نارضایتی آمریکا از رویکرد آلمان در جنگ اوکراین


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «دی ولته» شارپ برلین گزارش داد که به گفته آمریکا، عملکرد آلمان در زمینه کمک تسلیحاتی به اوکراین با دیگر کشورهای عضو ناتو همخوانی ندارد.

به گزارش این روزنامه، آمریکا خواستار اتخاذ رویکرد قاطع‌تر آلمان در خصوص کمک‌های نظامی به کی‌یف شده است. یکشنبه گذشته، سفیر آمریکا در برلین در مصاحبه با ZDF از برلین خواست تا “نقش رهبری تعیین کننده تر” را در این زمینه ایفا کند.

یک مقام آمریکایی به دی‌والت گفت: «تاکنون آلمان آنچه را که ما خواسته‌ایم انجام داده است» و افزود که برلین می‌تواند سریع‌تر عمل کند. این مقام آمریکایی گفت واشنگتن در مورد وفاداری برلین به کیف تردید دارد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: هنوز مشخص نیست که آیا آلمان می‌خواهد اوکراین در جنگ پیروز شود یا کافی است که در جنگ شکست نخورد.

روز سه شنبه روزنامه آلمانی بیلد مدعی شد که مقامات آمریکایی یادداشت دیپلماتیکی به برلین ارسال کرده اند. گفته می‌شود که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در آن یادداشت گفته است که واشنگتن از ارسال تانک‌های آلمانی به اوکراین استقبال می‌کند.

هفته گذشته “کریستین لامبرشت” وزیر دفاع اوکراین به خبرنگاران گفت که برلین اولین کشوری نخواهد بود که قبل از سایر کشورها تانک های ساخت غرب را به اوکراین ارسال می کند.

این گزارش از نارضایتی آمریکا از آلمان در شرایطی منتشر شد که کاخ سفید از اختصاص بسته کمک نظامی دیگری به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار به اوکراین خبر داد.

این در حالی است که چند ساعت قبل سفیر روسیه در واشنگتن به شدت به دولت آمریکا هشدار داده بود که به بهانه حمایت نظامی از اوکراین مستقیماً با روسیه وارد جنگ شود.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که اگر آمریکا موشک های زمین به هوا دریافت کند یا به خاک روسیه حمله کند، ایالات متحده وارد یک رویارویی نظامی با روسیه خواهد شد.

این مقام ارشد روسیه هشدار داد: در صورت دستیابی کیف به چنین تسلیحاتی، شهرهای بزرگ روسیه و همچنین تاسیسات زیرساخت صنعتی و حمل و نقل نابود خواهند شد. چنین سناریویی به معنای دخالت مستقیم آمریکا در رویارویی نظامی با روسیه است».

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید