عضویت رسمی ایران در شانگهای مشخص شد؟


به گزارش تجارت نیوز، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در آستانه سفر روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی به ازبکستان برای شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: عضویت رسمی ایران در شانگهای در نشست سمرقند مشخص می شود. .

به گزارش ایرنا، مهدی صفری شامگاه دوشنبه در گفت وگویی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با هماهنگی سایر سازمان ها ۴۰۰ تا ۵۰۰ قرارداد در این حوزه منعقد کرده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رئیس جمهور علاوه بر حضور در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان نیز سفری دوجانبه خواهد داشت، گفت: روابط با ازبکستان رشد بسیار خوبی داشته است و حدوداً وجود دارد. ۱۸ تا ۲۳ سند در بخش انرژی و … امضا آماده می شود; البته تعداد این مدارک می تواند بیشتر باشد.

صفری یادآور شد: این سفر می تواند بسیار مثمر ثمر باشد و کسب و کار ما پس از این سفر جهش بزرگی در حوزه ترانزیتی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ازبکستان یکی از کشورهای واسطه ترانزیت ریلی و جاده ای است و می توانم بگویم که بیشتر کامیون های ما به مقصد قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان از ازبکستان عبور می کنند.

معاون وزیر دیپلماسی اقتصادی ادامه داد: ما دو مسیر ریلی داریم که یکی مسیر قزاقستان-ترکمنستان-ایران و دیگری مسیر قزاقستان-ازبکستان-ترکمنستان و سرخس است، بنابراین ازبکستان از نظر ریلی برای ما اهمیت دارد. ترانزیت، اما از نظر کامیون (جاده ای) اهمیت بیشتری دارد و معاملات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده و خواهد شد و می توانیم محصولات خود را در بخش فولاد و مصالح ساختمانی به آنجا صادر کنیم.

صفری درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: حضور ما به عنوان عضو پس از این سفر مشهود خواهد بود. این بار مهمانان زیادی از جمله آذربایجان دعوت شده اند و کشورهای مختلف اکنون به عنوان ناظر و میهمان ویژه شرکت می کنند. همچنین حدود ۱۹ کشور در این اجلاس حضور خواهند داشت. اگر شانگهای را حتی با ناظران از نظر وزن، جمعیت، مساحت زمین و سهم اقتصادی مقایسه کنیم، در هیچ کجا قابل مقایسه نیست. به عنوان مثال از نظر جمعیت هند و چین، از نظر انرژی ایران و روسیه و از نظر ترانزیت چین، روسیه و قزاقستان اعضای این پیمان هستند.

وی ادامه داد: در این اجلاس بدون توجه به مسائل اقتصادی ۲ عامل اصلی یعنی. ترانزیت و انرژی برای ما اولویت بالایی دارد و اولویت اول ما ترانزیت است.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته هیچ قطار چینی از ایران به سمت اروپا حرکت نکرده است. این می تواند یکی از نکات مثبت باشد. بنابراین موضوع ترانزیت به ویژه از شمال به جنوب برای ما مهم است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: همچنین موضوع انرژی برای ما بسیار مهم است زیرا مشتریان خود را می خواهیم. چین، هند و پاکستان مصرف انرژی بالایی دارند و ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان نیز مشتریان انرژی ما هستند.