رقبا بازار فرش ایران را تسخیر می کنند ☀️ فرش فیروزه


صنعت فرش ایران نیازمند نگاه و حمایت ویژه دولت است تا بتواند در بازارهای جهانی رقابت کند تا علاوه بر کسب ارز، زمینه اشتغال پایدار را در این صنعت محقق کند.

به گزارش فرش فیروزه، عوامل متعددی در سال‌های اخیر صنعت فرش کشور – هنری کهن – را تهدید کرده است و به نظر می‌رسد جایگاه این صنعت در برنامه‌های مسئولان کشور کمتر و کمتر شده است و این امر با وجود عزم جدی رقبای خارجی ضروری است تا مسئولان نگاه ویژه ای به این صنعت ارزشمند داشته باشند.

تسخیر رقبا بازار فرش ایران تبادل ارز هنر ایرانی با حمایت دولت انجام می شود

در خصوص مشکلات و چالش های صنعت فرش در حاشیه نمایشگاه خانه مدرن گلستان با «علیرضا باجری» رئیس هیئت مدیره شرکت فرش ایده آل و بوستان ترمه گفت وگویی داشتیم که در ادامه می آید:

* از چه سالی کار فرش را شروع کردید؟

از سال ۱۳۵۲ در زمینه تولید انواع فرش ماشینی فعالیت می کند و با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات خود را به روز کرده ایم و در حال حاضر به روزترین تکنولوژی تولید فرش را داریم و عرضه می کنیم. فرش بافت و ریزبافت در بازار داخلی و خارجی.

شرکت ما در کاشان مستقر است و ظرفیت تولید ۲۵۰۰ تخته فرش در ماه است که تا پایان سال به ۳۵۰۰ فرش افزایش خواهد یافت. فرش ایده آل در اکثر شهرهای بزرگ دارای نمایندگی و نمایندگی فروش بوده و سعی کرده دسترسی به این محصول را برای مردم ایران آسان کند.

* مواد اولیه از کجا تامین شد و چقدر افزایش قیمت داشت؟

عمده مواد اولیه مصرفی داخل کشور شامل اکریلیک است که پایه آن وارداتی است و در داخل تولید نمی شود، اما مراحل بعد از ریسندگی الیاف در داخل ایران انجام می شود و شرکت ها سایر مراحل بافت و تکمیل را در داخل انجام می دهند. .

چون مرحله اول تولید فرش مواد اولیه است در نتیجه به دلیل واردات آن مستقیماً با قیمت دلار تعیین می شود و این نوسان بر قیمت نهایی آن تأثیر جدی می گذارد.

* بازار فرش را چگونه می بینید؟

با توجه به نوسانات قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم، بازار داخلی ضعیف شده و در حال حاضر عرضه بیشتر از تقاضا است، در نتیجه بازار راکد است و مردم تمایلی به خرید ندارند زیرا اولویت آنها نیست. برای خرید فرش، مردم سعی می کنند با اولویت خرید کنند که بر فروش نیز تاثیر گذاشته و بازار امسال رونق و جذابیت سال گذشته را ندارد.

رقبا بازار فرش ایران را تسخیر می کنند ارزش گذاری هنر ایرانی با حمایت دولت محقق می شود

* رقیب فرش ایرانی چیست؟

رقبای اصلی ما ترکیه و بلژیک هستند و چون در تحریم هستیم این رقبا توانسته اند محصولات خود را با جدیت و قدرت بیشتری به دنیا عرضه کنند به طوری که ارزش صادرات فرش ترکیه در سال گذشته ۲.۵ میلیارد بوده است. دلار در حالی که سهم ما از این صادرات تنها ۲۵۰ میلیون دلار بوده است.

امیدواریم دولت بتواند در این زمینه از ما حمایت کند چرا که سهم این محصول و هنر ایرانی که می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد رو به کاهش است و باید از این به بعد فکری برای آن کرد و باید از این فرصت ها استفاده نکنید طلایی به راحتی گذشت.

