نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای با معاون وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار کرد


تهران ، ایران – وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که انریکه مورا ، نماینده اتحادیه اروپا برای هماهنگی مذاکرات درباره احیای توافق هسته ای ایران ، روز پنجشنبه در تهران با علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

این مذاکرات یک روز پس از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد “گزینه های دیگر” در صورت شکست دیپلماسی صورت می گیرد ، زیرا همتای اسرائیلی وی که از وی استفاده می کند حق استفاده از زور را محفوظ می دارد.

توافق هسته ای 2015 ، که به ایران در ازای محدودیت فعالیت های هسته ای ، تحریم ها را لغو کرد ، از سال 2018 ، زمانی که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد ، پشتیبانی مادام العمر بود.

ترامپ تحریم های فلج کننده را مجدداً وضع کرد در حالی که ایران ، که تاکید می کند برنامه هسته ای خود فقط برای اهداف غیرنظامی است ، به تدریج تعهدات خود را لغو کرد.

سفر مورا به تهران در شرایطی است که فشارهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای از سرگیری سریع مذاکرات در مورد بازگشت واشنگتن به توافق افزایش یافته است.

وزارت خارجه ایران گفت که سفر مورا “در پی رایزنی های دو طرف در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک ، به ویژه روابط ایران و اتحادیه اروپا ، افغانستان و توافق هسته ای است.”

باقری ، مسئول پرونده هسته ای ایران ، در توئیتر خود نوشت که در این دیدار مذاکراتی درباره “لغو تحریم های ظالمانه” خواهد بود.

“گزینه های دیگر”

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، که در ماه ژانویه به قدرت رسید ، اعلام آمادگی برای بازگشت به توافق هسته ای کرد.

اوایل سال جاری میلادی در وین بین ایران و طرفهای باقی مانده در توافق – انگلیس ، چین ، فرانسه ، آلمان و روسیه – مذاکراتی انجام شد که آمریکا به طور غیر مستقیم در آن شرکت کرد. از زمانی که انتخابات ژوئن در ایران منجر به تغییر رئیس جمهور شد ، این مذاکرات به تعویق افتاده است.

تصور می شود ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور جدید – رئیس سابق محافظه کار قوه قضائیه – کمتر از حسن روحانی ، سلف خود ، برای امتیاز دادن به غرب به خاطر توافق آماده است.

ایران بارها و بارها گفته است که آماده است مذاکرات را “به زودی” از سر گیرد ، اما هنوز تاریخی اعلام نشده است.

بلینکن روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که مذاکرات با ایران موفقیت آمیز باشد اما هشدار داد که “باندی که برای انجام آن باقی مانده است کوتاه و کوتاهتر می شود.”

بلینکن با اشاره به تهدید یائر لاپید وزیر خارجه اسرائیل مبنی بر استفاده از زور ، بدون توضیح بیشتر گفت: “ما آماده هستیم که در صورت تغییر مسیر ایران به گزینه های دیگر روی آوریم.”

تهران به دنبال تضمین های اروپایی است که هیچگونه تکرار خروج یکجانبه ترامپ را نشان نخواهد داد.

مورا در مراسم تحلیف رئیسی در ماه آگوست شرکت کرد و انتقادات اسرائیل از اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داد ، منتقد شدید توافق هسته ای با دشمن اصلی آن ایران.

عبری را به روشی سرگرم کننده و منحصر به فرد بیاموزید

اخبار اسرائیل را دریافت می کنید … اما می دانید گرفتن آی تی؟ در اینجا شانس شما این است که نه تنها تصویر بزرگی را که در این صفحات پوشش می دهیم ، درک کنید ، بلکه همچنین جزئیات مهم و شاداب زندگی در اسرائیل

که در Streetwise Hebrew برای انجمن تایمز اسرائیل، هر ماه چندین عبارت عامیانه محاوره ای را پیرامون یک موضوع مشترک یاد می گیریم. اینها کلاسهای صوتی عبری با اندازه کوچک هستند که ما فکر می کنیم واقعاً از آنها لذت خواهید برد.

بیشتر بدانید بیشتر بیاموزید قبلاً عضو هستید؟ وارد شوید تا دیگر این مورد را مشاهده نکنید

تو جدی هستی. ما از آن قدردانی می کنیم!

به همین دلیل است که ما هر روز سر کار می آییم – برای ارائه خوانندگان فهیم مانند شما که باید اسرائیل و جهان یهود را مطالعه کنند.

بنابراین اکنون ما یک درخواست داریمبه بر خلاف سایر رسانه های خبری ، ما دیواری پرداخت نکرده ایم. اما از آنجایی که روزنامه نگاری ما پرهزینه است ، از خوانندگانی دعوت می کنیم که روزنامه تایمز اسرائیل برای آنها مهم شده است تا با پیوستن به ما در حمایت از کار ما کمک کنند. جامعه تایمز اسرائیلبه

با پرداخت 6 دلار در ماه می توانید از روزنامه نگاری با کیفیت ما در حین لذت بردن از روزنامه تایمز اسرائیل کمک کنید بدون تبلیغات، و همچنین دسترسی به محتوای منحصر به فرد که فقط برای اعضای انجمن Times of Israel در دسترس است.

به انجمن ما بپیوندید به انجمن ما بپیوندید قبلاً عضو شده اید؟ وارد شوید تا دیگر این مورد را مشاهده نکنیددیدگاهتان را بنویسید