لبنان در پی پاسخ خشونت های مرگبار بیروت به منطقه جنگی است


بیروت (AP) – درگیری مسلحانه روز پنجشنبه در بیروت در جریان اعتراض سازماندهی شده توسط گروه تروریستی حزب الله لبنان و متحدانش علیه قاضی اصلی تحقیق کننده انفجار سال گذشته در بندر این شهر آغاز شد. مقامات گفتند که در برخی از شدیدترین نبردهای چند سال گذشته دست کم 6 نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

تبادل آتش چند ساعته در طول خط مقدم جنگ داخلی 1975-1990 شامل تیراندازان ، تپانچه ، كلاشینكف و نارنجك های موشكی بود و یادآور این درگیری بود. این درگیری ها بدترین درگیری ها از سال 2008 بود ، زمانی که حزب الله شیعه بخش هایی از بیروت را برای مدت کوتاهی تحت کنترل خود درآورد.

هنوز مشخص نیست چگونه خشونت روز پنجشنبه آغاز شد ، اما تنش ها پس از آن افزایش یافت که حزب الله تحت حمایت ایران و متحدان شیعه آن از جنبش امل خواستار برکناری قاضی تحقیق در مورد انفجار بزرگ بندر اوت 2020 شدند. دو حزب خواستار اعتراض در نزدیکی کاخ عدالت ، در امتداد خط مقدم بین مناطق شیعه نشین مسلمان و مسیحیان شدند.

دو گروه در بیانیه ای روز پنجشنبه گفتند که معترضان آنها مورد تیراندازی تک تیراندازانی قرار گرفتند که بر پشت بام ها در منطقه تایونه مستقر شده اند.

تیراندازی چند ساعت در پایتخت طنین انداز شد و آمبولانس ها ، آژیرهایی که زوزه می کشیدند ، برای جبران تلفات شتافتند. تیراندازان تیر از ساختمان ها شلیک کردند. گلوله به پنجره های آپارتمان در آن منطقه نفوذ کرد. یک مقام امنیتی که خواست نامش فاش نشود ، گفت: چهار پرتابه در نزدیکی یک مدرسه خصوصی فرانسوی به نام Freres of Furn el Chebbak سقوط کرد که باعث وحشت شد ، زیرا وی مجاز به صحبت با مطبوعات نبود. دانش آموزان در راهروهای مرکزی با پنجره های باز دور هم جمع شده بودند تا از آسیب دیدگی شیشه های پرواز جلوگیری کنند ، در صحنه هایی که یادآور جنگ داخلی 1975-1990 بود.

دود محله ای را پوشانده بود که تیراندازی شدید بی امان بود. یک خودرو آتش گرفت ، در حالی که آتش سوزی در طبقه پایین که ساکنان در آن گیر افتاده بودند گزارش شد و درخواست کمک کردند.

حنین کمالی ، ساکن فرن الشبک و مادر یک دختر 6 ماهه ، گفت که او ابتدا قبل از فرار به پناهگاه به راهرویی رفت زیرا صدای تیراندازی از آپارتمان طبقه 10 او وحشتناک بود.

او می گوید: “من این کار را برای فرزندم انجام دادم.” “من نمی دانم چه اتفاقی می افتد. من فقط صدای تیراندازی را می شنوم. “

یکی دیگر از ساکنان می گوید که او به مدت دو ساعت در راهرویی پناه گرفته است تا اینکه موفق به پیدا کردن تاکسی برای بیرون آوردن او شده است.

“من نمی توانم این صداهای بلند را کنترل کنم ، مخصوصاً RPG ها [rocket-propelled grenades]به این آسیب ناشی از انفجار بیروت است که بارها و بارها باز می گردد. “

جنگجویان شیعه حزب الله و جنبش امل با یک اسلحه تهاجمی کلاشینکف و یک نارنجک انداز موشکی در میان درگیری ها در منطقه تایونه ، در حومه جنوبی بیروت ، در 14 اکتبر 2021 ، (از چپ به راست) هدف قرار می دهند. ( ابراهیم عمرو/خبرگزاری فرانسه)

ارتش گزارش داد “در منطقه تایونه – بادارو ، منطقه ای عمدتاً مسکونی در پایتخت” تیراندازی شد.

“ارتش با شتاب به محاصره منطقه پرداخت و در محله های آن و ورودی آنها مستقر شد. گشت و جستجو برای دستگیری تیراندازان برای دستگیری آنها آغاز شد. “

در بیانیه بعدی ، ارتش هشدار داد که به روی افرادی که به طور مستقیم تیراندازی می کنند شلیک می کند و از غیرنظامیان خواست منطقه را تخلیه کنند.

این خشونت در حالی رخ داد که ویکتوریا نولند ، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور سیاسی در شهر بود و با مقامات لبنانی ملاقات کرد. برنامه او در خیابان کمی از بین رفت.

معترضان علیه قاضی تارک بیتار ، مأمور تحقیق در مورد انفجار عظیم نیترات آمونیوم در بندر بیروت که بیش از 200 نفر را کشت و بخشهای زیادی از پایتخت را در 4 اوت سال گذشته نابود کرد ، تجمع کردند.

مطالبات برکناری بیطار و فراخوان اعتراض بسیاری را ناراحت کرد که آن را مداخله آشکار در کار قوه قضائیه می دانستند.

