فرش تبریز به WC 2022 می رود ☀️ فرش فیروزه ای


شکی نیست که شهرت قالی های تبریز جهانی شده است اما طنین این هنر از زبان مردم این مرز و بوم امسال در جام جهانی ۲۰۲۲ با رونمایی از قالیچه جام جهانی دوباره شنیده می شود. فرش جام جهانی فوتبال توسط فرهاد جلالی طراحی و توسط عباس ایلام به همراه برادرش علی بافته شده است. طراحی فرش ۶ ماه و بافت فرش ۲ سال به طول انجامید. به بهانه اتمام کار این فرش بی نظیر با طراح و بافنده آن به گفتگو نشستیم و از روند کار و وضعیت قالیبافان تبریز شنیدیم.

جام جهانی در یک نگاه

فرش تحسین برانگیز جام جهانی ۲۰۲۲ شبیه تابلویی است که از روند جام جهانی از سال ۱۹۳۰ تا کنون حکایت می کند. فرهاد جلالی، طراح قالی که از کودکی در مدرسه پدر و مادرش قالی بافی را آموخته است، درباره طراحی فرش جام جهانی می گوید: «هر جام جهانی یک آرم، یک فوتبال و یک عروسک کارتونی مخصوص آن مسابقات دارد و از کشور میزبان نیز با نمادی شناخته می شود. این عناصر بر روی لبه فرش طراحی شده اند. کبوتر سفیدی که برگ زیتون را به عنوان نماد صلح حمل می کند و دو دست یکی سیاه و دیگری سفید نیز نماد سلامتی است. رقابت در آن مستطیل سبز است. عدد ۲۰۲۲ در لبه پایینی فرش بافته شده است که پر از گل است.

جلالی گل‌های قالی را از هنر فرش تبریز به عاریت گرفته و در طرح فرش جام جهانی در سال ۲۰۲۲ گنجانده است. او که پشم و ابریشم به کار رفته در فرش را نیز رنگ آمیزی کرده است، توضیح می‌دهد: «داخل سال ۲۰۲۲ مملو از گل‌های شاه عباسی، ختایی و برگ های نیلوفر آبی که از عناصر اصیل ایرانی است.در لبه کوچک قالیچه گل های ۱۲ پر و میخک بافته شده است.میخ ها نیز نماد هنر ایرانی است و در تخت جمشید دیده می شود. نمایی از ورزشگاه آل بیت قطر که میزبان جام جهانی فوتبال امسال است و نمادهایی برای معرفی قطر و چهره امیر قطر نیز در این فرش نفیس به ابعاد ۲*۱.۶ متر مربع گنجانده شده است.

فرش تبریز در موزه لوور

جلالی که به درخواست مشتری فرش جام جهانی ۲۰۲۲ را طراحی کرده بود، ۴ سال پیش فرش دیگری را در جام جهانی روسیه طراحی کرده بود. وقتی از او می پرسم که مردم دنیا با فرش تبریز آشنا شوند و در یک مراسم بین المللی این هنر را ببینند، می گوید: «بی نهایت افتخار می کنم که مردم دنیا تبریز را به عنوان پایتخت فرش دنیا می شناسند. من هم کارآموز این مدرسه هستم.»
یکی از فرش های طراحی شده توسط جلالی از موزه لوور است. او در این باره به ما می گوید: «در دهه ۷۰ بود که نقشه ایران را با آثار باستانی هر استان طراحی کردم؛ مثلاً میدان آزادی در تهران و ۳۳ پل در اصفهان، این فرش دست به دست شد تا اینکه. در موزه لوور پاریس به پایان رسید. در سال ۱۹۹۸، زمانی که جام جهانی در فرانسه برگزار شد، هیئت ایرانی حاضر در جام جهانی از بخش ایران شناسی موزه لوور بازدید کرد و فرش آنجا را دید.

جلالی که تاریخچه فوتبال و جام جهانی قرن گذشته را مطالعه کرده است، نه رشته فوتبال دارد و نه علاقه ای به مستطیل سبز دارد. او می گوید: «علاقه و شغل من قالی است، وقتی ۱۳ ساله شدم از صفر تا صد قالی بافی می توانستم و از آن زمان تا الان که ۴۳ سال دارم به صورت حرفه ای کار می کردم.

وی همچنین درباره حمایت ناکافی از قالیبافان و طراحان قالی در آذربایجان شرقی می گوید: هیچ کمبودی در قالی باف وجود ندارد. مردمی که برای حفظ هنر اصیل ایرانی از جان و دل می گذرند اما آنقدر که شایسته است از آنها حمایت نمی شود.

متن پرچم ۳۲ کشور

این قالی که ۳۰۰ رنگ و ۲ میلیون گره دارد و قرار است در آبان ماه همزمان با جام جهانی قطر رونمایی شود، با دستان عباس و علی لمای هنرمندان بافته شده است. عباس لامع در این باره می گوید: بافت این قالی ۲ سال به طول انجامید؛ زیرا بافت آن با سایر قالی هایی که طرح های سنتی دارند بسیار متفاوت است، پرچم یا نماد ۳۲ کشور باید با دقت و ظرافت کامل بافته شود.
با اینکه ایلام از ۶ سالگی روی قالی می نشیند و هنر بافتنی را آموخته است، اما این اولین تجربه قالی بافی اوست که در یک رویداد بین المللی رونمایی می شود. وی می گوید: امیدوارم هنر فرش تبریز دوباره به دنیا معرفی شود و هنرمندان قالی بافی آن طور که شایسته است مورد حمایت قرار گیرند.

منتظر افتتاح موزه فرش تبریز هستیم

ساخت موزه فرش تبریز در محوطه تاریخی و موزه ای مسجد کبود به ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و امسال ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: طراحی موزه فرش تبریز به گونه ای است که ۰ تا ۱۰۰ تولید فرش دستباف در قالب کارگاهی به نمایش گذاشته می شود.

این مقاله چطور بود؟