رایزنی وزرای خارجه عربستان و ترکیه – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه در خصوص گفت و گوی تلفنی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با وی بیانیه ای صادر کرد. فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه ترکیه و عربستان سعودی در این تماس تلفنی درباره روابط دوجانبه گفتگو کردند.

همکاری در محافل بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار چاووش اوغلو و بن فرهان اعلام شده است.

در این گفت‌وگوی تلفنی، دو طرف درباره توافقنامه صادرات غلات از بنادر اوکراین که اخیراً در استانبول ترکیه امضا شده است، گفتگو کردند.

لازم به ذکر است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۲ ژوئیه در استانبول سندی مبنی بر «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا کردند.

این سند جمعه گذشته (۲۲ ژوئیه) در استانبول در رابطه با «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا شد.

«آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. قرارداد انتقال غلات روزنه امیدی است و بنابراین از همه طرف های درگیر در مذاکرات استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. تحویل غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد.