مجلس صادرات و حمایت از فرش دستباف اصیل ایرانی را به دولت واگذار کرده است


چهاردهمین المپیاد ملی علمی فرش دستباف با هدف ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای تحصیل علم و کسب مهارت های علمی هنرجویان فرش دستباف و ارزیابی توان علمی آنان به همت سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران و با حضور رضا حاجی پور سخنگوی آموزش، پژوهش و پژوهش برگزار می شود. مجلس شورای اسلامی کمیسیون فناوری ایران، برادران معاون امور صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دست اندرکاران فرش دستباف کشور برگزار شد.

این المپیک در سطح دانش آموزی با حضور ۷۶ نفر از ۲۳ استان ” هنرستان های کار دانش” و در سه جهت بافت “۳۲ نفر”، طرح “۲۴ نفر”، رنگرزی “۱۶ نفر” و در نهایت جوایز بودند به بهترین افراد اهدا می شود.

در این مراسم رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ایران ضمن تشکر از این مراسم به تشریح وضعیت فرش دستباف در کشور و مزایای اقتصادی آن در بازارهای جهانی و چالش های سال های اخیر پرداخت.

مجلس صادرات و حمایت از فرش دستباف اصیل ایرانی را به دولت واگذار کرده است

رئیس فراکسیون تسهیل در تجارت خارجی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه حمایت آزادانه از فرش دستباف را داده است. تجارت ذکر شد.

این نماینده مردم مجلس یازدهم تصریح کرد: فرش دستباف به دلیل ویژگی منحصر به فرد خود از جهات مختلف در بازارهای جهانی بسیار معروف است اما در سال های اخیر سهم ایران از بازار جهانی از میانگین ۴۰۰ میلیون کاهش چشمگیری داشته است. دلار در ۴۰ سال گذشته پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به حدود ۶۰ میلیون دلار رسیده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مجلس یادآور شد: چنین همایش هایی باید خروجی داشته باشد، محصولی که در ایران بدون نیاز به هیچ کشوری از مواد اولیه گرفته تا فرآیند تولید پیدا می شود، نباید چنین وضعیتی داشته باشد، خدا به ما داده است. این موهبت ارزش فرش دستباف ایرانی را باید با ارزش مرسدس بنز آلمان در دنیا مقایسه کرد.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید کالای ایرانی برای خنثی سازی خصومت ها و تحریم ها علیه دشمنان جمهوری اسلامی ایران، در پایان برای دست اندرکاران فرش دستباف آرزو و آرزوی موفقیت کرد.