سکه بازگشت/ رسیدن بهار آزادی به سطح ۱۲ میلیون تومان/ پیش بینی قیمت طلا و سکه در ۱۸ شهریور ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، بازار ارز از امروز شروع به کاهش کرد، اما پس از سیگنال های برجام و البته افزایش قیمت در بازار سلیمانیه عراق، نرخ ها در بازار ایران نیز افزایش یافت. این روند در بازار طلا و سکه به شکل دیگری دنبال شد.

طلا امروز در طول روز کم و بیش افزایش داشت. با این حال سکه امامی و بهار آزادی روز را با افزایش آغاز کردند و به ریزش ادامه دادند. به گونه ای که بهار آزادی به کانال ۱۲ میلیون تومانی بازگشت. این ممکن است به این دلیل باشد که سکه در کل حباب بزرگ تری دارد و گاهی مقاومت بیشتری در برابر افزایش قیمت نشان می دهد. در این میان قیمت اونس نیز البته کاهش یافت.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

طلا و سکه امروز نوساناتی در بازارهای مختلف وجود داشت. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت طلا در زمان انتشار این خبر از افزایش آن خبر داده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم اکنون یک میلیون و ۲۷۰ هزار و ۳۶۷ تومان معامله می شود. این رقم نسبت به بعدازظهر امروز حدود پنج هزار تومان و نسبت به روز قبل شش هزار تومان بیشتر است.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه ریزش دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ ربطی به بعدازظهر امروز ندارد و نسبت به روز گذشته حدود ۵۶ هزار کاهش داشته است. سکه در روز گذشته نیز روند نزولی داشت.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم هم اکنون در حال کاهش است و به ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. این رقم تفاوت چندانی با بعدازظهر امروز ندارد و نسبت به روز گذشته حدود ۱۴ هزار تومان کاهش دارد. سکه بهار آزادی دیروز روند نزولی داشت و به ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

سقوط سکه بهار آزادی به کانال ۱۲ میلیونی

با این حال شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز اعلام کرده است که قیمت هر گرم طلا در لحظه تنظیم این خبر به یک میلیون و ۲۶۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است. حدود سه هزار تومان بیشتر از روز گذشته. دیروز طلا در این منبع روندی صعودی داشت. این عدد با امروز بعدازظهر تفاوتی ندارد.

این منبع همچنین اعلام کرده است که قیمت تک نرخی سکه طرح جدید (امامی) در زمان نگارش این خبر به حدود ۱۳ میلیون و ۶۷۷ هزار تومان کاهش یافته است. این رقم نسبت به بعدازظهر امروز ۶۲ هزار تومان و نسبت به روز قبل حدود ۱۸ هزار تومان کاهش داشته است. سکه امامی عصر امروز افزایش و دیروز کاهش یافت.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در زمان نگارش در حال کاهش است و به قیمت ۱۲۹۶۵۰۰۰ تومان معامله می شود. این رقم نسبت به بعدازظهر امروز ۶۲ هزار تومان و نسبت به روز قبل ۵۴ هزار تومان کاهش داشته است. سکه بهار آزادی بعدازظهر امروز روندی صعودی و دیروز روندی نزولی داشت. در آستانه ورود به کانال ۱۲ میلیون تومانی بود.

اما نرخ اونس در سطح جهانی در زمان نگارش این خبر افت ۱۷۳۱ دلاری اعلام شده است.

پیش بینی قیمت طلا و سکه

با وجود رفتار متفاوت بازارهای امروزی، کارشناسان معتقدند قیمت طلا و سکه هنوز تحت تاثیر اخبار مربوط به برجام و قیمت دلار قرارداد. یکی از دلایل تغییر رفتار بازار ارز در اواسط روز، سیگنال‌های جدید ایران در خصوص مذاکرات هسته‌ای بود.

تا آخرین روز موضع ایران در قبال برجام یا سکوت بود یا اظهارنظرهایی که سیگنال منفی به بازار نمی داد. اما امروز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که مطالبات آژانس از ایران زیاده‌روی تلقی می‌شود، زیرا به دلیل تحریم‌ها نمی‌توان این مطالبات را عملی کرد.

در باره طلا و سکهعلاوه بر برجام، گاهی اوقات قیمت اونس نیز می تواند موثر باشد که امروز یک افت بود.

برزو حق شناس، کارشناس بازار مالی در گفتگو با تجارت نیوز گفت: در حال حاضر بازار طلا و سکه ناآرام است و منتظر خبر نتیجه نهایی مذاکرات برجام هستیم. اگر نتیجه برجام مثبت باشد، سیاستگذاران تلاش خواهند کرد تا قیمت ها را کنترل کنند.

این کارشناس بازار مالی در ادامه توضیح داد: اگر مذاکرات وین به نتیجه نرسد، قیمت ها به کانال های بالاتر باز می گردد.

دلیل روند معکوس قیمت چیست؟

اما برخی روزها مشاهده می شود که قیمت طلا و سکه روند معکوس به خود گرفته است. دلیل این نوسانات چیست؟

حق شناس ادامه داد: دولت با خبر درمانی بازارها را کنترل می کند و تاکنون در این کنترل موفق بوده اند. از آنجایی که بازارها تاکنون با اخبار برجام حرکت کرده اند، با اعلام کوچکترین خبری از این مذاکرات، بازار واکنش نشان می دهد و روند خود را تغییر می دهد. تا زمانی که بازارها بلاتکلیف هستند، توسعه قیمت ها به همین ترتیب ادامه می یابد.

