دیدار دبیرکل سازمان ملل با اردوغان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که آنتونیو گوترشدبیرکل این سازمان به زودی با روسای جمهور اوکراین و ترکیه دیدار خواهد کرد.

همچنین گفته می شود از بندر دیدن کنید اودسا این بندر به عنوان بندری که صادرات غلات از آن به تازگی از سر گرفته شده است، از دیگر برنامه های سفر دبیرکل سازمان ملل به ترکیه است.

جزئیات بیشتری از این سفر اعلام نشده است اما به نظر می رسد طبق برنامه اعلام شده در این سفر; موضوع اوکراین در راس برنامه های سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به ترکیه قرار دارد.

همچنین روز گذشته، وزارت دفاع روسیه از گفتگوی تلفنی سرگئی شویگو وزیر امور خارجه در این کشور با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در مورد نیروگاه هسته ای زاپوروژیه در اوکراین گزارش شده است. بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد شویگو و گوترش در این تماس تلفنی درباره راه اندازی ایمن این نیروگاه هسته ای بحث و تبادل نظر شد.

این را وزارت دفاع روسیه اضافه کرده است شویگو و دبیر کل سازمان ملل نیز درباره کمیته حقیقت آره در مورد حادثه با زندانی در منطقه دونتسک آنها در شرق اوکراین مشورت کردند.

طرح سازمان ملل برای تسهیل صادرات کودهای غذایی و کشاورزی روسیه از دیگر محورهای مورد بحث در گفتگوی تلفنی دبیرکل سازمان ملل با شویگو اعلام شده است

در همین حال مقامات مسئول روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای اوکراینی بار دیگر به مناطق اطراف نیروگاه اتمی حمله کردند.زاپوروژیه” تیراندازی شد.

روسیه روز دوشنبه از سفر قریب سقوط تیمی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای از یک نیروگاه هسته ایزاپوروژیه(Zaporozhye) در اوکراین گزارش شده است.

آنتونیو گوترش پنج‌شنبه گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر در اوکراین خواست تا یک «منطقه امن» در اطراف نیروگاه هسته‌ای ایجاد کنند.زاپوریژیا” برای موافقت

روسیه زودتر و بعد از این حادثه گلوله باران نیروگاه زاپوروژیه توسط K اف “تروریسم هسته ای آه توتوصیف و محکوم کرده بود.

دولت روسیه اخیراً از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تا در مورد حمله نیروهای اوکراینی به نیروگاه هسته ای بحث کند.زاپوروژیهو پیامدهای مخرب احتمالی آن، برگزاری جلسه اضطراری.