رسیدگی کارشناسی به پرونده های مناطق آزاد در قوه قضاییه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از قوه قضاییه، جلسه ستاد مرکزی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه صبح امروز با حضور مقامات ارشد قضایی و همچنین دبیر شورای عالی آزاد برگزار شد. مناطق تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه ضمن تبریک دهه امامت و ولایت و عید سعید قربان را تبریک گفت. غدیربیان کرد: این نشست در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۸ و در راستای اجرای قانونی نحوه پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صورت ماهانه برگزار می شود. اقدامات قوه قضائیه در سال ۲۰۱۹

وی افزود: مناطق آزاد از رعایت برخی قوانین و مقررات معاف هستند به همین دلیل به آنها مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی می گویند و معافیت های مالیاتی، معافیت از سود و موارد گمرکی، عدم تشریفات خاص در این مناطق از جمله وظایف آن است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه در مناطق آزاد برای تسهیل در امر واردات و صادرات اقداماتی انجام شده است، تصریح کرد: این نشست با هدف رسیدگی به مشکلات و چالش های مناطق آزاد برای حمایت از موضوع مقاومت در حال برگزاری است. اقتصاد.

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی و شرکت های دانش بنیان در مناطق آزاد مستقر هستند و طبق گزارش های دریافتی مشخص شده که این شرکت ها مشکل دارند و رسیدگی به آنها مربوط به قوه قضائیه است، لذا آمادگی حمایت از این شرکت ها وجود دارد. و مشکلات مربوطه را حل کنیم. ما داوران منطقه آزاد داریم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: در این جلسه تلاش بر این است که مصوبات پیشنهادی به صورت جدی پیگیری و تا حصول نتیجه بررسی شود.

وی افزود: دادگاه در خصوص دخل و تصرف در اراضی دولتی جدی است و در این راستا پرونده های مربوط به دخل و تصرف در اراضی ملی و دولتی را قاطعانه بررسی می کند.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص ماده ۶۵ و اجرای آن در مناطق آزاد کشور تصریح کرد: برای اجرای این ماده قانونی باید موارد به صراحت تبیین شود.

وی افزود: یکی از برنامه های قوه قضائیه در آینده برای رسیدگی به پرونده های مناطق آزاد تشکیل شعب ویژه در محاکم در مناطق مذکور است و به زودی این روند اجرایی خواهد شد.

در صورت لزوم، دادستانی به موضوعات ماده ۴۷۷ مناطق آزاد می پردازد

در ادامه این نشست، دادستان کل کشور اظهار داشت: چندین بار از بازارهای کیش و قشم بازدید کردیم و در این بازدیدها مشاهده شد که این بازارها به یک بازار حیله گر تبدیل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری افزود: نمایندگان مجلس وقتی لایحه ای را تصویب می کنند، دیدگاه آنها یک دیدگاه منطقه ای است نه نگاه ملی.

دادستان کل کشور خطاب به مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تاکید کرد: باید از ظرفیت شورای عالی سران قوا استفاده شود که یکی از مزایای این بستر و این است. کمیته ویژه راه بررسی مسائل کشور و کنترل مسائل است.

وی افزود: برخی از مشکلات حقوقی و قضایی در قالب قوانین قابل حل است، برخی از مشکلات در مناطق آزاد کشور رایج است، از این رو باید همایش ویژه قضات در این زمینه برگزار شود تا قضات با این مشکلات آشنا شوند. ، تا مسائل و روش ها حل شود، مشکلات حقوقی باید برای قضات تبیین و مشخص شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در خصوص بررسی پرونده های ماده ۴۷۷ در مناطق آزاد گفت: دادستانی کشور به فکر مصالح عمومی و حقوق مردم است. پول در آن دخیل است می تواند وارد شود، اما در اصل از این رو دستور رئیس کل دادگستری به معاونت محول است.

لزوم احراز صلاحیت مدیران مناطق آزاد

ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه این نشست گفت: باید بستر بررسی صلاحیت سران مناطق آزاد فراهم شود.

وی با اشاره به تاخیر در جلسات منظم شورای مناطق آزاد گفت: بحث ادغام اصل ۶۵ به مناطق آزاد نداریم و در بسیاری از پروژه ها شاهد تاخیر در اجرا هستیم که باید بررسی شود. و حل شد.”

مفاد ماده ۶۵ در مناطق آزاد اجرا نمی شود

در بخشی دیگر از این جلسه حجت الاسلام و المسلمین حکمت علی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در محدوده مناطق آزاد دغدغه و پرونده خاصی نداریم.

وی افزود: علیرغم وجود ماده ۶۵ در محدوده مناطق آزاد کشور، مفاد این ماده قانونی در عمل اجرا نمی شود.

سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی نیز به تشریح گزارش عملکرد ۶ ماهه دیگر سال ۱۴۰۰ این شورا پرداخت و اظهار داشت: اقدامات قابل توجهی در زمینه اقتصادی، مدیریتی و ادارات توسعه اشتغال، فرهنگ، اجتماعی و گردشگری. ، امور حقوقی و مجلس، برنامه کوچک و توسعه امور زیربنایی در شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی صورت گرفته است.

وی افزود: در این مدت ۷۱ پروژه از جمله ۳۲ طرح صنعتی، ۳۵ پروژه عمرانی و ۴ طرح کشاورزی افتتاح شده است که این طرح ها منجر به اشتغال زایی برای ۴۴۰۰ نفر و سرمایه گذاری ۵۱ هزار میلیارد ریالی شده است. در مناطق ویژه پروژه های باز به ارزش ۱۲۵۰۰ میلیارد ریال.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: با همکاری و تعامل قوه قضائیه ۱۰ میلیون و ۸۰۸ هزار مترمربع زمین به ارزش اقتصادی ۸۳۷ هزار میلیارد ریال از محل تصرف خارج و به بیت عودت می شود. پول بازگردانده شد