رئیس IDF اینتل: ایران مواد هسته ای بیشتری را غنی می کند ، اما ما آن را محدود می کنیم


رئیس تازه نصب شده اطلاعات نظامی هشدار داد چهارشنبه شب که ایران مواد هسته ای خود را با سرعت بیشتری نسبت به قبل غنی سازی می کرد و گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل “به محدودیت خود ادامه می دهند”.

سرلشکر آهارون حلیوا ، که در اوایل این هفته وارد موقعیت خود شد ، گفت که تهران از “خرابکاری و تروریسم در کشورهای واقع در خاورمیانه” برای به چالش کشیدن برتری نظامی اسرائیل در منطقه استفاده می کند.

حلیوا در مراسم فارغ التحصیلی افسران اطلاعات نظامی گفت: “ایران برای گسترش و ایجاد برنامه هسته ای خود تلاش می کند و با سرعت بیشتری و در مقادیر بیشتری غنی سازی می کند.”

رئیس اطلاعات افزود: “ما همچنان به محدود کردن قدم های ایران ، عقب راندن آن ، آسیب رساندن به قابلیت ها و حفظ قدرت اسرائیل ادامه خواهیم داد.”

اظهارات حلیوا ، برخی از اولین اظهارات وی از زمان ورود به پست جدید ، در حالی مطرح شد که اسرائیل و ایالات متحده به طور فزاینده ای در حال بررسی گام هایی علیه ایران و برنامه هسته ای آن هستند و مذاکرات غیرمستقیم بین واشنگتن و تهران برای احیای توافق هسته ای ایران در سال 2015 تا حد زیادی متوقف شده است. ماههای اخیر

مقامات دفاعی اسرائیل ، از جمله آویو کوهاوی ، رئیس ستاد ارتش اسرائیل ، دستور آمادگی برای حمله نظامی را داده اند تا در صورت شکست مذاکرات ، برنامه هسته ای ایران متوقف شود. در هفته های اخیر ، مقامات آمریکایی همچنین به طور فزاینده ای “گزینه های دیگر” را برای توقف جاه طلبی های هسته ای تهران تهدید کرده اند.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل ، آویو کوهاوی ، در مراسمی در پایگاه حیفا نیروی دریایی اسرائیل در 2 سپتامبر 2021 سخنرانی می کند. (نیروهای دفاعی اسرائیل)

کوهاوی در اوایل هفته جاری در مراسم ورود حلیوا به سمت خود گفت: “عملیات برای از بین بردن توانمندی های ایران در هر زمینه و هر زمان ادامه خواهد یافت و برنامه های عملیاتی علیه برنامه هسته ای ایران توسعه و بهبود می یابد.”

مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی بر سر محدود کردن برنامه هسته ای ایران در ازای رفع تحریم ها از ماه ژوئن در حال توقف است. اما سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه گفت که ایران مذاکراتی را با هدف احیای توافق هسته ای خود تا اوایل نوامبر با قدرت های جهانی پیش بینی کرده است.

اوایل ماه جاری ، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در گزارشی اعلام کرد که ایران ذخایر اورانیوم غنی شده 60 درصدی خود را از ماه مه چهار برابر کرده است. همچنین اعلام شد که فعالیت های راستی آزمایی و نظارت از ماه فوریه “به طور جدی” تضعیف شده است ، پس از آنکه ایران از بازرسان به تجهیزات نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری کرد.

ماه ها پس از تعلیق مذاکراتی که در ماه آوریل در وین و تحت حمایت اتحادیه اروپا آغاز شده بود ، قدرت های بزرگ در حال تلاش برای احیای توافق بین المللی 2015 هستند که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود.

آنتوني بلينكن ، وزير امور خارجه آمريكا روز چهارشنبه هشدار داد كه آمريكا در شرف ترك تلاش خود است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن به همراه وزیر خارجه یائر لاپید ، سمت چپ ، و وزیر خارجه امارات متحده عربی شیخ عبدالله بن زاید النهیانین ، راست ، در یک کنفرانس خبری مشترک در وزارت امور خارجه در واشنگتن ، چهارشنبه ، 13 اکتبر ، ظاهر می شوند. 2021. (عکس AP/اندرو هارنیک ، استخر)

بلینکن گفت: “با گذشت هر روز و امتناع ایران از حسن نیت ، باند کوتاه می شود.” “زمان کم است. ما به نقطه ای نزدیک می شویم که بازگشت به پایبندی به برجام به خودی خود منافع برجام را پس نمی گیرد.

