ما سالی دو بار امتحان برگزار می کنیم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، رجبعلی برزویی قائم مقام ستاد گسترده علمی کشور در ارتباط با خبر ۲۱ درباره شورای عالی کنکور انقلاب فرهنگی که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد، افزود: این مصوبه سه تفاوت عمده در مقایسه با آن خواهد داشت. به کنکور امسال؛ اول اینکه کنکور سالی دو بار برگزار می شود و آزمون دو سال اعتبار دارد، دوم اینکه دروس عمومی در قسمت تشریحی و سوابق تحصیلی تاثیرگذارتر و استفاده می شود و آزمون اختصاصی فقط می باشد. از دروس تخصصی و آخرین تغییر عمده این اول مهر ۱۴۰۲ برای ثبت نام های جدید یعنی. برای کنکور ۴۰ درصد سوابق تحصیلی و ۶۰ درصد آزمون اختصاصی ملاک خواهد بود.
البته ابلاغ باید یک سال قبل یعنی قبل از پایان شهریور انجام شود و شورای سنجش و پذیرش فرصت دارد این تصمیم را منتشر کند. این تصمیم در موعد مقرر توسط رئیس جمهور اعلام شد. بردن
آقای برزویی در پاسخ به این سوال که آیا تکلیف سازمان سنجش برای برگزاری کنکور ۱۴۰۲ مشخص شده است یا خیر، اظهار داشت: در این تصمیم اعلام شده است که ابلاغ مواد درسی، مواد امتحانی ویژه، معدل دیپلم. و تمامی ضرایب آنها به صورت سوابق تحصیلی می باشد و شهریور ماه مهلت اعلام می باشد تا شورای سنجش و پذیرش تا قبل از شهریور ماه آیین نامه هیأت، مواد درسی و ضرایب را تعیین و منتشر کند.
معاون نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا بازه زمانی ۲۴ تیرماه از سوی سازمان سنجش اعلام شده است، گفت: در قانون سنجش و پذیرش چنین مقرراتی وجود ندارد. کنکور بعدی تعیین تکلیف شده و قانونی وجود ندارد، اما مصوبه شورای عالی به صراحت به این موضوع پرداخته و قانون ایجاد کرده است و در این قانون می گوید در پایان شهریور هر سال، مواد درسی، ضرایب. و سیاست های کنکور سال آینده باید اعلام شود. اما قبلا برای کنکور سراسری قانون نداشتیم، برای کارشناسی ارشد قوانینی وجود داشت اما در کنکور سراسری چنین چیزی نداشتیم.