ریزش معدن مرگبار در کرمان


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ضمن تایید مرگ یک کارگر بر اثر ریزش آوار در معدن زغال سنگ موسوم به “هشونی” شهرستان کوهبنان، گفت: این معدن در سال گذشته ناایمن ارزیابی شده است. اخطار کتبی دریافت کرده بود.

مجتبی مصباح روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حادثه ریزش معدن هشونی صبح امروز رخ داد و علت اولیه ریزش معدن در حین پیشرفت کارگران اعلام شد.

وی با بیان اینکه جسد متوفی از زیر آوار معدن بیرون آورده شد، اظهار داشت: در هنگام ریزش معدن ۶ کارگر حضور داشتند که ۵ نفر از آنها با استفاده از مسیر فرار اضطراری جان خود را نجات دادند و در سلامت هستند. .

مهلت ۳ ماهه برای استخراج نظام حقوقی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان بیان کرد: با توجه به بازرسی از معدن هشونی در سال گذشته توسط این اداره کل، این معدن ناایمن ارزیابی شد و ضمن تذکر کتبی به بهره بردار جهت ایمنی، وضعیت به مراجع قضایی نیز منعکس شد

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه امسال نظام حقوقی به معدن مهلت داده بود تا مشکلات را رفع کند و اقدامات ایمنی را انجام دهد که متاسفانه این اتفاق افتاد.

مصباح با بیان اینکه از اولین دقایق اعلام ریزش معدن هشونی، مسئولان محلی و برجسته وزارت کار در کوه بنان در محل حضور یافتند، گفت: فردا شخصا برای بررسی موضوع به کوه بنان سفر خواهم کرد. علت حادثه و شرایط معدن و در صورت وجود تخلف در صورت تایید این حادثه طبق قانون برخورد قانونی خواهد شد.

شهرستان کوهبنان در ۱۷۰ کیلومتری شمال مرکز استان کرمان قرار دارد.