مسکو: استفاده روسیه از گرسنگی به عنوان سلاح دروغ است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانسخنگوی وزارت خارجه روسیه به اظهارات آنالنا بایربوک، وزیر خارجه آلمان که گفته بود روسیه از گرسنگی به عنوان سلاح استفاده می کند، پاسخ داد.

بر اساس این گزارش، ماریا زاخارووا اظهارات وزیر خارجه آلمان را دروغ، نادانی و فرصت طلبی خواند.

او گفت: «از لحاظ تاریخی، استفاده از گرسنگی به عنوان یک سلاح یک سنت آلمانی بوده است. آلمان از ابتدای سال ۲۰۲۲ واردات محصولات کشاورزی خود را افزایش داده و مازاد بازار جهانی مواد غذایی را خریداری کرده است. آلمان در ماه مارس سال جاری مقدار قابل توجهی محصولات کشاورزی به ارزش ۳.۴ میلیارد یورو وارد کرد.

زاخارووا افزود: به نظر می رسد که مقامات آلمانی نگران احتمال گرسنگی فقط در گفتار هستند نه در عمل.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که بحران غذایی جهان مدت ها قبل از آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین آغاز شده و به دلیل شیوع ویروس کرونا و برآوردهای نادرست کشورهای غربی بوده است.

لاوروف افزود: وضعیت فعلی به تشدید این مشکل کمک کرده و تحریم‌های غرب یکی از عوامل اصلی بحران غذایی و تشدید بحران بوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز روز جمعه در سخنرانی خود گفت که روسیه در صادرات غلات دخالت نخواهد کرد. ما شاهد علاقه کشورهای بریکس و شرکای آنها برای همکاری با روسیه هستیم.

رئیس جمهور روسیه در ادامه اتهامات غرب علیه کشورش را رد کرد و گفت: برداشت غلات روسیه خوب است؛ ما می توانیم ۵۰ میلیون تن به بازارهای جهانی عرضه کنیم.

آنالنا بایربوک، وزیر امور خارجه آلمان پیشتر در کانال تلگرامی خود نوشته بود: روسیه از گرسنگی به عنوان سلاح استفاده می کند.