سرعت اینترنت هفته آینده کندتر می شود؟ / مرگ تدریجی فروش اینستاگرام


به گزارش تجارت نیوز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت اینترنت کودکان و نوجوانان گفت: این اینترنت هفته آینده با حضور وزرا رونمایی می شود.

ایسنا نوشت، عیسی زارع پور امروز در حاشیه افتتاح پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای تامین فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ صدا و سیما مذاکرات را آغاز کرده ایم و امیدواریم به تفاهم مشترکی برسیم. همکاری آنها

وی افزود: در پنج سال گذشته هیچ اتفاقی در تعرفه اپراتورها نیفتاده است و تنها مشکلی که در دولت سیزدهم رخ داد حذف یکی از بسته ها بود.

وزیر ارتباطات و اطلاعات با بیان اینکه اگر منابع مالی در اختیار بهره برداران قرار نگیرد، این صنعت نمی تواند توسعه یابد، گفت: در حال کار بر روی مدلی هستیم که تا زمانی که توسعه در حال انجام است، برای کاربران مشکل جدی ایجاد نکند.

وی ادامه داد: در فیبر نوری همه کشورها به سمت توسعه فیبر نوری مسکونی و تجاری پیش می روند و حتی برخی کشورها تا ۲۰ میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند اما اگر فیبر نوری توسعه نیابد ۵G توسعه نمی یابد. اصلا ممکن نیست.

پاسخ زارع پور به اختلال اینستاگرام

به گزارش مهر، عیسی زارع پور با اشاره به اختلال در شبکه اجتماعی اینستاگرام در چند روز اخیر خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم سیاست جدیدی در خصوص بسترهای فراگیر خارجی اتخاذ نشده است و هر اتفاقی که می افتد مربوط به تصمیمات قبلی است و باید بازنگری شود. در مورد اینستاگرام برای تضمین کیفیت خدمات از لینک های قدیمی (ویژه) استفاده می کنیم. بنابراین، اگر آن لینک خراب شود، پلتفرم مختل می شود.

به گزارش دیجیاتو، پادرو با اعلام اینکه اختلالات اینترنت در مرداد ماه سال جاری تاثیر بسزایی در کاهش فروش فروشگاه های اینستاگرام داشته است، از کاهش ۳۵ درصدی بازدید و ۵۰ درصدی فروش این فروشگاه ها خبر داد.

پادرو به‌عنوان ابزاری هوشمند در فروش و ارسال سفارش‌های آنلاین، در گزارشی کوتاه اعلام کرد که اختلالات اینترنتی در مرداد ۱۴۰۱ باعث شد تا فروشگاه‌های اینستاگرام تا ۳۵ درصد از بازدیدهای خود و بین ۱۰ تا ۵۰ درصد از فروش خود را از طریق اینستاگرام از دست بدهند.

اختلالات اینترنت و آسیب به نیروی فروش

این اطلاعات با مقایسه آمار و ارقام ارائه شده توسط فروشگاه ساز اینستاگرام پادروشاپ در تیر و مرداد ۱۴۰۱ به دست آمده است.

نکته قابل توجه در بررسی این آمار، تضادی است که افزایش تعداد فروشگاه های اینستاگرام با کاهش فروش دارد. بنابراین، علیرغم افزایش ۲۵ درصدی تعداد فروشندگان فعال در پلتفرم پادروشاپ، کل فروش فروشندگان در پادرو در ماه آگوست تنها ۱۰ درصد رشد داشته است.

کاهش کیفیت و سرعت اینترنت و از طرفی اختلالاتی که در این زمینه به وجود آمده قطعا در کاهش فروش اینستاگرام تاثیرگذار بوده است. اما قرار دادن این تحلیل پادرو در کنار کاهش قدرت خرید مردم و افزایش تورم، معمای کاهش فروش اینترنتی را کامل می کند.

محصولاتی که در فروشگاه های اینترنتی و به خصوص در مکانی مانند اینستاگرام به فروش می رسند کمتر در دسته کالاهای اساسی و ضروری قرار می گیرند. باید گفت در شرایطی که مشکلات معیشتی و آسیب های مالی ناشی از تورم سفره خانواده را کوچکتر می کند، خریدهای غیرضروری هر چه زودتر حذف می شود.

با این حال، مقایسه بازدید از این فروشگاه‌ها با یک ماه قبل بعید است که ارتباط قابل توجهی با مسائل معیشتی داشته باشد و می‌توان ادعا کرد که این نتیجه مستقیم کاهش دسترسی به اینستاگرام است.

کاهش ۳۵ درصدی بازدید از فروشگاه های اینستاگرام

پادرو در بخشی دیگر از توضیحات خود اعلام کرد که با بررسی تک به تک ۱۰ فروشگاه برتر تیرماه و مقایسه میزان بازدید از همین فروشگاه ها در مردادماه، بازدید آنها ۳۵ درصد کاهش یافته است. قابل ذکر است که این کاهش با وجود افزایش فعالیت های بازاریابی در این فروشگاه ها از ابتدای مردادماه، همزمان با آغاز اختلالات اینترنت است.

پادرو اعلام کرد که در ماه جولای حدود ۳۰۰۰۰ فروشگاه اینستاگرام از خدمات پادروشاپ استفاده کرده اند که در ماه آگوست به بیش از ۳۶۰۰۰ فروشگاه افزایش یافته است. در حال حاضر ۴۰۰ هزار فروشگاه فعال ایرانی در اینستاگرام فعال هستند و امرار معاش آنها از طریق این بستر تامین می شود.

اکنون با توجه به افزایش چشمگیر مسائل معیشتی و در شرایطی که کسب و کارهای کوچک پنجره فروش محصولات خود را در اینستاگرام ساخته و ایجاد کرده اند. کاهش دسترسی به این پلتفرم زنگ خطری جدی است.

این دزدگیر نه تنها برای حوزه فروش آنلاین که در مسیر فناوری توسعه یافته قرار دارد جدی است، بلکه افزایش چالش های معیشتی را نیز در پی خواهد داشت.