نحوه درمان بیماری کلیه در خانه


درمان بیماری کلیوی

نحوه درمان بیماری کلیه در خانه
بیماری کلیوی

درود دوستان موضوع امروز کلیه ها است، از جمله کلیه ها، نحوه ظاهر آنها، محل قرارگیری آنها در بدن، عملکرد کلیه، علائم بیماری کلیوی و راه های درمان بیماری کلیوی:

علائم بیماری کلیوی و نحوه درمان بیماری کلیوی در خانه
کلیه ها

کالج چیست؟

کلیه ها عضوی حیاتی در بدن ما هستند. بدن ما دو کلیه دارد، یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست. کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات، زیر دنده ها و پشت ناف قرار دارند. نقش اصلی کلیه ها دفع مواد زائد از بدن از طریق ادرار به عنوان فیلتر، دفع آب اضافی از بدن و کنترل فشار خون است.

  علائممشکلات کلیوی؟

علائم بیماری کلیوی تا زمانی که به مرحله بحرانی تبدیل نشده باشد، شناسایی نمی شوند. با این حال، تکنیک‌هایی برای تشخیص بیماری کلیوی وجود دارد. سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

۱. مشکل در ادرار کردن یا تغییر در ادرار:

اگر مشکلات کلیوی دارید ممکن است متوجه افزایش یا کاهش ادرار شوید. این مشکل به خصوص در شب ایجاد می کند. رنگ ادرار تیره‌تر است و گاهی اوقات ادرار احساس می‌شود، هرچند ادرار اینطور نیست.

۲. درد در هنگام ادرار: 

درد مجاری ادراری یکی از علائم شایع بیماری کلیوی است. عفونت های دستگاه ادراری با درد یا سوزش در دستگاه ادراری مشخص می شود. هنگامی که آکنه باعث درد کلیه می شود، می تواند باعث تب و کمردرد نیز شود.

۳. انتقال خون از طریق ادرار: 

اگر در ادرار خود خون دارید، در یک سناریوی بسیار خطرناک و نگران کننده قرار دارید. در این حالت باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۴. نفخ بدن:

کلیه ها مسئول حذف مواد زائد و آب اضافی از بدن هستند. در صورت بیماری کلیه ها که باعث التهاب در بدن می شود، خارج کردن آب اضافی از آب دشوار است.

۵. مشکل در تمرکز:

گلبول های قرمز در نتیجه مشکلات کلیوی کاهش می یابد، که میزان اکسیژن در مغز را محدود می کند، عملکرد مغز را مختل می کند و تمرکز بر روی هر چیزی را دشوار می کند.

۶. همیشه احساس سرما می کنید. 

اگر بیماری کلیوی دارید همیشه سرما می خورید حتی در گرما و اگر عفونت کلیه دارید ممکن است مشکل تب و خارش داشته باشید.

۷. بثورات روی پوست: 

هنگامی که کلیه ها مشکلی دارند، خون با مواد زائد مخلوط می شود و با افزایش اندازه، خارش و بثورات روی پوست ایجاد می شود.

۸. حالت تهوع یا استفراغ:

مشکلات کلیوی باعث افزایش میزان مواد زائد در خون می شود که می تواند منجر به حالت تهوع یا استفراغ شود.

۹. تنگی نفس:

اگر بیماری کلیوی باعث تجمع مایع در ریه ها شود، از دست دادن خون در بدن رخ می دهد. در نتیجه، تنفس دشوار می شود و بسیاری از افراد به طور منظم نفس های کوتاه می کشند.

۱۰. بدن درد: 

کمردرد یکی از علائم برخی از اختلالات کلیوی است. این یکی از علائم بیماری کلیوی نیز هست.

علائم بیماری کلیوی و نحوه درمان بیماری کلیوی در خانه
درد در ناحیه کمر به دلیل مشکل کلیه

چگونه از شر بیماری کلیوی خلاص شویم:

اگر هر یک از مشکلات فوق ظاهر شد، ابتدا باید کلیه های خود را چک کنید. آزمایش کلیه به عنوان آزمایش کراتینین سرم یا آزمایش آلبومین سرم شناخته می شود. با شرکت در دو آزمون می توانید از وضعیت دانشگاه خود مطلع شوید. اگر ارزیابی شما نشان داد که بیماری کلیوی شما در حال بدتر شدن است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری کلیوی دارید، اقداماتی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا از عوارض بعدی محافظت کنید.

  • حفظ بدن سالم و فعال: هیچ جایگزینی برای فعالیت بدنی یا ورزش منظم وجود ندارد. پیاده روی و ورزش منظم می تواند به حفظ سلامت بدن و پیشگیری از بیماری مزمن کلیوی کمک کند.
  • کنترل دیابت: بیماری کلیوی اکثر بیماران دیابتی را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل است که تشخیص آسیب کلیه در اسرع وقت برای بیماران دیابتی بسیار مهم است. کنترل قند خون به سلامت کلیه ها نیز کمک می کند.
  • حفظ فشار خون سالم: بسیاری از مردم می دانند که فشار خون بالا می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود، اما ممکن است متوجه نباشند که این فشار خون می تواند منجر به اختلال در کلیه ها نیز شود. بیماران دیابتی و قلبی ممکن است در نتیجه فشار خون بالا دچار مشکلات کلیوی شوند.
  • غذاهای سالم بخورید و وزن بدن خود را حفظ کنید. برای حفظ سلامت کلیه، برخی رفتارهای غذایی باید مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال، نمک باید در مقادیر کم مصرف شود. خوردن ۴ تا ۵ گرم نمک در روز یا یک قاشق چایخوری کافی است. مصرف بیشتر آن می تواند مشکلات کلیوی را تشدید کند. غذاهای فرآوری شده حاوی مقدار زیادی نمک هستند، بنابراین هر چه کمتر بخورید، بهتر است. بهتر است در حین غذا نمک خام مصرف نشود و مصرف سبزیجات و میوه های تازه تا حد امکان مفید است.
  • مقدار زیادی آب بنوشید: یک فرد بالغ باید حداقل ۵ لیتر آب در روز مصرف کند. مقادیر کم آب به کلیه ها کمک می کند نمک، اوره و سایر آلاینده ها را از بدن دفع کنند. در نتیجه، شانس ابتلا به بیماری مزمن کلیوی کاهش می یابد.
  • ترک سیگار: سیگار جریان خون را در بدن کاهش می دهد و باعث می شود کلیه ها به مرور زمان توانایی خود را برای عملکرد صحیح از دست بدهند. اگر سیگار می کشید، احتمال ابتلا به سرطان کلیه تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.
  • بدون مشورت با پزشک نباید آنتی بیوتیک مصرف کنید: به دلایل ساده نباید آنتی بیوتیک مصرف کنید. این داروها ممکن است در صورتی که کلیه ها سالم باشند مشکل جدی ایجاد نکنند، اما باید تا حد امکان از مصرف آنها پرهیز کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/