قرارداد مشارکت برای ساخت دو مجتمع عظیم پالایشگاهی در بندرعباس و جاسک منعقد شد


به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، در این مراسم روز دوشنبه ۱۰ مردادماه با حضور دکتر دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور دکتر جواد اوجی وزیر نفت دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه اسماعیل لالقانی. مدیرعامل بانک رفاه کارکاران و مدیران عامل سایر بانک‌ها، شرکت‌ها و گروه‌های مشارکت‌کننده در ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار شد، قرارداد فاینانس ساخت مجتمع پتروشیمی شهید سلیمانی به‌عنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور، بین رفاه کارکارن، ملی و بانک تجارت، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با سرمایه گذاری ۱۱ میلیاردی قرارداد امضا کردند. دلار

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور طی سخنانی در این مراسم، امضای قرارداد فاینانس ساخت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران را گامی موثر در تحقق اهداف کشور در زمینه جذب سرمایه دانست. وی در راستای رونق تولید، خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت، نفت را زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر محصولات و ایجاد اشتغال عنوان کرد.

وی احداث مجتمع ها و پالایشگاه های پتروشیمی را یکی از نیازها و ضرورت های کشور برشمرد و افزود: تحقق اهداف کشور در رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری های کلان است و این تفاهم نامه ها از جمله اقدامات و بسترهای موثر برای جذب خرد و کلان است. سرمایه هایی در مسیر سازندگی و توسعه کشور. .

رئیس جمهور با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: این تفاهم نامه همچنین گامی موثر در جهت خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر است. . نیاز کشور به فرآورده های نفتی و ایجاد ظرفیت جدید صادراتی.

دکتر. محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به سرمایه گذاری گسترده در پروژه های محرک اقتصاد ملی گفت: هدایت نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی از جمله مواردی است که نتایجی که می توان با سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی در سطح ملی به دست آورد، محقق خواهد شد.

وی با اشاره به مشارکت مردم در اجرای این پروژه ها ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح ها مردم طعم شیرین این سرمایه گذاری را بچشند.

معاون اول رئیس جمهور مشارکت و سرمایه گذاری مردمی را یکی از شاخصه های پروژه های پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم در ساخت این دو پروژه سرمایه گذاری و مشارکت جدی داشته اند و پس از اجرای آنها می توان سهامداران این پروژه های بزرگ».

مخبر همچنین به نحوه تامین مالی این دو پروژه اشاره و بیان کرد: با روشی که برای تامین مالی این پروژه ها انجام شد، موانع برطرف شد و روند شروع ساخت این دو پروژه سرعت قابل توجهی گرفت.

دکتر. جواد اوجی وزیر نفت در این مراسم با اشاره به چالش های فراوان فروش نفت و میعانات گازی در شرایط تحریم گفت: اجرای پالایشگاه نفت شهید قاسم سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران باعث می شود تحریم ها بی اثر است

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است و با توجه به روند مصرف بنزین و گاز نفت در کشور به ویژه با افزایش سفرها پس از کاهش شیوع کرونا، مصرف از تولید پیشی گرفته است. در چند روز آینده. اگر این روند ادامه پیدا کند، امنیت انرژی کشور به چالش کشیده خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این پروژه ها از مدت ها قبل در دست اجرا بود، افزود: چالش اصلی این پروژه ها تامین منابع مالی بود که با ابتکار آقای مخبر به هلدینگ های مالی و بانک های بزرگ تبدیل شد. در این زمینه دخیل هستند و مطمئن باشید تا چهار پنج سال آینده راه اندازی خواهند شد.

لازم به ذکر است: بانک رفاه کارکاران ۱۵ درصد، گروه انرژی تدبیر ۱۵ درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۱۵ درصد، شرکت سرمایه گذاری العزعل ۱۵ درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ۱۰ درصد، بانک ملی ۱۵ درصد، بانک ملت ۷ ۵.۵ درصد و بانک تجارت ۷.۵ درصد در قرارداد مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه نفت شهید قاسم سلیمانی سهم دارند.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید