رویارویی گشت هوایی تایوان با جت های جنگنده “جی-۱۶” چین


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، وزارت دفاع تایوان بعدازظهر شنبه به وقت تهران اعلام کرد که چهار فروند هواپیمای ارتش چین در جنوب غربی این جزیره و منطقه کشف پدافند هوایی به پرواز درآمدند.

به گزارش تارنمای «تایوان فاکس»، وزارت دفاع جزیره تایوان اعلام کرد که این هواپیمای چینی متشکل از دو فروند جنگنده «جی-۱۶»، یک فروند جنگنده ضد زیردریایی «ی-۸» و یک فروند هواپیمای شناسایی است.

بر اساس این گزارش، منطقه شناسایی پدافند هوایی منطقه‌ای است که توسط یک کشور اعلام می‌شود تا بتواند هواپیماهای خارجی را که به آن نزدیک می‌شوند، شناسایی، مکان یابی و کنترل کند، جدا از حریم هوایی که توسط قوانین بین‌المللی تعریف شده است.

به گفته این وزارتخانه، تایوان در پاسخ به ماموریت جت های چینی، چندین جت جنگنده خود را به عنوان مأموریت رهگیری و گشت هوایی به پرواز درآورد، هشدارهای رادیویی ارسال کرد و سامانه های موشکی دفاع هوایی را برای ردیابی هواپیماهای نظامی چین در منطقه مستقر کرد.

به دنبال افزایش تعداد حملات هواپیماهای نظامی چین به تایوان در چند سال گذشته، اخیرا گزارشی از این پروازها منتشر کرده است. بیشترین ورود روزانه هواپیماهای چینی به منطقه شناسایی پدافند هوایی، ۵۶ فروند هواپیما در یک روز بوده است.

اخیراً وزارت دفاع تایوان مدعی شده است که پنج فروند هواپیمای نظامی چینی از جمله فرود «آواکس» وارد منطقه کشف پدافند هوایی جنوب غربی این جزیره شده است.

پکن تایوان را بخشی از خاک چین می داند و اقدامات آمریکا و فروش تسلیحات به تایوان را نقض حاکمیت این کشور و مغایر با سیاست «چین واحد» می داند. اخیراً دولت آمریکا لایحه‌ای صدها میلیارد دلاری برای بودجه نظامی آمریکا امضا کرده است که بخش قابل توجهی از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان اختصاص یافته است.

«ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اخیراً گفته است که چین از نزدیک درگیری روسیه در اوکراین را زیر نظر دارد و این بر محاسبات رهبران پکن در مورد تایوان تأثیر می گذارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید