“مافیای ورشکستگی” به سمت “آموزش و پرورش” می رود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهاناحمد نادری عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر. مربوط به دلیل حواشی ایجاد شده وی درباره تقلب گسترده در کنکور کارشناسی و ابهام در تایید صحت برگزاری آن گفت: قبل از اینکه درباره اتفاقات کنکور ۱۴۰۱ صحبت کنم باید بگویم که در حال حاضر با شورای عالی انقلاب فرهنگی بر سر مصوبه اخیر اختلاف وجود دارد که نباید اعلام شود.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل مخالفت شما و برخی کارشناسان با این تصمیم چیست؟ وی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون گذاری ندارد قانون گذاری بر اساس قانون مسئول مجلس است. هیچ جایی جهان در نظامی که رئیس جمهور و مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند، اختیار قانونگذاری را به رئیس جمهور نمی دهند! اینکه ریاست جمهوری قوه مقننه است اشتباه است. شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون گذاری ندارد. قانون برای مجلس است.

نادری با تاکید بر اینکه مصوبه اخیر یک فاجعه آموزشی است و پیامدهای آن یک دهه پس از انتشار آن است. بی عدالتی خواهیم دید، گفت: اولین انحراف در تاریخ جمهوری اسلامی زمان هاشمی رفسنجانی بود. اگر این مصوبه در دولت رئیس جمهور ابلاغ شود، دومین انحراف تاریخی در جمهوری خواهد بود رویداد اسلامی می افتد.

یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: این مصوبه نظام آموزش و پرورش را عاملی برای طبقه بندی جامعه می کند. در حقیقت جامعه را طبقه بندی می کند و امکان ترقی را از طبقه محروم حذف می کند. آینده کشور در دست فرزندان ما خواهد بود که به قدرت یا ثروت دسترسی دارند. هیچکس از جنوب کرمان نمی تواند در دانشگاه های تهران تحصیل کند درس بخوانید و وارد ساختار قدرت شوید. جامعه قطعا آسیب خواهد دید.

وی تاکید کرد: ابلاغ و اجرای این قطعنامه دومین خروج تاریخی از جمهوری اسلامی است. این را بارها گفته ام و در برنامه زنده تلویزیونی به آن اشاره کرده ام.

نادری در پاسخ به این سوال که آیا مجلس گزارش تیم ویژه رئیس جمهور برای بررسی سلامت کنکور را قبول دارد؟ وی تصریح کرد: مجلس وظیفه بررسی سازمان سنجش را به ما داده است. شاید هیچکس به اندازه من و تعداد محدودی از تخلفات سازمان سانسه در این چند سال خبر نداشته باشد. باید بگویم در سال های قبل کلاهبرداری ها بیشتر بود اما چه شد که امسال خبر کلاهبرداری اینقدر برجسته شد؟ دلیلش هم زمینه سازی برای اجرای مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

عضو کمیته رئیسه مجلس تصریح کرد: با این تصمیم مافیای کنکور به مافیای آموزش و پرورش منتقل می شود. شعار او «تبدیل آموزش به مافیا» است. مافیای کنکور برای تصویب این طرح و تسری آن به آموزش و پرورش از روش های آن استفاده کرده است. که امکان حمله به کنکور را فراهم می کند و این طرح با فشار اجتماعی مواجه می شود و در نهایت اجرایی می شود.

وی افزود: مردم بدانند در آزمون سال گذشته تخلفات بیشتر شده است. امسال شخصی در ریش خود “اسکنر” داشت، سال گذشته نیز مورد مشابهی وجود داشت. یعنی روش ها تقلب در امتحان ۱۴۰۱، سال گذشته نیز آنجا بود. اما چرا که نرفت؟ خود مافیا با این سوالات دست و پنجه نرم کرد که به اعمال فشار و اجرای قطعنامه مذکور داده شد.

نادری ادامه داد: از طرف دیگر روزنامه های اصلاح طلب و مسئولان سابق وزارت علوم و سازمان سنجش نیز پیگیر این موضوع هستند. «اطلاعات آویس» دو روز مانده به کنکور روی این موضوع کار کرد که با فشار نمایندگان مجلس، تعداد زیادی متقلب بفرمایید تو، بیا تو دانشکده پزشکی و دندانپزشکی شد. شروع این ماجرا با این روزنامه بود به تدریجبا شیب بحث نرم تقلب را در کنکور مطرح کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: تکذیب نمی کنم; کلاهبرداری اتفاق افتاده و جدی بوده است. اما من می گویم سال های گذشته وجود داشته است و حتی تقلب های بیشتری رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل محرمانه است و نمی توانم آن ها را بیان کنم، گفت: حتماً می دانید که یک برنامه سیاسی و اقتصادی از سوی گروه خاصی پشت پررنگ شدن تقلب امتحانی امسال وجود دارد. سیاسی در این معنا از این منظر که «مافیای ورشکستگی» می‌خواهد «مافیای آموزش» و «مافیای معدل» باشد، حمله به دولت رئیس‌جمهور و اقتصاد است. بازار و پراکندگی دادن

نادری در پایان خاطرنشان کرد: به همین دلیل در مسائل بهداشتی اخیر به کنکور اشاره نشده است. من منکر تخلفات نیستم. اما بله! سوال چیز دیگری بود.