مشتاقی: بچه های کشتی گدا نیستند/ برای مربی فوتبال خارجی پول می دهیم اما کشتی تحقیر می شود!


گفت بهرام مشتاقییا وی در گفتگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری پدر درباره درگیری های فدراسیون کشتی با وزارت ورزش در خصوص بودجه گفت: مسئولان ما در المپیک و بازی های آسیایی از کشتی، وزنه برداری و یکی دو رشته دیگر مدال می خواهند. رشته هایی وجود دارد که علیرغم هزینه هایی که دارند، اما با وجود اینکه برای آنها استفاده شده، آنقدر بازدهی نداشته اند که رتبه کشور را بالا ببرند. میلیاردها تومان برای والیبال استفاده کردیم و حالا حمایت تیم به همان تیم قبلی رسیده و برای کشور جایگاهی به ارمغان آورده است. والیبال ما سال ها از دست رفت. وقتی برای ورزش استفاده می شود، می توان از آن استفاده کرد، اما کشتی چیز دیگری است.

* کشتی غرق در زندگی مردم است

پیشکسوت کشتی کشورمان ادامه داد: فوتبال در تمام دنیا و همچنین ایران تماشاگر دارد اما کشتی گیر هم هستند. کشتی در فرهنگ مردم ماست و در زندگی مردم جا افتاده است و مردم از کشتی مدال می خواهند. الان قیمت بلیت ها چند برابر شده اما باید تلاش کنیم تا نوجوانان به سنین جوانی و بزرگسالی برسند تا بتوانند در المپیک و جهان مدال بگیرند.

* اجازه ندهید منشی کشتی را ترک کند

دارنده مدال طلای بازی های آسیایی ۱۹۷۴ با تاکید بر اینکه توقع مردم از کشتی بالا رفته است، خاطرنشان کرد: در تمام بازی های المپیک و آسیایی، کشتی در همه رشته ها بهترین است و پس از آن وزنه برداری و چند رشته دیگر قرار دارند. من از علی دبیر دفاع نمی کنم، از طبیعت قهرمانانه او دفاع می کنم که برای کشتی سخت کار می کند. خادم و رؤسای دیگر هم همین کار را کردند، اما موفق نشدند و رفتند، منشی نرفت. بزرگتر آقا! بودجه را به گونه ای در نظر بگیرید که رئیس جمهور فدرال به دنبال پول نباشد.

* برای اتوبوس خارجی چند میلیون دلار می دهند، بعد کشتی به بودجه تقلیل می یابد

وی ادامه داد: اینکه رئیس فدراسیون برای پول با معاون وزیر دعوا می کند مایه شرمساری است. در کشور ما پول کم نیست، من نمی گویم همه را به کشتی بسپاریم، بلکه باید به اندازه ای باشد که کشتی گدایی نکند. برای مربی فوتبال چند میلیون دلار می دهند، اما کشتی را برای پول باید اینقدر تحقیر کرد. من سال ها کشتی گیر بودم، مربی بودم، روی کشتی کار می کردم، همیشه همین طور بود. نگاه درستی وجود ندارد، اما وقتی صحبت از المپیک می شود، تمام توجه به کشتی است. چند روزی به اردوها سر می زنند اما نمی دانند ورزشکار در اردوها چه مشکلاتی دارد. ما نمی گوییم تافته جدا بافته می شود، اما همه از آن انتظار مدال دارند.

* بچه های کشتی گدا نیستند

مشتاقی در پاسخ به این سوال که ایرادات روسای جمهور فدرال به این بودجه باید توسط این وزارتخانه اختصاص یابد، گفت: آقای وزیر! شما یک قهرمان ورزشی هستید و کمی ورزش دارید. برای تعیین بودجه کشتی باید انتخاب کنید. ببینید چقدر برای استقلال و پرسپولیس هزینه می کنند؟ زندگی آنها را بنوشند و آنها باید خوب بازی کنند. همه از یک کشتی انتظار مدال دارند و اگر طلا اکنون به برنز تبدیل شود، پس ببینید چه می شود. بچه های کشتی گدا نیستند و حقشان را می خواهند و گاهی آنقدر طول می کشد که از حق خود می گذرند.

* به ورزشکار روس خانه می دهند، به ایرانی ها غرفه!

این پیشکسوت کشتی با بیان اینکه ۳ ماه تا مسابقات جهانی باقی مانده است، گفت: آیا رئیس فدراسیون در این شرایط باید دنبال پول باشد و ورزشکار غمگین بخوابد؟ ورزشکار باید احساس خوبی داشته باشد. چرا سعدالایف ۶ طلای المپیک دارید؟ چون پوتین خانه و ماشین می دهد تا این کشتی گیر راحت تمرین کند، قهرمان المپیک در ایران دکه آب میوه فروشی می گیرد و حالا آن دکه را از او می گیرند. درد است آقای. تکواندو ۲۰ سال است که چه کار می کنی؟ با این تفاوت که ورزشکارانی مثل ساعی و کرمی بیرون بودند.

انتهای، آخر پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید