطرح بود. اساساً ما موافق جنگ و خونریزی نیستیم و به دنبال کاهش تنش هستیم. اگرچه مقام معظم رهبری در دیدار با ولادیمیر پوتین، منطق این بحث را به صراحت بیان کردند.

ایران و روسیه پشت سر هم

سفیر کشورمان در مسکو تاکید کرد: نکته بعدی مسائل منطقه ای مربوط به مسائل افغانستان، مسائل مربوط به سوریه و مسائل مربوط به غرب آسیا است. روسیه نیز با تروریسم مبارزه می کند، بیایید با یکدیگر گفتگو کنیم.

جلالی در خصوص روابط دوجانبه تهران و مسکو نیز گفت: در این مورد روابط ما بسیار گسترده است، از نظر تجاری نیز با افزایش مبادلات تجاری با روسیه مواجه هستیم. از سوی دیگر ما به دنبال تحقق کریدور شمال-جنوب هستیم که در این زمینه مذاکرات زیادی بین مقامات دو کشور و در آینده نزدیک نمایندگان روسای جمهور سه کشور صورت گرفته است. ایران، روسیه و آذربایجان تا بازگشت این راه آهن در باکو جمع می شوند. کریدور شمال به جنوب که رشت – آستارا است در حال انجام عملیات اجرایی است.

وی افزود: در کنار اینها در حال بحث قرارداد ۲۵ ساله با روسیه هستیم که پیش نویس آن را به طرف روسی ارائه کردیم، طرف روسی نظرات خود را به ما اعلام کرده و طبیعی است که این موضوع بررسی شود. امیدواریم در آینده نزدیک این قرارداد را با هم امضا کنیم. قبلا هم گفتم که این یک توافق است و هیچ چیز پنهانی در آن نیست و در مجلس جمهوری اسلامی ایران بررسی خواهد شد.

سفیر ایران در روسیه همچنین تاکید کرد: ما در حوزه های دیگر مانند پول، بانک، لجستیک، همکاری های دریایی و دریای خزر مسائل زیادی داریم و البته حضور وزیر امور خارجه می تواند به توسعه این موضوعات کمک جدی کند. دو کشور.” هر چه رابطه طولانی تر شود.