روسیه استقلال خرسون و زاپوریژیا را به رسمیت شناخت – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، در نتیجه امروز روسیه استقلال خرسون و زاپوریژیا به رسمیت شناخته شد.

به گزارش تسنیم، بر اساس اسناد منتشر شده در سایت کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با امضای احکامی خرسون و زاپوریژیا را به عنوان مناطق مستقل به رسمیت شناخت.

کرملین روز جمعه میزبان مراسم امضای توافقنامه های الحاق جمهوری های دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپوروژیه به روسیه خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نمایندگان پارلمان این کشور در این مراسم حضور خواهند داشت.

همه پرسی در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق و خرسون و زاپوریژیا در جنوب اوکراین که اوایل سال جاری به تصرف نیروهای روسیه درآمده بودند، روز چهارشنبه پایان یافت.

بر اساس آمار اولیه اعلام شده توسط رسانه های مختلف و با شمارش کمتر از ۲۰ درصد آرا در این مناطق، ۹۸ درصد از رای دهندگان منطقه زاپوریژیا به پیوستن به روسیه رای دادند.

همچنین ۹۷ درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی منطقه خرسون، ۹۷ درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی منطقه دونتسک و ۹۲ درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی در لوگانسک به پیوستن به روسیه رای دادند.

بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که اگر روسیه از طریق همه پرسی اوکراین را ضمیمه کند، تحریم های شدیدی علیه آن وضع خواهیم کرد.

اوکراین نتایج همه پرسی روسیه را نمی پذیرد

به گزارش ایرنا، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین عصر پنجشنبه در سخنرانی خود گفت: روسیه می تواند از مخرب ترین پیامدهای جنگ علیه کی یف جلوگیری کند، اما برای انجام این کار، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باید متوقف شود.

زلنسکی مدعی شد که الحاق جعلی چهار منطقه اوکراینی توسط کرملین به روسیه نتایج مورد انتظار را به همراه نخواهد داشت. در عوض، خود روسیه با یک “فاجعه” اجتناب ناپذیر در مناطقی که توسط نیروهای طرفدار مسکو در سال ۲۰۱۴ تصرف شد، مواجه خواهد شد.

در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه با برگزاری همه پرسی به روسیه پیوست.

پس از برگزاری همه پرسی در دونباس، اتحادیه اروپا اعلام کرد که همه پرسی در چهار منطقه دونباس واقع در شرق اوکراین را که از چند روز پیش آغاز شده و نتایج نهایی آن روز چهارشنبه منتشر شد، به رسمیت نمی شناسد.

ناتو همچنین اعلام کرد که برگزاری همه پرسی از سوی مسکو برای الحاق بخشی از اوکراین به خاک روسیه نقض آشکار قوانین بین المللی است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که غرب هرگز نتایج همه پرسی الحاق بخشی از اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی شناسد.

با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که مراسم امضای الحاق سرزمین های جدید به روسیه روز جمعه در کرملین برگزار می شود.