قاضی «فسادناپذیر» در قلب نبردی که لبنان را به آستانه نزدیک می کند


بیروت ، لبنان (خبرگزاری فرانسه) – تارک بیطار ، قاضی جوان و باهوش که در حال تحقیق درباره انفجار ویرانگر بندر بیروت در سال گذشته است ، بدون شک در معرض دیدترین مرد در این کشور است.

او با جسارت تصاحب برخی از بارونهای سیاسی دست نیافتنی لبنان ، خود را در مرکز نبرد اراده قرار داده است که بار دیگر کشور را به لبه پرتگاه می رساند.

برای برخی از کسانی که به دنبال حقیقت و عدالت پس از انفجار مرگبار بندر هستند ، این 47 ساله یک شوالیه سفید است که در نبردی مستأصل و تنها با نخبگان فاسد و جنایتکار مبارزه می کند.

از نظر موج اعتراضات علیه طبقه حاکم در سال 2019 ، بیتار از نظر سیاسی جانبدار است و بزرگترین تهدید برای وضعیت موجود است.

برای بستگان 215 نفر که در اثر انفجار محموله عظیمی از کودهای ذخیره شده در 4 آگوست سال گذشته کشته شدند ، بیتار تنها امید است.

“او وظیفه شناسی و در عین حال جسور است. این ویژگیهای اساسی برای قاضی است. ”یوسف لاهود ، یکی از وکلای نماینده خانواده قربانیان می گوید.

حامیان گروه های شیعه حزب الله و امل در جریان اعتراض در مقابل کاخ عدالت ، در بیروت ، لبنان ، در 14 اکتبر 2021 علیه قاضی تارک بیتار ، که در حال تحقیق در مورد انفجار مهلک سال گذشته بندر است ، شعار می دهند. (AP عکس/حسین مالا)

عزم او پس از تظاهرات پنجشنبه برای برکناری وی توسط حامیان شیعه امل و جنبش های حزب الله که به خشونت مرگبار و صحنه هایی یادآور جنگ داخلی 1975-1990 تبدیل شده است ، بیش از هر زمان دیگری مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

مردی که از زمان ترور رفیق حریری ، نخست وزیر سابق لبنان در سال 2005 ، بزرگترین پرونده را اداره می کند ، شخصیت کمی شناخته شده ای است که هرگز با مطبوعات صحبت نمی کند و حتی در ملاء عام ظاهر نمی شود.

کمپین تنفر شدید در روزهای اخیر علیه او تنها چند تصویر از او در اختیار ترول های رسانه های اجتماعی قرار داده است تا در رسانه های اجتماعی یا عضلات حزبی در اعتراضات خیابانی به آتش کشیده شود.

‘فساد ناپذیر’

بیتار با احضار سیاستمداران ارشد از طیف وسیعی از احزاب سیاسی برای بازجویی ، قایق را تکان داد و حتی در صورت عدم حضور یکی از آنها تا صدور حکم بازداشت پیش رفت.

علی حسن خلیل ، وزیر دارایی سابق لبنان و نماینده ارشد حزب شیعه امل ، پس از صدور حکم بازداشت علیه وی ، با تهدید به “تشدید سیاسی” در صورت عدم اصلاح روند تحقیقات “.

متحد این گروه ، جنبش قدرتمند شیعه حزب الله ، نیز منتقد برجسته ای است که خواستار برکناری وی شده است.

این جنبش که در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارد اما در پارلمان لبنان حضور دارد ، بیتار را به تعصب سیاسی و واشنگتن را به “دخالت” در تحقیقات متهم کرده است.

پوسترهای دوروتی شی سفیر آمریکا در لبنان و طارق بیطار قاضی لبنانی که در حال تحقیق در مورد انفجار مرگبار سال گذشته در بندر است ، توسط حامیان گروه های شیعه حزب الله و امل در اعتراض مقابل کاخ عدالت ، در آتش سوزی به آتش کشیده شد. بیروت ، لبنان ، در 14 اکتبر 2021. (عکس AP/حسین مالا)

حامیان این دو شیعه در اعتراض ضد بیتار که روز پنجشنبه به درگیری های مرگبار کشیده شد ، تصاویر دوروتی شی سفیر آمریکا را در کنار عکس بیتار سوزاندند.

اما طرفداران قاضی می گویند که او مستقل است و توانسته است خود را در خارج از یک سیستم سیاسی حمایتی قرار دهد که تحت آن احزاب برای وفاداری فرقه ای به توافق می رسند.

یکی از نزدیکانش که به شرط ناشناس ماندن با صحبت کردن موافقت کرد ، گفت: “او هیچ وابستگی سیاسی ندارد.”

