مقام روسی: مسکو از تل آویو بسیار عصبانی است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه عبری «کان» به نقل از یک منبع نزدیک به روسیه در گزارشی اعلام کرد که مسکو از گزارش ها مبنی بر چراغ سبز تل آویو برای اعزام صدها نظامی صهیونیست به اوکراین به شدت عصبانی است.

به گزارش کان، این مقام روسی گفت: اگر برای شما مشخص شود که شهروندان روسیه در کنار حماس علیه اسرائیل می جنگند، چه واکنشی نشان خواهید داد؟ روس ها از اینکه اسرائیل موافقت کرد از اوکراین حمایت کند، عصبانی هستند و این طبیعی است که مسکو می خواهد. برای پاسخ دادن.”

وی همچنین در رابطه با بسته شدن مرکز آژانس یهود در روسیه تاکید کرد که این موضوع هیچ ربطی به خشم روسیه از تل آویو ندارد و دلیل آن تخلفات آژانس یهود است و موضوع این نیست. سیاسی به هر جهت

به گفته وی، فعالیت تعدادی از سازمان های دیگر غیر از آژانس یهود به دلیل نقض قانون متوقف شده است و این موضوع مختص سازمان یهودی نیست.

از سوی دیگر، این شبکه گزارش داد که روسیه به درخواست رژیم اسرائیل مبنی بر رفتن هیئتی به نمایندگی از این رژیم به مسکو برای گفتگو درباره تصمیم بسته شدن مقر آژانس یهود پاسخ نداده است.

چندی پیش، وزارت دادگستری روسیه از یکی از دادگاه های این کشور خواست که فعالیت آژانس یهود در کشورشان را متوقف کند. زیرا اسنادی وجود داشت که نشان می داد این آژانس قوانین روسیه را زیر پا گذاشته است. دادگاه روز پنجشنبه هفته جاری برای رسیدگی به این درخواست جلسه مقدماتی برگزار خواهد کرد.

در همین راستا، گیورا ایلند، مشاور سابق امنیت ملی رژیم اسرائیل، در یادداشتی در روزنامه یدیعوت آحارونوت، آنچه را «تهدیدهای پنهان» تل آویو علیه مسکو می داند، انتقاد کرد و نوشت: «تهدید برخی مقامات اسرائیلی برای مجازات مسکو توسط تصمیم “بستن مقر آژانس یهود به طور قابل توجهی به منافع اسرائیل آسیب می رساند.”

وی افزود: می توان ده ها مورد از منافع اسرائیل با روسیه را برشمرد که اولین آنها اطمینان از عدم کمک ایران به توسعه برنامه هسته ای خود و متقاعد کردن دولت مسکو برای عدم ارائه سلاح های پیشرفته به دشمنان اسرائیل است.

«جزیره گیورا» مدعی شد که «خرس روسی» به دلیل جنگ در اوکراین زخمی شده است و به همین دلیل مسکو می تواند اقدامات تهدیدآمیز غیرقابل پیش بینی علیه رژیم صهیونیستی انجام دهد.

روابط بین تل آویو و مسکو از زمان آغاز جنگ اوکراین به شدت متشنج شده است. روسیه از رژیم صهیونیستی به دلیل حمایت از دولت زلنسکی به شدت انتقاد می کند. از سوی دیگر مقامات رژیم صهیونیستی به شدت نگران روابط نزدیک روسیه و ایران هستند. در همین راستا رسانه های عبری همزمان با سفر اخیر پوتین به تهران به صراحت از نگرانی های رژیم تل آویو صحبت کردند.

نگرانی اصلی تل آویو در این میان همکاری روسیه با نیروهای مقاومت در سوریه است و در همین راستا روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که مسکو به نیروهای همپیمان ایران در سوریه فضای بیشتری برای مانور می دهد.

در همین راستا، بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز گذشته در سخنانی از وقوع یک حادثه بی سابقه در سوریه خبر داد و گفت: در ماه مه که جنگنده های اسرائیلی به سوریه حمله کردند، پدافند هوایی روسیه به سمت این جنگنده ها شلیک کرد.

شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی نیز در این زمینه گزارش داد: موشک های شلیک شده تهدیدی برای جنگنده های اسرائیلی نبود، اما صحبت از یک اتفاق استثنایی و بی سابقه است و اگرچه روس ها سامانه های دفاعی اس-۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار داده اند. کسانی که در مورد عملکرد این سیستم تصمیم می گیرند، افسران روسی هستند.”

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید