روسیه: اوکراین را به استفاده از سلاح هسته ای تهدید نکرده ایم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، یک مقام روسی گفت که این کشور به هیچ وجه اوکراین را با سلاح هسته ای تهدید نکرده است.

بر اساس این گزارش، «کنستانتین ورونتسوف» از مقامات وزارت خارجه روسیه گفت: همانطور که می دانید تفاهم نامه بوداپست در خصوص الحاق اوکراین به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای به عنوان یک کشور غیرهسته ای تصویب شد. بر اساس این یادداشت، روسیه بر تعهد خود به اوکراین برای عدم استفاده از سلاح هسته‌ای یا تهدید به استفاده از آن علیه کشورهایی که سلاح هسته‌ای ندارند تاکید کرده است و این تعهد همواره رعایت می‌شود.

وی افزود: روسیه اوکراین را با سلاح هسته ای تهدید نکرده و آن را تهدید نمی کند.

این مقام روسی گفت: اظهارات کی یف در مورد امکان بازنگری در وضعیت غیرهسته ای اوکراین به معنای تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای بر خلاف معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات اخیر کی یف مبنی بر لزوم انجام حملات پیشگیرانه اتمی علیه روسیه توسط کشورهای ناتو، این امر قابل قبول نیست و قاطعانه مردود است.

در همین حال، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در مصاحبه اختصاصی با NBC News به آمریکا و کشورهای غربی نسبت به اعمال فشار بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و عدم عبور از خطوط قرمز روسیه هشدار داد.

لوکاشنکو گفت روسیه دارای سلاح هسته ای است و نباید از خطوط قرمز آن در جنگ اوکراین عبور کرد. اگر یک نفر یا کشوری را به گوشه ای برانید، تنها یک راه وجود دارد. به همین دلیل است که نباید از خطوط قرمز عبور کنید، خطوط قرمزی که نمی توانید از آنها عبور کنید.

وی درباره احتمال حمله اتمی روسیه با تاکید بر اینکه «پوتین و رهبری روسیه هرگز قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را ندارند»، افزود: خدای ناکرده اگر حمله‌ای به خاک فدراسیون روسیه انجام شود، اگر این حمله انجام شود. لازم است، روسیه می تواند از هر نوع سلاح هسته ای استفاده کند.