هزینه گازرسانی به هر خانوار روستایی ۶۰ میلیون تومان است / اجباری به گاز رسانی به نیروگاه ها نداریم!


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نادر کمالی صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری و ۲۸.۹۸ درصد خانوارهای روستایی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند که در هفته دولت و سایر طرح های در دست اجرا، بهره مندی روستایی از نعمت گاز برخوردار خواهد شد. به ۹۹ درصد افزایش یابد.

وی افزود: از ۲ هزار و ۷۵۶ روستای دارای سکنه آذربایجان شرقی، دو هزار و ۳۶۰ روستای روستای دارای گاز هستند و با گازرسانی به ۸۰ روستا در هفته، تعداد روستاهای گازرسانی شده به ۲ هزار و ۴۴۰ روستا و بیش از ۹۹ درصد خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: هیچ روستایی در استان آذربایجان شرقی نیست که گازرسانی شده و سپس خالی از سکنه شود.

کمالی گفت: با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم در سال ۱۴۰۲ تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز بهره مند شوند و آذربایجان شرقی را سرسبزتر جشن بگیرند.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: هزینه گازرسانی هر خانوار روستایی حدود ۶۰ میلیون تومان است.

وی افزود: در هفته دولت امسال ۸۰ روستا گازرسانی و در ۲۴ روستا عملیات عملیاتی آغاز می شود. امسال نیز شاهد افتتاح دو پروژه عملیاتی از جمله خط تامین ۱۶ اینچ به طول ۱۷ کیلومتر خواهیم بود. هشترود به مراغه و جابجایی ایستگاه CGS مرند. .

شرکت گاز موظف به گازرسانی به نیروگاه ها در طول سال نیست

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص وضعیت گاز نیروگاه های تبریز و بناب و استفاده نیروگاه ها از نفت کوره در فصل سرد سال و عدم تخصیص گاز، اظهار داشت: : شرکت گاز موظف به گازرسانی به نیروگاه ها در طول سال نیست و طبق قرارداد در صورت کمبود و محدودیت گاز، نیروگاه ها تعطیل خواهند شد.

وی همچنین گفت: طی ۴ ماهه امسال ۹۲۳ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه های آذربایجان شرقی صادر شده است اما در طول سال موظف به گازرسانی به این واحدها نیستیم، در واقع سقف گازرسانی به این واحدها است. مخصوص نیروگاه ها

وی ادامه داد: با مدیریت مصرف گاز در آذربایجان شرقی بیش از یک سال است که قطعی گاز در استان نداریم.

کمالی ادامه داد: کارخانه های آسفالتی که در تبریز هستند و مصرف نفت کوره بالایی دارند گاز می دهیم. این مشکل حتی در فصول سرد سال هم ادامه خواهد داشت مگر اینکه دستور محدودیتی از بالا صادر شود که دوباره در مقابل آن مقاومت کنیم.

۴۰۰ میلیارد تومان مطالبات/صنایع بزرگترین بدهکاران هستند

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی همچنین به برخی از مطالبات این شرکت در استان اشاره کرد و گفت: مطالبات شرکت گاز آذربایجان شرقی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است که ۱۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به تقاضای خانوارها است. استان است و بیشتر آنها مربوط به بخش صنعت است.

کمالی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۷۳۷ هزار مشترک گاز در آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: از این تعداد ۱۰ هزار مشترک گاز صنعتی و ۲۰۴ هزار مشترک کوچک تجاری و صنعتی در استان هستند.

میزان مصرف گاز در آذربایجان شرقی

وی میزان مصرف گاز آذربایجان شرقی در نیمه نخست سال را به طور میانگین ۲۷ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت: این میزان در فصول سرد سال به ۵۰ میلیون مترمکعب می رسد.

کمالی با بیان اینکه ۶۳ درصد گاز مصرفی آذربایجان شرقی برای مصارف خانگی است گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار مشترک صنعتی تحت پوشش گاز طبیعی هستند و ۲۱ درصد گاز مصرفی استان به بخش صنعت اختصاص دارد.

ساعت گازسوز سرقت را تا ۸۰ درصد کاهش داد

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی همچنین با بیان اینکه با استفاده از سیستم و نرم افزار مانیتورینگ میزان مصرف در صنایع بزرگ و داخلی پالایش می شود، گفت: این نرم افزار سرقت گاز یا به عبارتی دستکاری کنتور را بررسی و شناسایی می کند.

وی خاطرنشان کرد: نرم افزار مانیتورینگ طی دو سال گذشته ۸۰ درصد از سرقت گاز در صنایع را کاهش داده است.

انتهای پیام/




این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید