مشکلات بینایی خطر ابتلا به زوال عقل را در سالمندان افزایش می دهد – دفتر مهر نیهدز | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس روزانهنتایج این مطالعه بیانگر نیاز به تحقیقات بیشتر برای بررسی تأثیر اصلاح مشکلات بینایی در سالمندان، به عنوان مثال با عینک یا جراحی آب مروارید برای جلوگیری از اختلالات شناختی و زوال عقل است.

«بی بی ژو», سرپرست تیم تحقیقاتی از دانشگاه بسته بندیدر این در باره وی گفت: “این یکی از اولین مطالعاتی است که ارتباط بین مشکلات بینایی و پیامدهای شناختی در سالمندان را از طریق بررسی جامع همه مطالعات مبتنی بر جمعیت ارزیابی می کند.”

وی گفت: نتایج ما نشان می دهد که از دست دادن بینایی یک عامل خطر برای زوال عقل است. اگرچه دلایل این امر نامشخص است، اما آنها پیشنهاد می کنند که تشخیص و درمان بیماری های چشمی می تواند هم در بهبود کیفیت زندگی افراد و هم در کاهش سرعت یا توقف روند از دست دادن حافظه مفید باشد.

محققان ارتباط بین آسیب بینایی و پیامدهای شناختی را در افراد مسن بررسی کردند. آنها دریافتند که:

• افرادی که دارای اختلالات بینایی بودند، بدون توجه به اینکه آیا اختلال بینایی آنها خود گزارش شده است یا بر اساس معیارهای عینی تشخیص داده شده است، خطر ابتلا به اختلال شناختی و زوال عقل را افزایش می دهند.

افراد مبتلا به مشکلات بینایی ۱۳۷ درصد بیشتر از افراد بدون مشکل بینایی در معرض ابتلا به اختلالات شناختی بودند.

افرادی که در ابتدا مشکلات بینایی داشتند، ۴۱ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال شناختی و ۴۴ درصد بیشتر از افرادی که این مشکل را نداشتند، به زوال عقل مبتلا شدند.

به گفته بی بی، «یافتن راه هایی برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن شروع زوال عقل می تواند به کاهش تأثیر مخرب آن بر زندگی بیماران و خانواده هایشان کمک کند». “شناسایی عوامل خطر قابل اصلاح اولین گام مهم برای توسعه موثر است.”

بی بی می گوید. “یافته های جدید ما اهمیت معاینه منظم چشمی برای سالمندان را نشان می دهد که به آنها امکان می دهد مشکلات بینایی احتمالی را زود تشخیص داده و درمان کنند.”