روش های جراحی متابولیک چیست؟

یکی از پیامدهای سبک زندگی بی تحرک رو به رشد، عادات غذایی نامناسب و کمبود ورزش که مشخصه انسان قرن بیست و یکم است، افزایش وزن، اضافه وزن و چاقی است. این ناشی از عدم تناسب در تعادل انرژی دریافتی و مصرفی ما با کالری اضافی ذخیره شده به عنوان چربی بدن است. این منجر به اختلال در تعادل متابولیک بدن با افزایش استعداد فشار خون، سطوح بالای چربی در گردش خون، به ویژه تری گلیسیرید (دیس لیپیدمی) و قند خون بالا می شود. این مجموعه از علائم و نشانه ها سندرم متابولیک نامیده می شود و خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ دارد.

روش‌های مختلفی برای رفع این اختلال به‌ویژه با استفاده از داروها، اصلاح سبک زندگی و ورزش با حداقل و در بهترین حالت متوسط ​​استفاده شده است. در اواخر قرن بیستم، آزمایش‌ها و آزمایش‌هایی با هدف تعیین اینکه آیا روش‌های جراحی می‌تواند به عنوان یک گزینه درمانی برای اختلالات متابولیک ارائه شود یا خیر، شروع شد. نتایج به دست آمده شگفت آور بود. این عمل جراحی متابولیک متولد شد. از آن زمان، شواهد فزاینده ای مبنی بر اثربخشی جراحی متابولیک به عنوان یک گزینه درمانی برای شرایط متابولیک مانند دیابت وجود دارد.

جراحی متابولیک، که با نام‌های دیگر آن – جراحی چاقی یا جراحی دیابت شناخته می‌شود – از تکنیک‌ها و اصول چاقی استفاده می‌کند که شامل اینترپوزیشن ایلئال، دوپارتیشن ترانزیت، بای پس معده، اسلیو گاسترکتومی، باندینگ معده و غیره است. این روش‌ها معمولاً با استفاده از برش‌های حداقل دسترسی (برش‌های لاپاراسکوپی) انجام می‌شوند. نتایج تا کنون فوق‌العاده بوده است.

اندیکاسیون های جراحی متابولیک یا افرادی که واجد شرایط جراحی متابولیک هستند شامل معیارهای زیر است

· داشتن شاخص توده بدنی ۴۰ یا بیشتر یا وزن بیش از ۱۰۰ پوند.

داشتن شاخص توده بدنی ۳۵ یا بیشتر با حداقل یک یا چند بیماری همراه مرتبط با چاقی، که شامل دیابت نوع ۲، بیماری کبد چرب غیر الکلی، فشار خون بالا، بیماری قلبی است.

مشکل یا ناتوانی در رسیدن به وزن سالم علیرغم تلاش های آگاهانه کاهش وزن.

رویه ها

اصل اساسی عمل جراحی متابولیک کاهش طول روده و در نتیجه کاهش میزان جذب غذا و افزایش احساس سیری است. همچنین، تغییری در هورمون های روده وجود دارد که به اثرات شناخته شده کمک می کند.

برخی از رویه ها عبارتند از

تداخل ایلئال: این روش شامل قرار دادن ایلئوم بین معده و قسمت پروگزیمال روده کوچک است. این باعث افزایش ترشح برخی هورمون های روده مانند GLP-1، GIP، کاهش سطح گرلین، تنظیم سطح گلوکاگون می شود.

مزایای

افزایش GLP-1 منجر به افزایش ترشح انسولین در مراحل اولیه می شود

تنظیم طولانی مدت ترشح انسولین

کاهش مقاومت به انسولین

کاهش خروجی گلوکز از کبد

کنترل دیابت نوع ۲

عیب

از نظر فنی دشوار است

جراحی بای پس معده: بخش کوچکی از معده سام به روده کوچک تقسیم شده است. بخش انتهایی روده کوچک به بخش کوچک معده متصل می شود. سپس قسمت پروگزیمال روده به قسمت انتهایی روده متصل می شود تا از مخلوط شدن ترشحات معده و آنزیم ها با غذا اطمینان حاصل شود. این باعث ایجاد کیسه معده کوچکتر و هضم و جذب کمتر مواد مغذی غذا می شود.

مزایای

دستیابی به کاهش وزن سریع

افزایش سیری با وعده های غذایی کوچک

حفظ طولانی مدت کاهش وزن.

معایب

یک رویه پیچیده

می تواند در دراز مدت مستعد کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد

منجر به بستری طولانی تری نسبت به سایر تکنیک ها می شود.

ترانزیت دوپارتیشن: این را می توان با گاسترکتومی اسلیو ترکیب کرد. روده کوچک در یک نقطه مشخص تقسیم می شود. قسمت دیستال به قسمت پایینی معده و قسمت نزدیک روده به روده کوچک متصل است.

مزایای

بیماران می توانند تا ۷۰ درصد وزن خود را کاهش دهند

منجر به دستیابی به کنترل خوب قند می شود

کاهش بروز نشتی در مقایسه با اسلیو گاسترکتومی

معایب

یک رویه پیچیده

ممکن است منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی شود

اسلیو گاسترکتومی: در اینجا بیش از ۴/۵ معده برداشته می شود. قسمتی که باقی مانده شبیه موز است. این به طور قابل توجهی ظرفیت معده را کاهش می دهد و تولید هورمون روده را تغییر می دهد.

مزایای

ظرفیت معده را کاهش می دهد

منجر به کاهش وزن بعد و سریعتر می شود

بستری شدن در بیمارستان کوتاه است

هورمون های روده را تغییر می دهد که منجر به احساس گرسنگی کمتر می شود

معایب

قابل برگشت نیست

ممکن است منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی شود

باند معده: در اینجا یک نوار بادی در اطراف قسمت بالایی معده محکم می شود. یک کیسه کوچک در بالای باند ایجاد می شود، مانند زیر باند. این منجر به افزایش سیری و سیری با وعده های غذایی کوچکتر می شود.

مزایای

منجر به کاهش وزن بیش از ۴۰٪

هیچ برشی در کار نیست

ظرفیت عملکردی معده را کاهش می دهد.

عوارض بعد از عمل بسیار کم

معایب

کاهش وزن در مقایسه با سایر روش ها کندتر به دست می آید

باند می تواند بلغزد

افزایش نرخ تکرار رویه ها.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر