ضرورت همکاری سینمایی ایران و عراق و بهره‌گیری از ظرفیت/ضرورت استفاده از سینما و دیپلماسی تصویر در روابط بین‌الملل.


به گزارش فارس، به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز از سفر خود به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار و گفتگو کرد. محمدکاظم الصادق و در نشستی مشترک به تبادل نظر و بررسی مسائل، فرهنگ و سینمای ایران و عراق پرداختند.

محمد خزاعی در این نشست با اشاره به جایگاه و ظرفیت منطقه ای سینمای ایران، با اشاره به اهمیت توسعه فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران، گفت: توسعه دیپلماسی هنری و سینمایی برای تسهیل و تقویت روابط سیاسی بین ملت ها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند نقش بسزایی در بازار منطقه ای و بین المللی برای معرفی ظرفیت سینما و رونق و تحرک اقتصادی در چرخه اکران فیلم داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه دیپلماسی تصویر و فیلم یا فرهنگ برای تحکیم روابط بین الملل بین ملت ها مهم است، خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و صمیمیت بین ملت ها و گسترش سایر روابط یکی از مواردی است که برنامه های دیپلماسی و رایزنی های فرهنگی که خوشبختانه به آن توجه ویژه ای دارید. شما به این منطقه نگاه می کنید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی با توانمندی های فرهنگی محقق و تضمین می شود، افزود: هرجا فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی بیاید نتایج پایدار ایجاد می شود.

وی افزود: متأسفانه در سال های اخیر به دلیل بی توجهی به نقش بی بدیل فرهنگ و فیلم، فرصت های زیادی را از دست داده ایم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه چه ابزاری مانند فیلم می تواند کشورها را از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به هم نزدیک کند، گفت: خوشبختانه تعاملات فرهنگی و هنری خوبی بین دو ملت ایران و عراق و دو کشور به دلیل گسترش بیشتر است. ویژگی مشترک دیرینه مذهبی و تمدنی آنها شما فرصت های زیادی برای گسترش همکاری دارید.

در این دیدار محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر، زبان فصاحت است و با توجه به فرهنگ، اشتراکات تمدنی و مذهبی در دو کشور، از ظرفیت فیلم ها و سریال ها می توان برای تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط استفاده کرد.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی و نشان دادن اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک دادند.

وی با بیان اینکه به دلیل اشتراکات فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق روابط عمیقی داریم، بیان کرد: این اشتراکات باعث شده مردم عراق از محصولات و سریال های سینمایی ایرانی استقبال کنند.

استقبال گسترده از آثاری مانند: مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و … نشان می دهد که روحیه هدایت کننده تولیدات سینمایی و تلویزیونی این گونه آثار با جامعه عراق همگون است.

الصادق با اشاره به اینکه همواره به دنبال ایجاد فرصت برای تولیدات مشترک بوده ایم، افزود: مردم عراق ملتی دوست داشتنی، عاطفی و مهمان نواز هستند.

وی خاطرنشان کرد: مشترکات زیادی بین مردم ایران و عراق وجود دارد، موضوعاتی مانند سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، غدیر، حماسه اربعین، داعش و غیره و فیلمسازی در رابطه با آنها تأثیر مثبتی بر پیوند دو ملت دارد.

وی پیشنهاد کرد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی دو ملت کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و باورهای مشترک استفاده کرد.

وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای هر گونه همکاری در زمینه فرهنگی و سینمایی خبر داد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید