ماجرای آهنگ همایون شجریان در کنسرت “به رنگ صدا” – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر ، امیر عبدالحسینی مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس هنر با انتشار یادداشتی به بیان دیدگاه های خود در خصوص برگزاری مجموعه کنسرت های همایون شجریان که طی روزهای اخیر در تالار وزارت کشور به روی صحنه رفته است، پرداخته است. رهبری ارکستر آرش گوران.

در یادداشت ثروتمند عبدالحسینی گفت:

پسری که نشانی از پدر دارد با خود و روزگارش بیگانه نخواهد بود. خاص پدر شاه نورانی سرود ملی ایران و پسر به عطر دل انگیزش باد صداها و صداهای ماندگار در کنار پیشوایان فرهنگ و هنر و ادب پرافتخار ایران، نفس راحتی کشیدند. سرافراز بودن

این داستان همایون شجریان است. خواننده معروف امروز و دیروز نروژی و نوجوانی در دور و بر و لبه های جادوی صدا گوسفند او در این دوران به یکی از صداهای مشهور و پیشرو در موسیقی ایران تبدیل شد.

داستان آهنگ همایون شجریان در

در این اصطلاحات و توصیفات نه اغراق وجود دارد و نه اغراق و نه لفظ و تعارف، زیرا این صفحات تقویم یک دهه اخیر گواهی واقعی بر این است که چگونه نام همایون شجریان مانند همایونی قوشنواز بخشی از موسیقی معاصر ایران شده و تبدیل شده است. بر روی آن.

اما این شکوه و افتخار تصادفی نبود: عرق روح و نگاه نافذ و تفکر انتقادی بود که او را به تدریج و آرام آرام به اوج رساند. از بیان ساده و واضح نگرانی ها و شورش های تب آفرین روحش تا رسیدن به کمال بلوغ و شعور هنری در لحن های روح انگیز و ماندگار آن.

از همان زمان با توطئه در کنار پدرش به دیدن «کسدک»، «یاد ایام» و «شب وصل» با هنرمندانی چون پرویز مشکاتیان، داریوش پیرنیاکان، جمشید عندلیبی، داریوش طلایی، سعید نشست. یخچال و دیگر ستاره های کامل ترویج موسیقی ایران طنین انداز شد و روزی دیگر به استاد و پدرش پیوست تا با زخم نام زنده محمدرضا لطفی «راز زندگی» را جاودانه کند. اما در کنار همراهی، اشتیاق صدا این پسر جانشین هنر ایران با اعلیحضرت محمدرضا شجریان، حسین علیزاده و کیهان کلهر; سایر کاغذهای طلایی اضافه شده به کتاب تاریخ موسیقی معاصر مانند «زیمستان است»، «بی تو به هوشدو»، «فریاد»، «هم نوا با بام»، «ساز صامت» و «سرود مهر» به مردم شریف. ایران ارائه شود

داستان آهنگ همایون شجریان در

اینها که برشمرده شد، گزیده ای از آثار ارزشمند چنین پسری است که در مکتب چنین پدری در راه او و در کنار آهنگسازی محمدجواد تربیت شده است. ضرابیان«نسیم وصل» به عنوان یک اثر حضوری مستقل گوسفند انتشار و مواجهه مخاطبان موسیقی اصیل با پدیده ای معاصر در موسیقی ایرانی. همان طور که تا امروز با انتشار آثار بسیار دیگری ادامه یافت و همایون شجریان را به هنرمندی مستقل در عرصه موسیقی ایرانی تبدیل کرد.

به راهش ادامه داد رفاقت حمید متبسم آلبوم «سی مرغ» را برای تقدیر منتشر کرد خرد داستان حماسی ایران را تعریف کند و یکی دیگر از آرزوهای پدرش را برای اجرای ترانه هایی بر اساس اشعار حکیم فردوسی طوسی محقق کند.

همایون شجریان با همکاری نوازندگان و آهنگسازان جوان و پویایی چون علی قمصری، مهیار علیزاده، غلامرضا صادقی، سهراب و طهمورث پورناظری آثار متنوعی را برای سلیقه شنیداری متفاوت از موسیقی ایرانی ارائه کرد. اما ماموریت و معدل بالای همایون در مدرسه نتوانست برای او کافی باشد گوسفند او به گونه ای تربیت و آموزش می یابد که برای هنرمندی که فرزند زمان خود است، شکل و محتوای اثر به نیاز مخاطب و حفظ و رشد ذوق او بستگی دارد. مانند استاد محمدرضا شجریان در جوانی و با امروزی توانایی‌های موسیقی آوازی ایرانی، نسل جدید و علاقه‌مندی از مخاطبان موسیقی را فراهم کرد و پیوند محکمی در دانش مخاطب و رشد ذائقه شنوندگان ایجاد کرد. پسرش نیز به نسلی از نوجوانان و جوانان بیگانه با موسیقی ملی ایران می اندیشید.

از این منظر، همایون شجریان با همکاری نوازندگان و آهنگسازان جوان و پویایی چون علی قمصری، مهیار علیزاده، غلامرضا صادقی، سهراب و طهمورث پورناظری آثار متفاوتی را برای طعم شنیداری متفاوت از موسیقی ایرانی ارائه کردند. آیا کار می کند اگر چه در موارد معدودی ذائقه گروهی از نوازندگان – به ویژه نسل شیفته سنت و شادمان – را خوشایند نکرد و آن را دوری از جهت گوسفند تصور کرد، اما این نوآوری بر ذائقه عمومی جامعه نشست و منجر به ارائه آثار جدیدی شد که نسل جوان را با موسیقی ملی ایران پیوند می داد.

