وال استریت: بایدن با تحریم صادرات نفت ایران به دنبال فشار بر تهران است


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، یک روزنامه آمریکایی عصر یکشنبه به وقت تهران نوشت که آمریکا در حال بررسی تحریم شبکه ای از شرکت های مظنون به کمک به صادرات نفت ایران و افزایش فشار بر تهران است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» مدعی شد که ایران از انتقال نفت کشتی به کشتی در آب های منطقه و سپس جعل اسناد برای مخفی کردن منشا محموله استفاده کرده است و افراد و شرکت هایی در امارات متحده عربی در این راه کمک کرده اند. .

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: پیش‌بینی من این است که تا زمانی که ایرانی‌ها پیشنهادات را نپذیرند و به برجام بازگردند، انتظار می‌رود که در آینده به طور منظم شاهد این نوع اقدامات اجرایی باشیم. “

بر اساس این گزارش، پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و عدم انجام تعهدات اروپایی ها برای جبران خروج آمریکا، جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال صبر راهبردی، وی در نهایت پنج گام را در چارچوب مواد ۲۶ و ۳۶ برجام و در راستای کاهش تعهدات برجام برداشت.

با حضور جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا در کاخ سفید که در مبارزات انتخاباتی خود از بازگشت به برجام صحبت کرده بود و پس از انتخابات و پس از توافقات انجام شده این موضوع را تکرار کرد، مذاکرات برای رفع برجام بود. تحریم ها. به طور غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شد و با حضور ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و با هماهنگی «انریکه مورا» هماهنگ کننده مذاکرات کلید خورد. در فروردین ۱۴۰۰ در وین. در دولت سیزدهم به رهبری آیت الله سید ابراهیم رئیسی مذاکراتی برای رفع تحریم ها انجام شد.

این در حالی است که آمریکایی ها برای فرار به جلو به بازی تیراندازی روی آورده اند و ایران را به دلیل ناتوانی در تصمیم گیری سرزنش می کنند و ایران را به دلیل عدم دستیابی به نتیجه مقصر می دانند. در حالی که بسیاری به ناتوانی دولت بایدن در تصمیم گیری در مورد برجام اذعان دارند، مقامات وزارت خارجه ایالات متحده همچنان ادعا می کنند که آماده پذیرش توافق روی میز هستند. برخی تحلیلگران بر این باورند که عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا از جمله دلایل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام است.

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود، مقامات آمریکایی مدعی هستند که یک تبعه عراقی، یک انگلیسی و تعدادی شرکت در فروش نفت ایران دست دارند.

این در حالی است که شهروندان خواسته های آمریکا و نقض تحریم های ایران را رد کرده اند. این شهروند عراقی انگلیسی گفت: من مالک شرکت کشتیرانی آیکون پترولیوم و راین هستم. من مالک شرکت “ایزوت” نیستم. شرکت های من هرگز نفت ایران را برخلاف تحریم های آمریکا ارسال نکرده اند و تمامی معاملات من با عراق کاملا قانونی بوده است.

این روزنامه نوشت که شرکت های نفتی «اکسون موبیل»، «شل»، «صنایع کخ» و مشتریان آسیایی از خریداران نفت خام و پالایش شده ایران بودند.

لازم به ذکر است که «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در توئیتی در خصوص مذاکرات برای رفع تحریم ها نوشت: ما نظریات شکلی و محتوایی را ارائه کرده ایم. به منظور هموار کردن مسیر برای نتیجه گیری سریع مذاکرات وین که با هدف اصلاح وضعیت پیچیده و آسیب رسان ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا به طرف های مقابل ارائه کردیم.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران نوشت: ایران آماده است در مدت زمان کوتاهی به مذاکرات پایان دهد، اگر طرف مقابل نیز آمادگی انجام این کار را داشته باشد.

انتهای پیام.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید