عوارض جانبی واکسن که باید بدانید واکسن ها بی خطر هستند


واکسیناسیون ویروس کرونا: چیزهایی که باید در مورد آن بدانید
واکسیناسیون ویروس کرونا: چیزهایی که باید در مورد آن بدانید

اشتراک گذاری یعنی مراقبت!

COVID-19: عوارض جانبی واکسن که باید قبل از مصرف واکسن بدانیم.

واکسن‌های کووید-۱۹ ایمن هستند و واکسیناسیون از شما در برابر بیماری شدید COVID-19 و مرگ ناشی از COVID-19 محافظت می‌کند. ممکن است پس از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنید، که نشانه هایی از محافظت از بدن شما هستند.

چرا داشتن عوارض جانبی خفیف از واکسن ها طبیعی است؟

واکسن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون خطر ابتلا به بیماری به شما ایمنی دهند. معمولاً هنگام دریافت واکسن، عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنید. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما را به واکنش‌های خاصی هدایت می‌کند: جریان خون را افزایش می‌دهد تا سلول‌های ایمنی بیشتری بتوانند به گردش درآیند، و دمای بدن شما را برای کشتن ویروس بالا می‌برد.

عوارض جانبی خفیف تا متوسط، مانند تب خفیف یا دردهای عضلانی، طبیعی هستند و جای نگرانی ندارند: این عوارض نشانه‌ای هستند که نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن به یک واکسن، به‌ویژه یک آنتی‌ژن (ماده‌ای که سیستم ایمنی را تحریک می‌کند، پاسخ می‌دهد. پاسخ)، آماده شدن برای مبارزه با ویروس. این عوارض معمولاً پس از چند روز خود به خود از بین می روند.

عوارض جانبی معمول، خفیف یا متوسط ​​چیز خوبی است: آنها به ما نشان می دهند که واکسن کار می کند. عدم وجود عوارض جانبی به معنای بی اثر بودن واکسن نیست. این بدان معنی است که هر کس به طور متفاوتی پاسخ می دهد.

همچنین بخوانید: چگونه ضدعفونی‌کننده‌ها، ماسک‌ها و رژیم غذایی می‌توانند از ابتلای ما به COVID-19 جلوگیری کنند

عوارض جانبی رایج واکسن‌های COVID-19

مانند هر واکسن دیگری، واکسن‌های کووید-۱۹ می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که اکثر آنها خفیف یا متوسط ​​هستند و در عرض چند روز خود به خود از بین می‌روند. همانطور که در نتایج کارآزمایی بالینی نشان داده شده است، عوارض جانبی جدی تر یا طولانی مدت ممکن است. واکسن ها به طور مداوم برای عوارض جانبی کنترل می شوند.

عوارض جانبی گزارش‌شده واکسن‌های کووید-۱۹ عمدتاً خفیف تا متوسط ​​بود و بیش از چند روز طول نکشید. عوارض جانبی معمول شامل درد در محل تزریق، تب، خستگی، سردرد، درد عضلانی، لرز و اسهال است. احتمال بروز هر یک از این عوارض جانبی پس از واکسیناسیون بسته به واکسن خاص متفاوت است.

واکسن‌های کووید-۱۹ فقط در برابر SARS-CoV-2 محافظت می‌کنند، بنابراین حفظ سلامت و تندرستی همچنان مهم است.

عوارض جانبی کمتر رایج

هنگام دریافت واکسن، باید از فرد خواسته شود که ۳۰-۱۵ دقیقه در محل واکسیناسیون بماند تا در صورت بروز هرگونه واکنش فوری، کارکنان بهداشتی در دسترس باشند. افراد باید پس از واکسیناسیون به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی محلی خود در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی غیرمنتظره یا سایر رویدادهای بهداشتی – مانند عوارض جانبی که بیش از سه روز طول بکشد، هشدار دهند. عوارض جانبی کمتر شایع گزارش شده برای برخی از واکسن‌های COVID-19 شامل واکنش‌های آلرژیک شدید مانند آنافیلاکسی است. با این حال، این تعامل بسیار نادر است.

مقامات ملی و نهادهای بین المللی، از جمله سازمان بهداشت جهانی، هر گونه عارضه جانبی غیرمنتظره پس از استفاده از واکسن کووید-۱۹ را به دقت زیر نظر دارند.

عوارض جانبی طولانی مدت

عوارض جانبی معمولاً در چند روز اول پس از دریافت واکسن رخ می دهد. از زمان آغاز اولین برنامه واکسیناسیون انبوه در اوایل دسامبر ۲۰۲۰، صدها میلیون دوز از این واکسن تجویز شده است.

نگرانی هایی در مورد واکسن های COVID-19 وجود دارد که افراد را به COVID-19 مبتلا می کند. اما هیچ یک از واکسن‌های تایید شده حاوی ویروس زنده‌ای نیست که باعث COVID-19 می‌شود، به این معنی که واکسن‌های COVID-19 نمی‌توانند شما را مبتلا به COVID-19 کنند.

پس از واکسیناسیون، معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا بدن در برابر SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، ایمنی ایجاد کند. بنابراین ممکن است یک فرد دقیقاً قبل یا بعد از واکسیناسیون SARS-CoV-2 داشته باشد و همچنان به عفونت COVID-19 مبتلا شود. این به این دلیل است که واکسن زمان کافی برای ارائه محافظت نداشته است.

تجربه عوارض جانبی پس از واکسیناسیون به این معنی است که واکسن کار می کند و سیستم ایمنی بدن شما همانطور که باید پاسخ می دهد. واکسن ها بی خطر هستند و واکسیناسیون به محافظت از شما در برابر COVID-19 کمک می کند.

آیا از COVID-19 لذت بردید: عوارض جانبی واکسن که باید بدانیم؟

در زیر نظر بدهید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/