قصد مکرون از برنامه ریزی برای اصابت موشک به لهستان در اجلاس G20 – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، کاخ الیزه اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور قصد دارد بامداد چهارشنبه در جریان نشست گروه ۲۰ در اندونزی موضوع موشکی را که به لهستان اصابت کرد، مطرح کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از الیزه گزارش داد که مکرون در ارتباط با این حادثه با مقامات لهستانی در تماس است و در حال بررسی احتمال بررسی این موضوع در اجلاس سران گروه ۲۰ در صبح چهارشنبه است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع فرانسه گزارش داد که مکرون به این وزارتخانه دستور داده تا اقدامات لازم را برای اطمینان از صحت اطلاعات مربوط به اصابت موشک به لهستان انجام دهد.

همپنین رئیس جمهور فرانسه در پیامی توئیتری نوشت که برای ابراز همبستگی با ورشو با رئیس جمهور لهستان گفت وگو کرده است.

مکرون در این پیام توئیتری ادامه داد: لهستان می تواند روی فرانسه برای حمایت از تحقیقات جاری حساب کند.

لازم به ذکر است که شامگاه سه شنبه منابع خبری از اصابت دو موشک به خاک لهستان در مرز با اوکراین خبر دادند.

این منابع می گویند این موشک ها به روستای لهستان در نزدیکی مرز اوکراین اصابت کرد و دو نفر کشته شدند.

به دنبال این موضوع ماتئوش موراوسکی نخست وزیر لهستان تمامی برنامه های خود را لغو کرد و رئیس جمهور لهستان نیز خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملی آن کشور شد.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نمی تواند صحت گزارش ها مبنی بر روسی بودن موشک هایی که به لهستان اصابت کرده است را تایید کند.

پنتاگون افزود: ما گزارشات اصابت دو موشک به لهستان را با نهایت جدیت دنبال می کنیم. ما در مورد دفاع از تمام بخش‌های خاک کشورهای عضو ناتو کاملاً شفاف هستیم. ما سلامت نیروهای خود در لهستان و غیره را در نظر می گیریم و از اقداماتی برای حمایت از آنها مطمئن هستیم، اما عجولانه عمل نمی کنیم.