سیگنال هایی که بر قیمت طلا و سکه تاثیر می گذارد

نوسانات اخیر دلار

به گزارش تجارت نیوز، در بازارهای مالی اخیر، i.a طلا و سکه تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی بومی سازی شد به خصوص بازارهای مالی در ایران قیمت دلار معمولا برای اخبار سیاسی به خصوص در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده اند

به گزارش برخی کانال های تلگرامی، دلار در بازار آزاد امروز روند نزولی داشت اما از ساعات میانی معاملات، قیمت ها افزایش یافت. صبح امروز معاملات در بازار ارز با قیمت ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان آغاز شد. به ریزش ادامه داد و به حدود ۲۹ هزار و ۴۸۰ و ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. با وجود این آخرین قیمت معاملات نقدی ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود. امروز معاملات غیرقانونی فردا نیز همین روند را طی کرده است.

این در حالی است که دلار دیروز روند نزولی داشت. کف و سقف قیمت ارز آمریکا در روز دوشنبه ۲۹۵۰۰ و ۲۹۸۰۰ بود.

این روزها بازار تحت تاثیر شرایط نامشخص و اقدامات بازار قرار گرفته است. اختضانیوز نوشت: روز گذشته نرخ دلار در کانال ۲۹ هزار تومان برای سیزدهمین روز متوالی معامله شد، قیمت دلار دیشب ۸۰ تومان کاهش یافت، اسکناس آمریکایی روز دوشنبه در بازار ارز به فروش رسید. قیمت ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان.

به گفته بسیاری از فعالان بازار ارز، با توجه به حمایت و مقاومت شدیدی که در برابر خروج دلار از کانال ۲۹ هزار تومانی مشاهده شده است، سطوح قیمتی این کانال را می توان سنگر محکم شاخص ارزی این روزها دانست.

مذاکرات در مرحله نهایی؟

این در حالی است که مذاکرات برای احیای برجام با رسیدن به خط پایان به مراحل حساسی رسیده است و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه آمریکا به عنوان طرف ناقض توافق ۱۹۹۴ است.

به گزارش ایرنا، کارین ژان پیر سخنگوی کاخ سفید شامگاه دوشنبه به وقت محلی در یک کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد که واشنگتن از ابتدای مذاکرات وین رویکردی اصولی داشته است، اگر ایران آمادگی دارد به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند. توافق هسته ای ۲۰۱۵، ما نیز این کار را خواهیم کرد.

پیشتر جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته بود: آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیکتر شده است.

“خواسته های هیئت بلندپروازانه است”

با وجود این، احمد وحیدی وزیر کشور درباره این مذاکرات گفته است: در مقطعی امنیت ما به جز بخش نظامی به خطر افتاد. وقت ملاقات مصداق کافی نداشتن اختیارات همین بود، اما امروز دولت سیزدهم با قدرت مذاکره می کند و از خواسته های مردم کوتاه نمی آید. سوالات مردم به توافقات نامناسب گره نمی خورد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در خصوص مطالبات اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران تصریح کرد: این مطالبات بیش از حد تلقی می شود.

وی درباره مطالبات تکمیلی آژانس از ایران در عین حال تصریح کرد: این مطالبات بیش از حد تلقی می شود زیرا به دلیل تحریم ها (شفقنا) این خواسته ها قابل اجرا نیست.

بزرگترین مانع برجام چیست؟

این در حالی است که به نظر می رسد اختلاف بر سر پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به بزرگترین مانع برای دستیابی به توافق در این زمینه تبدیل شده است.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با اقتصاد آنلاین گفت: آقای … باقری کنی از پیش نویس اتحادیه اروپا راضی است. از طرفی آنقدر از این پیش نویس راضی بود که برای تصمیم گیری نهایی به تهران آورد. اما اینکه این پیش نویس تا چه اندازه منافع ما را تامین می کند یا نه، بحث دیگری است که باید پاسخ دهند.

عباس زاده درباره تفاوت پیش نویس امروز با برجام ۲۰۱۵ گفت: پیش نویس امروز دیگر برجام ۲۰۱۵ نیست. برجام ۲۰۱۵ هیچ ضمانت اجرایی نداشت. آمریکایی ها به طور یکجانبه از برجام خارج شدند و آسیبی به آنها وارد نشد. به همین دلیل است که ما امروز گارانتی می خواهیم. به نظر من باید تضمینی در قرارداد تعبیه شود که اگر طرف مقابل به توافق خود عمل نکند، خود به خود متحمل خسارت مضاعف خواهد شد. ایران نیز باید ضامن این ضمانت باشد.

این در حالی است که به گزارش اقزتاننیوز، اختلاف بر سر پرونده امنیتی آژانس خطر لغو توافق را به همراه دارد. در همین حال، ایران درباره احیای برجام مذاکره کرده است تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مجبور به تعطیلی تحقیقات کند. این تحقیق [ادعایی] این مربوط به مکان‌های ظاهراً باستانی است که قدمت آن‌ها به سال ۲۰۰۳ یا حدود آن بازمی‌گردد. ایران فعالیت‌های هسته‌ای در این سایت‌ها را رد کرده و آن را با انگیزه‌های سیاسی می‌داند.

سیگنال های سیاسی و شاخص های کلان اقتصادی در بعد ملی و بین المللی قیمت دلار، طلا و سکه موثر هستند

پیش بینی قیمت طلا را هر روز بخوانید ۱۹:۰۰ در تجارت نیوز.

اخبار تحولات بازار در صفحه گزارش بازارتجارت نیوز را بخوانید.