مالیات خانه و ماشین در شهریور ۱۴۰۱ چقدر بود؟ اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی نشان می دهد که دولت تا پایان مردادماه بیش از ۱۷۷ میلیارد تومان از صاحبان خودروها و خانه های لوکس وصول کرده است. گنج گرفته اند.

بر اساس این گزارش، در پنج ماهه اول سال ۱۴۰۱ صاحبان خودروهای لوکس بیش از یکصد و شصت و نه میلیارد تومان و صاحبان خانه های لوکس کمتر از هشت میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.

مالیات خانه و خودروهای لوکس از جمله احکام مالیات بر ثروت است و بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ پیش بینی می شود کل درآمد دولت از محل مالیات بر دارایی به بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان برسد.

انتشار گزارش عملکرد سازمان مالیاتی در حوزه وصول مالیات بر دارایی در حالی است که این سازمان طی روزهای اخیر رویه خود را نسبت به وصول این رویه تغییر داده است.

بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، پرداخت این بدهی مالیاتی به صورت اقساطی برای صاحبان آنها امکان پذیر است.

موفقیت سازمان مالیاتی در سه سال اخیر در افزایش درآمد مالیاتی بالاتر از حد انتظار، موجب شده است که درآمد مالیاتی دولت برای سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۸۷ درصد افزایش یابد.

بر اساس این مفاد، سهم درآمد مالیات بر ثروت نسبت به سال قبل ۸۸ درصد افزایش یافته است.

طبق مقررات مالیاتی، مالیات بر ثروت یکی از انواع مالیات های مستقیم است و علاوه بر مالیات خانه و خودروی گران قیمت (لوکس)، مالیات بر ارث، نقل و انتقال سهام، ضایعات، تمبر و اوراق بهادار را نیز شامل می شود. . ، واگذاری املاک و خانه های خالی

بر اساس آخرین گزارش سازمان امور مالیاتی، واگذاری املاک و اوراق بهادار تا پایان ماه گذشته بیشترین سهم درآمد ثروت را تشکیل می دهد و برخلاف مالیات زنبور عسل و مالیات بر خانه های گران قیمت، کمترین سهم را در این درآمدها داشته اند. .