وی در کنار وزیر خارجه یائر لاپید در واشنگتن هشدار داد: “ما آماده هستیم که در صورت تغییر مسیر ایران به گزینه های دیگر روی آوریم.”

جمهوری اسلامی به تدریج از تعهدات هسته ای خود از سال 2019 در واکنش به بازگرداندن تحریم ها از سوی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا آزاد شده است.

اسرائیل بارها هشدار داده است که ایران به دنبال سلاح هسته ای است. بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر سابق آشکارا با توافق سال 2015 که به گفته وی راه را به سوی زرادخانه هسته ای ایران هموار می کند ، مخالفت کرد و علنا ​​از ترامپ خواست تا این توافق را کنار بگذارد.

ملاقات با رئیس جمهور آمریکا جو نفتال بنت ، نخست وزیر فعلی بایدن در کاخ سفید در ماه گذشته در مورد “کابوس” رژیم رادیکال اسلامی به سلاح هسته ای هشدار داد. بایدن به طور علنی وعده داد که آمریکا “هرگز” به ایران اجازه نمی دهد به بمب دست یابد.

ایران بارها اسرائیل را متهم به خرابکاری در سایت های هسته ای خود و کشته شدن تعدادی از دانشمندان خود کرده است.

عکسهای قبل و بعد از انفجار در پایگاه موشکی ایرانی ، در 27 سپتامبر 2021. (ImageSat International)

روز شنبه ، ایران از آژانس اتمی سازمان ملل متحد خواست حمله “خرابکارانه” به تاسیسات هسته ای در غرب تهران را که اسرائیل را متهم به انجام آن کرده است ، به وضوح محکوم کند.

تهران می گوید در 23 ژوئن ، حمله به ساختمان متعلق به آژانس هسته ای خود در نزدیکی کرج ، در 50 کیلومتری (30 مایلی) پایتخت را خنثی کرد. در آن زمان ، ماهیت این حمله مشخص نشد ، تلویزیون دولتی فقط گفت که “خرابکاران در اجرای نقشه خود ناکام ماندند”.

محمد اسلامی ، رئیس آژانس اتمی ایران روز یکشنبه گفت سازمان دیده بان سازمان ملل متحد و قدرتهای غربی نتوانسته اند “اقدام تروریستی” را محکوم کنند که به این سایت “آسیب جدی” وارد کرد.

خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کرد.

عبری را به روشی سرگرم کننده و منحصر به فرد بیاموزید

اخبار اسرائیل را دریافت می کنید … اما می دانید گرفتن آی تی؟ در اینجا شانس شما این است که نه تنها تصویر بزرگی را که در این صفحات پوشش می دهیم ، درک کنید ، بلکه همچنین جزئیات مهم و شاداب زندگی در اسرائیل

که در Streetwise Hebrew برای انجمن تایمز اسرائیل، هر ماه چندین عبارت عامیانه محاوره ای را پیرامون یک موضوع مشترک یاد می گیریم. اینها کلاسهای صوتی عبری با اندازه کوچک هستند که ما فکر می کنیم واقعاً از آنها لذت خواهید برد.

بیشتر بدانید بیشتر بیاموزید قبلاً عضو هستید؟ وارد شوید تا دیگر این مورد را مشاهده نکنید

تو جدی هستی. ما از آن قدردانی می کنیم!

به همین دلیل است که ما هر روز سر کار می آییم – برای ارائه خوانندگان فهیم مانند شما که باید اسرائیل و جهان یهود را مطالعه کنند.

بنابراین اکنون ما یک درخواست داریمبه بر خلاف سایر رسانه های خبری ، ما دیواری پرداخت نکرده ایم. اما از آنجایی که روزنامه نگاری ما پرهزینه است ، از خوانندگانی دعوت می کنیم که روزنامه تایمز اسرائیل برای آنها مهم شده است تا با پیوستن به ما در حمایت از کار ما کمک کنند. جامعه تایمز اسرائیلبه

با پرداخت 6 دلار در ماه می توانید از روزنامه نگاری با کیفیت ما در حین لذت بردن از روزنامه تایمز اسرائیل کمک کنید بدون تبلیغات، و همچنین دسترسی به محتوای منحصر به فرد که فقط برای اعضای انجمن Times of Israel در دسترس است.

به انجمن ما بپیوندید به انجمن ما بپیوندید قبلاً عضو شده اید؟ وارد شوید تا دیگر این مورد را مشاهده نکنیددیدگاهتان را بنویسید