دوزهای تقویت کننده واکسن کووید برای بیماران لوپوس موثر است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسین نت، دکتر. آمیت ساکسنا، یکی از نویسندگان این مطالعه و روماتولوژیست از دانشکده پزشکی نیویورک: “نتایج مطالعه ما یک تایید بالینی برای افراد مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) است. این نشان می دهد که واکسن ها در محافظت بسیار موثر هستند. در برابر شکل شدید کووید-۱۹ علیرغم افزایش خطر ابتلا به این بیماری.”

ساکسنا افزود: تقویت‌کننده‌های واکسن کووید-۱۹ یا تزریق دوز سوم یک لایه محافظتی مضاعف در برابر عفونت ناگهانی ایجاد می‌کند.

لوپوس باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به خود حمله کند، از جمله بافت های سالم، به ویژه مفاصل و پوست. درمان شامل مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند استروئیدها است که علائم را کنترل می کنند اما بیماران را در معرض خطر ابتلا به ویروس هایی مانند کووید قرار می دهند. در سال ۲۰۲۰، محققان دریافتند که بیماران لوپوس دو برابر بیشتر از بیماران بدون این بیماری بستری می شوند.

مطالعه جدید ۱۶۳ مرد و زن کاملاً واکسینه شده تحت درمان لوپوس را در شهر نیویورک بررسی کرد. تنها ۱۲۵ نفر نوبت سوم واکسن را دریافت کرده بودند. همه افراد حداقل به مدت شش ماه پیگیری شدند.

در نهایت ۴۴ بیمار لوپوس واکسینه شده دچار عفونت شدید و دو نفر در بیمارستان بستری شدند. در میان مبتلایان به کووید، ۲۲ درصد دوز سوم را دریافت کرده بودند، در حالی که ۴۲ درصد دریافت نکرده بودند.

با بررسی سطح آنتی بادی خون در شرکت کنندگان قبل و بعد از دریافت واکسن تقویت کننده، محققان دریافتند که حتی با سرکوب سیستم ایمنی، سطح آنتی بادی های محافظ بلافاصله در بیماران لوپوس افزایش می یابد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که این سطوح آنتی‌بادی در میان بیماران لوپوس که در ابتدا واکسینه شده‌اند کمتر بوده و این ترس از کاهش ایمنی در طول زمان را افزایش می‌دهد.