سوئد: مذاکرات پیوستن به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نخست وزیر سوئد در بیانیه ای گفت که مذاکرات برای پیوستن این کشور به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد.

بر اساس این گزارش، «مگدالنا اندرسون» در حاشیه نشست ناتو در مادرید اسپانیا افزود ترکیه پایبندی کشورش به قوانین بین المللی در خصوص استرداد افراد تحت تعقیب را اعلام کرده است.

در همین حال، آن لیندا، وزیر خارجه سوئد در مصاحبه ای گفت که کشورش نگرانی های ترکیه در مورد تروریسم را جدی می گیرد.

وی افزود که کشورش و فنلاند با ترکیه برای عدم حمایت از پ.ک.ک، پ.ک.ک و حامیان فتح الله گولن، مخالفان ترکیه، به توافق رسیده اند.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای استقبال از توافق آنکارا با فنلاند و سوئد، که راه را برای پیوستن آنها به ناتو هموار می کند، دیدار کرد.

رجب طیب اردوغان روز سه شنبه قبل از عزیمت به مادرید برای شرکت در نشست ناتو گفت که اگر سوئد و فنلاند خواهان پیوستن به ناتو هستند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را در نظر بگیرند.

رئیس جمهور ترکیه یادآور شد که عضویت در ناتو یک مسئولیت دارد و اگر سوئد و فنلاند به ناتو بپیوندند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را به عنوان یک عضو ۷۰ ساله ناتو در نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که از ۱۸ فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی‌طرفی، در ماه مه، به بهانه امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را کردند. با این حال، ترکیه با اشاره به حمایت دیرینه هلسینکی و استکهلم از پ‌ک‌ک، که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است..