نیروهای راست گرای مسیحی لبنان شامگاه چهارشنبه پس از فراخوان حزب الله و امل برای اعتراض در کاخ عدالت ، واقع در منطقه ای مسیحی ، حامیان خود را بسیج کردند. ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی پخش می شود نشان می دهد که حامیان نیروهای مسیحی لبنان با حمل صلیب های بزرگ در خیابان ها راهپیمایی می کنند.

حامیان گروه های شیعه حزب الله و امل در جریان اعتراض در مقابل کاخ عدالت ، در بیروت ، لبنان ، در 14 اکتبر 2021 علیه قاضی تارک بیتار ، که در حال تحقیق در مورد انفجار مهلک سال گذشته بندر است ، شعار می دهند. (AP عکس/حسین مالا)

روزنامه نگار آسوشیتدپرس مردی را در تظاهرات روز پنجشنبه با اسلحه کمری مشاهده کرد و همچنین افراد مسلح از بالکن ساختمان به سمت معترضان تیراندازی کردند. چند مرد بلافاصله از تیراندازی افتادند و در خیابان خونریزی کردند. ارتش پس از رد و بدل شدن تیراندازی بین طرف های مسلمان و مسیحی پایتخت ، نیروهای زیادی را برای جستجوی افراد مسلح به منطقه اعزام کرد.

یکی از کارکنان بخش اورژانس بیمارستان الساحل گفت که سه جسد و 15 نفر مصدوم دریافت کردند. یکی از کشته شدگان ، یک زن بود که گلوله ای به سر او اصابت کرده بود. وضعیت دو نفر از 15 مجروح وخیم گزارش شده است.

صلیب سرخ لبنان شمار مجروحان را 30 نفر اعلام کرد.

نجیب میکاتی ، نخست وزیر لبنان در بیانیه ای خواستار آرامش شد و از مردم خواست “درگیر درگیری های داخلی نشوند.”

این کاوشگر بر صدها تن نیترات آمونیوم که به طور نامناسب در انبار بندری که در 4 اوت 2020 منفجر شده بود ، ذخیره شده بود ، دست کم 215 نفر را کشت ، هزاران نفر را زخمی کرد و بخش هایی از محله های مجاور را ویران کرد. این یکی از بزرگترین انفجارهای غیر هسته ای در تاریخ بود و این کشور را ویران کرده است که قبلاً از شکاف های سیاسی و بحران اقتصادی و مالی بی سابقه برخوردار شده بود.

بیتار دومین قاضی است که تحقیقات پیچیده را رهبری می کند – سلف وی در پی چالش های حقوقی برکنار شد. اکنون بیطار با مخالفت شدید گروه قدرتمند حزب الله و متحدانش روبرو شده است که او را متهم می کنند که سیاستمداران را برای بازجویی متهم کرده است ، اکثر آنها با حزب الله متحد شده اند.

یکی از حامیان حزب الله و جنبش امل ، تصویری از قاضی تارک بیطار ، بازرس اصلی انفجار بیروت ، در نزدیکی کاخ عدالت در بیروت ، در 14 اکتبر 2021 ، در حین تجمع خواستار برکناری او را حمل می کند. (جوزف عید/خبرگزاری فرانسه)

هیچ یک از مقامات حزب الله تا کنون در تحقیقات 14 ماهه متهم نشده اند.

تیراندازی های پراکنده حتی پس از استقرار نیروهای ارتش در منطقه در روز پنجشنبه ادامه داشت. ساکنان و غیرنظامیان در این منطقه برای جلوگیری از تیراندازی به اردک افتاده بودند. شخصی فریاد زد: “چند شهید روی زمین!” مردم یک مرد را که ظاهراً مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود ، از خط آتش دور کردند. دیگران جسد دیگری را بیرون کشیدند.

در برخی از ویدئوهایی که در فضای مجازی پخش می شود ، برخی از مردم در خیابان ها شعار می دادند: «شیعه شیعه» ، در حالی که ساکنان از تیراندازی فرار می کردند.

تنش ها بر سر انفجار بندر بر مشکلات عظیم لبنان افزوده است ، از جمله بحران اقتصادی و مالی بی سابقه ، بحران انرژی منجر به خاموشی طولانی مدت برق ، تورم بیش از حد و فقر شدید.

چمالی گفت برق ندارد که بتواند آنچه را که در جریان است در تلویزیون دنبال کند. بنابراین او از وضعیت موجود در زمین چیزی نمی دانست و ایمنی را انتخاب کرد. پس از گذراندن مدتی در پناهگاه ، او به طبقه اول نقل مکان کرد تا با همسایگان خود دور از آتش بماند.

چمالی ، سرپرست یک سازمان محلی که خدمات اجتماعی ارائه می دهد ، گفت: “من می دانم که بسیج زیادی از شب قبل وجود داشت ، همه پیش بینی می کردند که جنگ شروع شود.” شروع جنگ داخلی “آخرین کارت است که آنها باید از آن استفاده کنند. آنها دارند [driven] ما را به ورشکستگی ، ویرانی کشانده و اکنون آنها ما را با شبح جنگ داخلی می ترسانند. “

این درگیری مسلحانه می تواند دولت یک ماهه نخست وزیر نجیب میقاتی را از راه خارج کند ، حتی قبل از اینکه با بحران اقتصادی لبنان شروع کند.

جلسه کابینه روز چهارشنبه پس از درخواست حزب الله برای اقدام فوری دولت علیه قاضی لغو شد. یکی از وزرای متحد حزب الله گفت که اگر بیتار برکنار نشود او و دیگر اعضای کابینه راهپیمایی می کنند.دیدگاهتان را بنویسید