منع رفت و آمد در عراق/تخلیه کاخ ریاست جمهوری بغداد توسط حامیان صدر


به گزارش تجارت نیوز، برخی منابع خبری از تجمع هواداران صدر در مقابل کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد خبر دادند، همچنین گزارش هایی مبنی بر ورود برخی از آنها به کاخ ریاست جمهوری منتشر شده است.

مهر نوشت، منابع خبری از استقرار گسترده نیروهای امنیتی عراق در منطقه سبز خبر می دهند. همزمان با حضور هواداران صدر در ورودی های منطقه سبز بغداد و تلاش آنها برای حمله به کاخ ریاست جمهوری، نیروهای ضد شورش به طور گسترده در این منطقه مستقر شده اند. منطقه سبز تعطیل اعلام شد. نیروهای امنیتی منطقه سبز و پل جمهوری در مرکز بغداد را به طور کامل مسدود کردند.

فرماندهی عملیات مشترک بغداد از هواداران صدر خواست فورا منطقه سبز را ترک کنند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق ضمن درخواست از معترضان طرفدار صدر برای خروج فوری منطقه سبز بغداد، تاکید کرد که برای جلوگیری از درگیری یا ریختن خون عراقی ها، بالاترین سطح خویشتنداری را حفظ کرده است.

این نهاد نظامی و امنیتی همچنین با تاکید بر مسئولیت خود در قبال حفاظت از نهادهای دولتی و نمایندگی های دیپلماتیک و اموال عمومی و خصوصی، اعلام کرد: با تظاهرات مسالمت آمیز مطابق قانون اساسی و قوانین موجود برخورد خواهد شد و نیروهای امنیتی به وظیفه خود در دفاع از امنیت عمل خواهند کرد. و ثبات رعایت خواهد شد.

الجزیره گزارش داد که حامیان صدر موانع امنیتی و دیوارهای سیمانی مقابل پارلمان عراق را شکستند.

آخرین اخبار حاکی از ورود معترضان به کاخ ریاست جمهوری است. گفته می شود پس از نزدیک شدن معترضان به کاخ ریاست جمهوری، «برهم صالح» رئیس جمهور عراق خیلی زود این کاخ را ترک کرد.

به بغداد و کازمین و سامرا سفر نکنید

سفارت ایران در عراق در بیانیه ای از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در اطلاعیه ای اعلام کرد: زائران و هموطنان عزیز ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معلی و نجف اشرف حضور دارند؛ از سفر به شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا تقاضا می شود به دلیل مقررات منع آمد و شد از سوی دولت محترم عراق فعلاً خودداری شود.

منع آمد و شد در سراسر کشور عراق شد

به گزارش ایسنا، فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که منع رفت و آمد در تمام استان ها و مناطق این کشور از آغاز به کار برقرار می شود. ساعت ۱۹:۰۰ امروز (دوشنبه) (به وقت محلی) تا اطلاع ثانوی.

پیشتر رئیس عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرده بود که از ساعت ۱۵:۳۰ به وقت محلی، هرگونه تردد در بغداد ممنوع است.

همزمان منابع عراقی اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور هواداران جنبش صدر را از کاخ ریاست جمهوری اخراج و کنترل کامل آن را به دست گرفتند.

ظهر امروز مقتدی صدر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از دنیای سیاسی خداحافظی کرده و تمامی دفاتر مربوط به خود به جز حرم، موزه و موسسه میراث خانواده صدر را تعطیل می کند.

دفتر مقتدی صدر نیز با صدور بیانیه ای از هواداران وی خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکنند و به نام جنبش صدر شعار و حرفی نزنند.

پس از صدور این بیانیه، منطقه سبز عراق شاهد افزایش تنش و تحرکات حامیان مقتدی صدر و تشدید تدابیر امنیتی بوده است.

گفته می شود عصر امروز (دوشنبه) همزمان با آغاز تجمعات حامیان صدر، بر اثر تیراندازی و شلیک گاز اشک آور در منطقه سبز بغداد، چند نفر مجروح شدند.

الکاظمی: صدر باید از پیروان خود بخواهد که از نهادهای دولتی خارج شوند

نخست‌وزیر دولت عراق هرگونه حمله به ساختمان‌های دولتی را محکوم کرد و از مقتدی صدر خواست تا معترضان را به ترک این ساختمان‌ها که عمدتاً در منطقه سرسبز بغداد واقع شده‌اند، دعوت کند.

ایسنا نوشت: بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق که عصر امروز (دوشنبه) منتشر شد، حاکی از آن است که حمله به منطقه سبز و دسترسی غیرقانونی به نهادهای دولتی، پیامدهای بروز و تداوم درگیری های سیاسی را نشان می دهد.

در این بیانیه آمده است: از مقتدی صدر که همواره حامی دولت و مدافع اقتدار آن و احترام به نیروهای امنیتی بوده است، می خواهیم در دعوت معترضان به خروج از ساختمان های دولتی کمک کند.

الکاظمی تاکید کرد که حمله معترضان به نهادهای دولتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب قانونی است.

وی در پایان بیانیه خود خواستار همکاری با نیروهای امنیتی و خویشتن داری همگان و خروج فوری معترضان از منطقه سبز بغداد شد.

ظهر امروز (دوشنبه) مقتدی صدر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از دنیای سیاست خداحافظی کرده و تمامی دفاتر مربوط به خود به جز حرم، موزه و مؤسسه میراث خانواده صدر را تعطیل می کند.

دفتر مقتدی صدر نیز با صدور بیانیه ای از هواداران وی خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکنند و به نام جنبش صدر شعار و حرفی نزنند.

پس از صدور این بیانیه، منطقه سبز عراق شاهد افزایش تنش و تحرکات حامیان مقتدی صدر و تشدید تدابیر امنیتی بوده است.