این نگاه بدیع و جسورانه در آلبوم «گاه ففیسی» به عنوان آخرین آلبوم او با موسیقی فردین خلعتبری و با حضور نوازندگان بین المللی و البته با سبک و سیاق. ارتباط دادن هنوز متفاوت است

داستان آهنگ همایون شجریان در

همایون شجریان این روزها «بره صدا» را روی صحنه دارد. با رنگ و بویی که بعد از سال های تلخ کرونا و تعطیلی کنسرت ها به یاد آوردن غیبت پدرش این را زمزمه می کند که:

باران از ابر صمیمی صدای تو کجاست؟
که دلم در هوای زمزمه های تو تشنه است

او نیز مانند استاد فقیدمان به موقع با محبوبیت بالا و پختگی صدای «یمت پدر» را به یاد خود خواند. قرآنی پدرش زندگینامه مهدی شجریان را منتشر کرده بود و همایون شجریان نیز آن را منتشر کرد نمره ورسیتی با اجرای منتخبی از آثار ماندگار شجریان بزرگ یاد و خاطره وی را به پاس احترام به مخاطبان گرامی گرامی داشت. خسرو آواز ایران را از نو بسازید:

از من خواستی تسلیم شوم آه تو دوست
تمام اقیانوس ها متعلق به ماست آه تو دوست

و آهنگ دود عود را به یاد استاد فقید پرویز مشکاتیان بخوانید:

ای یوسف، نام نیک ما، به بام ما خوش آمدی
ای در شکسته جام ما ای پاره به دام ما

«با رنگ صدا» کنسرتی زیرکانه از همایون شجریان است که شامل گزیده ای از تصنیف های خاطره انگیز پدرش است و علاوه بر آن از قطعات آوازی که قدرت، لحن و اوج صدای خودش را نشان می دهد غافل نمی شود. در این بین به بازپخش تک آهنگ های مختلف از جمله عناوین فیلم ها و سریال ها و غیره ترانه او انجام می دهد:

آسمان ابری است، از افق چشمانم بپرس
ابر بارانی است، از اشک هایم بپرس

تخته دل در ته امواج غم خواهد ترکید
از سینه پر از طوفان من نصیحت بخواه

داستان آهنگ همایون شجریان در

همان موسیقی جذاب در کنار ارکستر «سیاوش» به رهبری آرش گوران و ترکیبی از نوازندگان جوان و خوب. آینده در کنار نوازندگان مجرب یکی از نقاط قوت “بره صدا” است. Y اوست که استقبال کم نظیر و قابل توجهی در تاریخ موسیقی ایران به ثبت رساند. خوش آمدی که خرید بلیط الکترونیکی کنسرت برای سی اجرا و در چهار ساعت به ۸۰ هزار مخاطب رسید و ده ها هزار مخاطب موفق به خرید بلیت نشدند و مشتاقانه منتظر اجراهای دیگر او بودند.

نهال آواز ایران پس از انتقال از همان روزهایی که به آن اشاره شد، پرورش یافت و امروز با پشتوانه رفتار حرفه ای خود به درختی بارور تبدیل شده است که از هر شاخه می روید و می روید. برگ که میوه ها آهنگ اصیل ایرانی شنیده می شود اختصاص ردیف اول رایگان برای دانشجویان و قیمت گذاری کامل بلیط ها با مبلغی کمتر از بازار رایج موسیقی که با یک برآورد تقریبی حدود ۱۰۰ میلیارد ریال را شامل می شود، همچنین نشان می دهد که مسئولیت اجتماعی هنرمند بیش از چشم انداز مالی او مهم است.

حضور سحر فروزان از بانوان فعال در عرصه اقتصاد فرهنگ و هنر در حضور مجری همایون شجریان و برگزارکننده این مراسم به همراه غلامرضا صادقی که علاوه بر آهنگسازی و تنظیم چند قطعه همچنین به عنوان مجری صدا در این کنسرت حضور دارد و طراحی داخلی آن توسط دوستم آرتمانم انجام شده است. رضا موسوی نمونه دیگری از همکاری همایون شجریان با افراد حرفه ای است که نتیجه آن در برگزاری مناسب مراسم به وضوح قابل مشاهده است.

خلاصه نهال ایران بعد از آن خواند انتقال از همان روزهایی که به آن اشاره شد، پرورش یافت و امروز با پشتوانه رفتار حرفه ای خود به درختی بارور تبدیل شده است که از هر شاخه می روید و می روید. برگ که میوه ها آهنگ اصیل ایرانی شنیده می شود که می خوانند:

به نام ایران، به نام انسان، به دین مؤمنان، به روش و رسم بیداران.

اما پشت این گشت و گذارها و در زمینه های جدید یک نفر بود و هست، فقط یک نفر. همان نجیب زلال و هنرمند بی کران که قلب و روح دردمندش برای عزت و ارزش های ناب انسانی می تپد و می تپد: همایون شجریان.