* چه نوع حمایتی به طور مشخص بیان شده است؟

رقبای ما مانند ترکیه و بلژیک از حمایت ۱۰۰ درصدی کشور خود برای حضور در نمایشگاه های فرش جهان برخوردار هستند. به عنوان مثال در نمایشگاه های فرش که منحصراً در آلمان یا ترکیه برگزار می شود، از شرکت ها و تولیدکنندگان فرش رقیب ما حمایت می شود و تمام هزینه ها مانند غرفه سازی، اسکان و سایر اقدامات جانبی توسط دولت پرداخت می شود. .

این شرکت ها نیز با درصدهای پایین تسهیلات خوبی دریافت می کنند و از یارانه صادراتی و مشوق های فراوان بهره مند می شوند و برای پیروزی در بازار جهانی و با توجه به اینکه این هنر را می شناسیم و از نقشه ها و رنگ آن آگاه هستیم می توانیم ارز خوبی داشته باشیم.

اکنون به دلیل عدم حمایت بیشتر طراحان ایرانی به سمت کشورهای ترک و رقیب روی آورده اند و باعث شده این هنر به این کشورها صادر شود و به تدریج سهم ما از صادرات رو به کاهش است و در نهایت زیان به کل کشور برمی گردد. در حال حاضر همه ایران را با پتو و زعفران و امثال اینها می شناسند. اگر از این محصولات حمایت نشود، به کشور دیگری می روند و با حمایت آن دولت بازارها را فتح می کنند. در شرایط فعلی که ظرفیت تولید بالاتر از نیاز داخلی است، نیاز به حمایت دولت کره داریم تا بتوانیم رقابت کنیم.

در بازار داخلی با توجه به اینکه وزارت امنیت نیازهای کشور را رصد نمی کند و به راحتی مجوز واردات دستگاه ها را به بنگاه ها می دهد، این ظرفیت به تدریج در حال افزایش است و با توجه به اینکه «تولید» بیش از «نیاز» است. “. ، هم دامپینگ (کاهش قیمت) وجود دارد و هم اینکه شرکت ها نمی توانند از توان اصلی و ظرفیت کامل استفاده کنند و این به ضرر شرکت تمام می شود. حالا تبعات این اتفاقات را می توان در صنعت فرش دید. کاهش شیفت کاری و این امر باعث بیکار شدن نیروی کار و پیامدهای دیگری می شود.

* پس رقابت با کشورهای خارجی ناعادلانه است؟

مالیات در کشور ما مدام در حال افزایش است و رویکرد خاصی به تولیدکنندگان ندارد و اگر صحبت از کمک است، این کمک باید از همه جهات (مالیات، صادرات، تسهیلات و …) به تولیدکنندگان باشد. کمک دولت. من می بینم که ما با دست و جیب خالی این کار را با رقبای خود انجام می دهیم که این یک رقابت ناعادلانه است و کشورهای دیگر قدردان زحمات سازنده هستند، اما در کشور ما کسی نیست که قدر سازنده را بداند.

در حال حاضر بازار جهانی به فرش مناسب و ارزان نیاز دارد و با توجه به روند صعودی ارز نمی توان قیمت نهایی را اعلام کرد تا بتوانیم با سایر کشورهای دنیا رقابت کنیم زیرا فرش با قیمت پنج تا به فروش می رسد. هفت و ۱۰ دلار در سراسر جهان می رسد، اما چون قیمت مواد اولیه ما فوق العاده بالا است، ما نمی توانیم با آن قیمت ها رقابت کنیم، که ضرر دارد.

ما به این کار عشق و علاقه داریم که آن را ادامه می دهیم وگرنه این موانع توجیه مالی برای ادامه کار ندارد و می توانیم با سرمایه گذاری در زمینه های دیگر سود بیشتری کسب کنیم. از دید دیگری به آن نگاه کنید و از آنها حمایت کنید زیرا هنرمندان ما می دانند که چه طرحی تولید کرده اند و این برگ برنده ما نسبت به کشورهای دیگر است.

این مقاله چطور بود؟