هشدار درباره افزایش آنفولانزا در کشور


رئیس اداره پرستاری مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هشدار نسبت به افزایش ابتلا به آنفلوآنزا در کشور، گفت: طی هفته گذشته ۳۳۴ مورد آنفولانزای ثبت شده در مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم. و آمار غیر رسمی بیش از این موارد است.»

ابراهیم قادری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سه هفته اخیر افزایش چشمگیر موارد آنفلوآنزا در کشور مشاهده شده است و به نظر می رسد فصل شیوع این بیماری آغاز شده و روند مبتلایان به این بیماری ادامه دارد. افزایش یافته و در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: سطح ایمنی جامعه به ویژه کودکان در برابر آنفولانزا و ویروس های تنفسی کاهش یافته است، به همین دلیل این گروه از افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند و در واقع شاهد شیوع این ویروس تنفسی در کشور خواهیم بود. ماه های آینده..

قادری با بیان اینکه آنفولانزا یک بیماری عفونی تب دار است که بیشتر مجاری تنفسی را درگیر می کند، ادامه داد: این بیماری به شدت مسری است و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و کودکان و افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

قادری با بیان اینکه علائم آنفولانزا نسبت به کرونا شدیدتر و پر سر و صداتر است، تصریح کرد: فرد مبتلا به آنفولانزا در مراحل اولیه بیماری طی چند روز یکی پس از دیگری تب، گلودرد و سردرد و حتی سرماخوردگی را تجربه می کند. به طور معمول است. بیماری خفیف تر است علائم سرماخوردگی معمولاً طی ۷ تا ۱۰ روز از بین می روند و به سرعت آنفولانزا ایجاد نمی شوند. علائم آنفولانزا می تواند تا دو هفته ادامه داشته باشد.

رئیس اداره پرستاری مرکز عفونی وزارت بهداشت ادامه داد: در صورت ابتلا به آنفلوآنزا یک روز قبل از بروز علائم آنفولانزا و پنج تا هفت روز پس از بیمار شدن، خطر عفونت وجود دارد و مدت زمان عفونت در کودکان خردسال یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است طولانی تر باشد.

به گفته قدری، برای جلوگیری از انتقال ویروس آنفولانزا به سایر افراد، توصیه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ، شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده موجود برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید رعایت و رعایت شود. قرار داده شود

وی افزود: در صورت ابتلا به این بیماری نوشیدن مایعات فراوان و استراحت کافی بسیار مهم است و داروهای درمان آنفولانزا در داروخانه ها موجود است و مسکن ها و تب بر برای تسکین علائم مفید است.

واکسن آنفولانزا مفید است

قدری تاکید کرد: لازم است سالمندان بالای ۶۵ سال، فرزندان زنان باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی و آسم، دیابت، نارسایی قلبی، بیماران دیالیزی، بیماران شیمی درمانی و افراد دارای نقص ایمنی نسبت به تزریق سریعتر واکسن آنفولانزا اقدام کنند. تزریق کنید

وی گفت: واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.