صربستان درگیری مرزی با کوزوو را رد کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، صربستان گزارش ها مبنی بر درگیری مرزی ارتش صربستان و پلیس کوزوو را رد کرد.

پلیس کوزوو نیز در خصوص تنش مرزی با صربستان بیانیه ای صادر کرد و گفت: از همه شهروندان و رسانه ها می خواهیم به اخبار جعلی که منجر به بی ثباتی اوضاع می شود توجه نکنند.

تنش ها بین صربستان و کوزوو روز یکشنبه پس از اجرای قانون جدید کوزوو برای محدود کردن تردد خودروهای با پلاک صربستان تشدید شد.

پلیس کوزوو در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ اطلاعات رسمی مبنی بر زخمی شدن کسی وجود ندارد.

وزارت دفاع صربستان نیز با صدور بیانیه ای مدعی شد که دولت کوزوو حجم زیادی از اطلاعات نادرست از جمله از طریق حساب های جعلی در شبکه های اجتماعی منتشر می کند. این وزارتخانه گفت: «درگیری‌هایی بین ارتش صربستان و به اصطلاح پلیس کوزوو رخ داده است». این وزارتخانه افزود که ارتش صربستان “به هیچ وجه وارد خاک کوزوو نشده است.”

کوزوو که عمدتاً از آلبانیایی‌ها جمعیت دارد، در سال ۱۹۹۹ از صربستان جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. بیش از ۱۰۰ کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته‌اند. صربستان این مشکل را به رسمیت نشناخته است.

مقامات کوزوو اعلام کرده اند که مدارک صادر شده توسط مقامات صربستان از اول آگوست دیگر برای عبور از کوزوو معتبر نخواهد بود و برای کسانی که قصد خروج و ورود دارند، اسناد ویژه صادر خواهد شد.

همزمان، رسانه های محلی و اجتماعی گزارش داده اند که آژیر حملات هوایی در مناطق شمالی و صرب نشین کوزوو به صدا درآمده و مردم در حال ساختن سنگر هستند و صدای تیراندازی های پراکنده در نزدیکی مرز با صربستان شنیده می شود.

تصاویر در رسانه های اجتماعی موانع موقتی را نشان می دهد که توسط کامیون ها و سایر وسایل نقلیه در جاده ها ایجاد شده است. در شهر لپوساویچ نیز ناقوس کلیسا بدون وقفه به صدا درآمد.