دیپلمات روسی: ناتو به زودی استفاده از سلاح هسته ای را توجیه خواهد کرد


به گزارش خبرگزاری فارس، یک دیپلمات ارشد روسی درباره احتمال توجیه استفاده از تسلیحات هسته ای توسط سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هشدار داد.

آندری بلوسف، معاون هیئت روسی در کنفرانس بازنگری در مورد عدم اشاعه تسلیحات هسته ای (NPT) گفت که در آینده می توان انتظار داشت که کشورهای عضو ناتو هرگونه استفاده از سلاح های هسته ای را توجیه کنند.

به گزارش تارنمای «ریانوفستی»، بلوسف به تعیین نهایی ناتو درباره وضعیت یک بلوک نظامی-سیاسی هسته ای اشاره کرد که «مستقیماً در بیانیه نهایی نشست مادرید این اتحاد بیان شد».

وی در این باره توضیح داد: جامعه NPT همچنان نیاز به تحلیل پیامدهای این وضعیت دارد که ما را وادار می کند به وضعیت اعضای غیرهسته ای بلوک (ناتو) به ویژه آنهایی که نیروگاه های هسته ای آمریکا در قلمرو آنها هستند نگاهی متفاوت داشته باشیم. اسلحه مستقر است.»

این دیپلمات روسی گفت: سوال این است که حضور تسلیحات هسته ای خارجی و مشارکت آنها در یک اتحاد هسته ای چگونه با تعهدات آنها در NPT مرتبط است، که مسکو از مدت ها قبل سؤال مشابهی را در مورد “ماموریت های هسته ای مشترک” ناتو برای آزمایش استفاده از آن مطرح کرده است. او می‌پرسد که از سلاح‌های هسته‌ای که اعضای غیرهسته‌ای این اتحاد فعالانه درگیر آن هستند.

بلوسف ادامه داد که مسکو بیش از یک بار اظهاراتی را از کشورهای عضو ناتو شنیده است مبنی بر اینکه این رویه مغایر با NPT نیست و ظاهراً چنین مأموریت هایی در مرحله مقدماتی معاهده مورد توافق قرار گرفته است.

به گزارش ریانووستی، وی تصریح کرد: ما چنین استدلال هایی را بهانه ای برای توجیه اقدامات مغایر با مفاد محوری NPT که به عنوان سنگ بنای امنیت بین المللی شناخته می شود، نمی دانیم و اگر همه این حقایق را جمع بندی کنیم، می توان چنین کرد. به این نتیجه رسیدیم که در آینده می‌توانیم انتظار داشته باشیم که کشورهای عضو ناتو هرگونه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را توجیه کنند.

این دیپلمات روس تصریح کرد که اسناد دکترینال آمریکا اجازه استفاده از سلاح هسته ای را به بهانه تهدید منافع حیاتی خود یا متحدانش می دهد. علیه هر کشوری شکایت می کند و صرفاً اعلام می کند که منافع حیاتی آنها تحت تأثیر قرار گرفته است. این یک تهدید واقعی است. به ویژه با توجه به اینکه ایالات متحده تنها کشوری است که از زرادخانه هسته ای خود استفاده عملی کرده است.»

پیشتر ماریا زاخارووا از وزارت خارجه روسیه ادعای غرب مبنی بر اینکه این کشور یک تهدید هسته ای برای جهان است را رد کرده و گفته بود که آمریکا با ایجاد رویارویی ترکیبی در اوکراین در آستانه درگیری خطرناک با یک کشور هسته ای است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید