مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا با وجود تنش ها در بروکسل ادامه خواهد یافتمنتشر شده در :

انریکه مورا ، مذاکره کننده اتحادیه اروپا مسئول مساله هسته ای ایران ، امروز پنجشنبه 14 اکتبر با علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد تا از تهران برای از سرگیری مذاکرات هسته ای تاریخ دریافت کند. این دیدار در پایتخت ایران پس از تهدیدهای آمریکا در فضایی متشنج انجام شد.

با خبرنگار ما در تهران ، سیاوش قاضی

بر اساس بیانیه رسمی ، هنوز تاریخی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای در وین تعیین نشده است. اما رایزنی ها باید ادامه یابد در بیانیه بروکسل ، در این بیانیه آمده است.

« ایران آماده مذاکرات جدی با نتایج ملموس است ، اما ما در مورد تمایل ایالات متحده برای اجرای تعهدات خود تردید جدی داریم. »، به سهم خود اعلام کرد علی باقری ، مذاکره کننده ایرانی

تهران خواستار پایان همه تحریم های اعمال شده از سال 2018 علیه ایران پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای خروج از توافق هسته ای 2015 شد.

تهران می گوید پس از آن آماده است برنامه هسته ای خود را محدود کند، که با سرعت زیاد ادامه می یابد ، این امر ایالات متحده و کشورهای اروپایی را نگران کرده است.

تهدیدهای آمریکا و اسرائیل

این چهارشنبه ، 13 اکتبر ، آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه آمریکا پشیمان شد. عدم اراده “ایرانی برای” گفتگو »و شناور کرد یک تهدید احتمالی نظامیبه

به همین ترتیب ، اسرائیل مدام مدعی است که برای متوقف کردن برنامه هسته ای تهران اقدام خواهد کرد. در مقابل این تهدیدها ، جمهوری اسلامی به دولت یهود نسبت به هرگونه اقدامی هشدار داده است.

ایران برنامه خود را با غنی سازی 60 درصد اورانیوم با استفاده از دستگاه های روزافزون از سر گرفته است. که توافق با قدرت های بزرگ را پیچیده می کند.

تنش در حال افزایش است زیرا ” ایران تاریخی برای از سرگیری مذاکرات اعلام نکرده است »

برای تیری کوویل ، محقق در موسسه روابط بین الملل و استراتژیک (Iris) ، فراتر از غنی سازی ” اورانیوم تا 20 ٪ و حتی در 60 درصد توسط تهران “، که جامعه بین المللی را بسیار نگران می کند ، نیز” سانتریفیوژهای جدید “، و همچنین تملک ایران توسط” دانش تکنولوژیکی که به او این امکان را می دهد که به سمت قدرت هسته ای نظامی برود ، اگر آنها واقعاً قصد انجام این کار را داشته باشند ».

از نظر تیری کوویل ، محقق در Iris ، “دانش فناوری” ایران نیز برای غربی ها مشکل ساز است.

به گفته محقق ایرانی ، این تنش جدید با “توضیح داده می شود” این واقعیت که ایران تاریخ دقیقی برای بازگشت به مذاکرات وین نمی دهد “، و” هر یک از دو حزب سعی می کند توازن قوا را به نفع خود تغییر دهد ».

برای تیری کوویل ، محقق در ایریس ، “تنش در حال افزایش است زیرا ایران تاریخی برای از سرگیری مذاکرات اعلام نکرده است”

همچنین بخوانید: عناوین: آمریکا تهدید نظامی علیه ایران را ترک کرد

دیدگاهتان را بنویسید