رئیس جمهور سابق سریلانکا به کشورش بازگشت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، “بندولا گوناواردنا، سخنگوی کابینه سریلانکا، روز سه شنبه اعلام کرد که “گوتابایا راجاپاکسارئیس جمهور سابق این کشور از سنگاپور به کشور بازخواهد گشت.

رئیس جمهور ۷۳ ساله سابق سریلانکا در ۱۳ ژوئیه پس از چندین روز اعتراضات خشونت آمیز آمیز در این کشور به دلیل سوء مدیریت اقتصادی و اتهامات مربوط به فساد مالی به مالدیو گریخت.

همچنین مقامات مهاجرت در سنگاپور زودتر همین را گفتند راجاپاکسا او ۱۴ جولای برای یک دیدار خصوصی وارد کشور شد و ویزای کوتاه مدتش روز پنجشنبه به پایان می رسد.

معترضان سریلانکا حدود دو ماه پیش با تشدید بحران اقتصادی به اقامتگاه رسمی رئیس جمهور سابق این کشور حمله کردند.

سریلانکا از کمبود مواد غذایی، سوخت و سایر اقلام ضروری رنج می برد.

کمتر از یک ماه پیش، رئیس پارلمان سریلانکا از پذیرش استعفای او خودداری کرد.گوتابایا راجاپاکسارئیس جمهور این کشور موضع خود را اعلام کرد. رئیس مجلس سریلانکا ضمن اعلام این خبر افزود: انتصاب رئیس جمهور جدید به سرعت و بر اساس قانون اساسی سریلانکا انجام می شود و امیدواریم ظرف یک هفته این روند به پایان برسد. در راس پارلمان سریلانکا،رانیل ویکرام شیپوربه عنوان رئیس جمهور جدید سریلانکا انتخاب شد. ویکرام شیپور پس از فرار رئیس جمهور سابق سریلانکا، وی به طور موقت ریاست جمهوری را بر عهده گرفت.

زودتر منابع رسانه ای به نقل از یک مقام ناشناس مالدیو اعلام کردند که “گوتابایا راجاپاکسارئیس جمهور مستعفی و فراری سریلانکا در نهایت به عربستان سعودی خواهد رفت.