طرح دروار چگونه آغاز شد / نظرات موافقان و مخالفان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، طرح داروساز در عین حال گفته شده زیرساخت های اجرایی این طرح تحویل نشده است. به گفته زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، این طرح با عجله آغاز شد.

رئیس جمهور در ابتدای تیر ۱۴۰۱ با بیان اینکه هیچ یک از داروها گران نمی شود، سعی کرد به این وضعیت متشنج پایان دهد، اما چند روز بعد حرف دیگری در رسانه ها مطرح شد و آن اینکه داروها ۳۰ است. % گران تر

انتشار این خبر واکنش های بسیاری را به همراه داشت و اولین اعتراض مردم و افرادی بود که در دسته بیماران خاص قرار دارند و نیاز به مصرف دارو دارند.

در این بین دولت و وزارت بهداشت این برنامه را دارندداروسازبرای تسهیل شرایط به نفع تولیدکنندگان دارو و مردم.

همه چیز در مورد طراحی داروساز

اجرای طرح داروساز این امر منجر به افزایش پوشش بیمه دارو می شود. در این طرح ۱۰۰ قلم داروی پرمصرف و ۳۶۶ قلم داروی ضروری بیماری های مزمن تحت پوشش بیمه قرار گرفت و هدف آن کاهش هزینه های بیماران و افزایش پوشش بیمه ای اکثر داروها است تا تغییری در هزینه های دارویی ایجاد نشود. برای بیماران

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در توییتر خود نوشت: بخشی از یارانه بر اساس قانون بودجه از بخش واردات به بیمه منتقل شد و طبق وعده رئیس جمهور قیمت داروی نسخه‌ای به مصرف‌کننده نهایی باقی می‌ماند. یکسان.”

از سوی دیگر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت درباره این طرح داروساز وی بیان کرد: هدف اصلی وزارت بهداشت با این طرح افزایش پوشش بیمه ای داروها و پوشش هزینه های بیماران در سراسر کشور است بنابراین یکی از خودپرداختی های پایدار بیماران بوده است. اهداف این طرح

اگر به گفته یکی از داروسازان قیمت قرص ها در دو روز گذشته ژلوفان از ۱۳ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، نظر دیگری دارد و در گفت‌وگویی اعلام کرد که کمبود دارو به وضعیت فزاینده‌ای تبدیل شده و هر روز اوضاع پیچیده‌تر می‌شود و فهرست کمبود دارو بیشتر می‌شود. بحرانی است، به طوری که در حال حاضر نمی توان داروی خاصی را از داروهای ایرانی نام برد، از داروهای وارداتی و بیماران خاص، کمبود دارند.

واکنش به داروهای گران قیمت

مسعود مزکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه شرایط عرضه دارو رو به وخامت است، گفت: در پشت سیاست دولت چیزی جز بی تجربگی و عدم هماهنگی دیده نمی شود.

وی افزود: باید از ابتدا تصمیم درستی می گرفتند، اگر قرار بود ارز آزاد شود باید ریال به کارخانه داران می دادند تا مواد اولیه بخرند و بیاورند. زمانی که ارز آزاد شد، قیمت ها افزایش یافت.

این نماینده مجلس گفت: شرکت های دارویی باید ارز آزاد را با ریال خریداری می کردند و مواد اولیه دارو را وارد می کردند زیرا ریال نداشتند بنابراین کمتر خرید می کردند و در نتیجه کمتر وارد می کردند و بنابراین داروی کمتری تولید می کنند.

این پزشک تاکید کرد: فکر می کردم ارز ترجیحی دارو حذف شود اما نباید شرکت های دارویی را برای خرید مواد اولیه بی پول می کردند. این بی برنامگی فقط باعث می شود مردم دچار بحران و مشکلات شوند.

وی گفت: قطعا همه بیماران اعم از بیماران خاص و سایر بیماران با این روند دارو دادن دچار مشکل می شوند و مشکلات مردم بیشتر می شود. علاوه بر اینکه سلامت جسمانی مردم به خطر می افتد، آرامش روحی و روانی خانواده ها نیز مختل شده است. وقتی یک نفر در خانواده بیمار است ۱۰ نفر گرفتار می شوند. وقتی دارو نباشد، آرامش همه اعضای آن خانواده به هم می خورد.

محسن روح الامینی، رئیس کمیسیون دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با هشدار نسبت به وضعیت بحرانی دارو در کشور، اظهار داشت: در قانون مصوب، ارز به بیمه ها واریز شود و دارو نباید به آن ها منتقل شود. برای مردم گران باشد در این راستا ۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شد اما تاکنون اقدام اجرایی برای انتقال ارز دارویی به بیمه ها انجام نشده است و این موضوع مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد می کند.

محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: سال گذشته قرار بود ارز ترجیحی دارو حذف شود. در همین حال مجلس به دلیل نگرانی از التهاب بازار دارو و افزایش قیمت دارو در کشور با این کار مخالفت کرد.

وی افزود: مجلس در لایحه بودجه امسال پیشنهاد کرد که قیمت کالاهای اساسی در شهریور ۱۴۰۰ باشد.

محسنی بندپی تنها راه کاهش پرداختی از جیب مردم را افزایش تعهدات بیمه ای و افزایش فرانشیز بیمه دانست.

نمایندگان مجلس تاکید می کنند که دارو گران می شود و مردم در رنج هستند. از سوی دیگر دولت مدعی است دارو گران نمی شود و مردم نگران نباشند.