دولت رگولاتور موفقی نبوده و از بخش خصوصی عقب مانده است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سید عزت الله ضرغامی در این مراسم که پس از بازدید از بخش های مختلف پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و رونمایی و معرفی هفت استارت آپ در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری برگزار شد، گفت: و صنایع دستی، “محتوای این مراسم با موضوع توسعه گردشگری ایران با خلاقیت و رویکرد دانش بنیان ارائه شد، مایه مباهات همگان و اجماع ناظران نظام گردشگری ماست.” در کنار بحث گردشگری، که ایراداتی دارد.خدماتی که دوستان ارائه کرده اند و توضیح داده اند مسئول حل یکی از مشکلات سیستم ما هستند.”

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در سال ۲۰۲۱ رتبه جهانی نوآوری ایران ۶۰ و رتبه نظارتی آن ۱۳۰ است و این بدان معناست که دولت از بخش خصوصی عقب مانده و رگولاتور موفقی نبوده است. ما در حال تلاش در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم تا رتبه‌بندی را ارتقا دهیم. در این وزارتخانه ما رگولاتور و حامی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.»

وی افزود: آنچه امروز با آن روبه رو هستیم و تقریباً تجربه من در چند ماه اخیر در حوزه گردشگری به موضوع یکپارچه سازی اختصاص دارد، خدمات مختلفی در نقاط مختلف این حوزه ارائه می شود، اما توانمندسازی مهم است. کاربران از یک سو و از سوی دیگر گروه ارائه دهنده این خدمات را ادغام می کنند.

ضرغامی تصریح کرد: تقویت و حمایت از فناوری های نوین به گونه ای که بتوانند بر نقاط ضعف خود در این حوزه غلبه کنند، یکی از موضوعات کلیدی ما است و از استارتاپ ها و کسب و کارهای خلاق و دانش بنیان حمایت می کنیم و می توانیم به آنها تسهیلات داده و موانع را برطرف و معرفی کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: در این حوزه بخش زیادی از این موضوع مربوط به حاکمیت است، در حوزه مقررات عقب ماندگی داریم و باید آن را رفع کرده باشیم.

وی ادامه داد: پیش نیاز نوآوری دور ریختن سازه های قدیمی و پوسیده است که کار نمی کنند اما همچنان خود را تحمیل می کنند، فناوری و نوآوری به هم مرتبط هستند و چشم اندازی برای هر دو وجود دارد، ماهیت فناوری به گونه ای است که هر لحظه تغییر می کند. و با نیازهای موجود سازگار می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: در حوزه گردشگری تا زمانی که مردم پس از تجربیات گذشته و به مقاصدی خاص سفر کنند، مشکل و دغدغه ای ندارند، اما وقتی مقاصد جدید را به آنها معرفی می کنیم، مسائل جدیدی به وجود می آید. که باید به آن رسیدگی شود.” راه حلی برای آنها پیدا کنید. مشکلات جدید در سیستم راه حل های خاص خود را می طلبد که کاربر از آن آگاه نیست.

ضرغامی به اهمیت سفر متوازن و توسعه متوازن اشاره کرد و ادامه داد: بوم گردی و حداقل ۲۰ حوزه گردشگری مزیت نسبی کشور محسوب می شود و وقتی مقاصد جدیدی را به مردم معرفی می کنیم چون تجربه قبلی ندارند، سیستم مشکلات جدی می شود. برای آنهاست و ما باید با علم به کاستی ها و موانع آنها را بشماریم.”

وی تصریح کرد: وقتی از گردشگری صحبت می کنیم از صنایع دستی و میراث فرهنگی جدا نیست، همه اینها به هم متصل است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه حوزه فناوری های نوین و بنگاه های سنتی در تضاد با یکدیگر نیستند، ادامه داد: این دو اثر متقابل دارند و یکدیگر را تقویت می کنند و تا حدی که فناوری های جدید و استفاده از فضای مجازی و فضای مجازی حوزه های جدیدی را معرفی می کند، شرکت های سنتی معرفی و تقویت می شوند تا فضاهای خالی را پر کنند.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری باید تسهیل شود، ادامه داد: گردشگری حق همه مردم است، حوزه گردشگری بسیاری از کاستی ها را برطرف می کند، بنابراین باید بر نیازهای خود تمرکز کنیم.

ضرغامی در ادامه با بیان اینکه در فضای مجازی عقب هستیم، گفت: بسیاری از فعالیت ها در فضای مجازی و استارت آپ ها غیرقانونی تلقی می شود زیرا این حوزه به رسمیت شناخته نشده و قانون برای آنها تعریف نشده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و هنر و صنایع دستی تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس از ما دعوت کرد و گزارش نتایج خود را در فعالیت های دانش بنیان ارائه کردیم که خوشبختانه نگاه مترقی و حمایتی داشتیم و مطالبات آنها را مطرح کردیم. نقص قانونی با همکاری مجلس رفع خواهد شد.»

وی با اشاره به اینکه در گام اول مسائل حقوقی استارت آپ ها را شناسایی و اقدامات لازم را برای رفع آنها انجام دادیم، افزود: به دنبال تقویت زیرساخت ها در حوزه گردشگری هستیم و به مسائلی که شناسایی کرده ایم رسیدگی می کنیم.

ضرغامی همه سخنرانان را جسور، راحت، جوان و خلاق دانست و ابراز امیدواری کرد که از این مزیت و توانمندی های ارزشمند در جهت رفع نواقص و خدمت به مردم استفاده شود.

وی فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه فناوری های دیجیتال را دارای کارنامه ارزشمندی دانست و خاطرنشان کرد: کارهای ناتمام زیادی داریم و فرصت داریم، جهاد دانشگاهی به دلیل سابقه و ارتباطات گذشته برای ما جایگاه ویژه ای دارد. همکاری دوجانبه خوبی با حضور مدیران پرتلاش جهاد شکل گرفت و باید نیازهای خود را اعلام کنیم، حمایت کنیم و از این ظرفیت ارزشمند برای رفع مشکلات مردم استفاده کنیم.»