“به همین دلیل است که سیاستمداران با بیتار مشکل دارند – آنها هیچ راهی برای تحت فشار قرار دادن او ندارند.”

سیاستمدارانی که او دنبال می کند او را متهم می کنند که در مورد این واقعیت که زمان تغییر طبقه سیاسی فرا رسیده است ، صریح صحبت می کند.

در طول دوران حرفه ای خود ، قاضی کاتولیک از شمال لبنان توانسته است شهرت خود را به عنوان یک عضو “راست و فساد ناپذیر” قوه قضائیه ، حتی برای مخالفان خود ، به دست آورد.

یک معترض پلاکاردی در بیرون ساختمان یک دادگاه در حین تظاهرات همبستگی با قاضی تارک بیتار که در حال تحقیق در مورد انفجار مرگبار سال گذشته بندر دریایی در بیروت ، لبنان ، در 29 سپتامبر 2021 است ، در دست دارد. (عکس AP/حسین مالا)

نه پذیرایی ، نه لطفی

برخی با اعتماد به نفس ، تا حد غرور می گویند ، او برای خودش نگه می دارد.

شخص نزدیک به قاضی گفت: “هنگامی که او برای هدایت تحقیقات انتخاب شد ، مردم برای یافتن تصویری از وی تلاش کردند.”

یک شخصیت سخت گیر که وقف ماموریت خود شده است ، به ندرت دیده می شود که لبخند می زند.

او از ترس دعوت به صرف شام ، پذیرایی و سایر مناسبت های اجتماعی دیگر از ترس اینکه تصور شود به گونه ای تحت تأثیر قرار گرفته است ، رد می شود.

آنها می گویند: “او حتی تماس های تلفنی افرادی را که می خواهند از او درخواست لطف کنند ، نمی پذیرد.”

حتي برخي از همكارانش به اين “پديده عجيب” يك قاضي با شك و ترديد نگاه مي كنند و ادعا مي كنند كه براي اين تحقيق حساس بايد يك فرد باتجربه تر تعيين شده بود.

“مردم از جسارت او ناراحت می شوند. او چیزی است که هیچ کس قبلاً در کاخ عدالت ندیده است. “

بنای یادبودی که عدالت را نمایان می کند ، جلوی سیلوهای بلند دانه ای قرار دارد که در انفجار بزرگ آگوست 2020 در بندر بیروت ، لبنان ، در 4 اوت 2021 منهدم شد. (عکس AP/حسین مالا ، پرونده)

او در یک آپارتمان معمولی در شمال بیروت به همراه همسرش داروساز و دو فرزندشان زندگی می کند که اکنون سربازان از آنها محافظت می کنند.

وی پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق از دانشگاه لبنان ، کار خود را در شمال لبنان آغاز کرد ، جایی که خود را به عنوان قاضی مستقل معرفی کرد ، قبل از اینکه به ریاست دادگاه جنایی بیروت بپردازد.

از جمله مواردی که او بر آن نظارت داشت ، پرونده بحث برانگیز الا تانوس ، دختر کوچکی بود که به دلیل قصور پزشکی مجبور به قطع تمام اعضای بدن شد.

سال گذشته ، او دو بیمارستان خصوصی بیروت و دو پزشک را محکوم کرد تا جریمه هنگفتی را به خانواده وی بپردازند ، تصمیمی که خشم کادر پزشکی را برانگیخت و اعتصاب را در پی داشت.

تو جدی هستی. ما از آن قدردانی می کنیم!

به همین دلیل است که ما هر روز سر کار می آییم – برای ارائه خوانندگان فهیم مانند شما که حتماً باید اسرائیل و جهان یهود را مطالعه کنند.

بنابراین اکنون ما یک درخواست داریمبه بر خلاف سایر رسانه های خبری ، ما دیواری پرداخت نکرده ایم. اما از آنجایی که روزنامه نگاری ما پرهزینه است ، ما از خوانندگانی دعوت می کنیم که روزنامه تایمز اسرائیل برای آنها مهم شده است تا با پیوستن به کارهای ما ، از آنها حمایت کنند. جامعه تایمز اسرائیلبه

با پرداخت 6 دلار در ماه می توانید از روزنامه نگاری با کیفیت ما در حین لذت بردن از روزنامه تایمز اسرائیل کمک کنید بدون تبلیغات، و همچنین دسترسی به محتوای منحصر به فرد که فقط برای اعضای انجمن Times of Israel در دسترس است.

به انجمن ما بپیوندید به انجمن ما بپیوندید قبلاً عضو شده اید؟ وارد شوید تا دیگر این مورد را مشاهده نکنیددیدگاهتان را بنویسید