واکسیناسیون ۷۷۰۰ قلاده سگ از ابتدای امسال در فارس


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، تنها انسان ها نیستند که ممکن است به کمک های اولیه نیاز داشته باشند و حیوانات از جمله سگ ها گاهی نیاز به اورژانس دامپزشکی دارند.

خبرنگار فارس پیش از این به حضور سگ ها در خیابان های شیراز اشاره کرده بود موضوعی که بارها از سوی همشهریان سامانه فارس من مطرح و مطرح شده است، بنابراین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در این خصوص گفت: : یکی از مشکلاتی که ذکر شد و در دست بازنگری و اصلاح است، طرح‌های اجرایی پس از نجات سگ‌های ولگرد است که در طرح اجرا گنجانده نشده است.

همچنین رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گزارشی دیگر به آمار حملات سگ های ولگرد اشاره کرد و گفت: تعداد مجروحان حمله سگ ها در اولین بار. سه ماهه امسال در دانشگاه شیراز ثبت شده است.

خبرنگار فارس با اشاره به گزارش های قبلی و طبق قولی که داده بود به عنوان یکی از نهادهای متولی موضوع سگ های ولگرد به اداره کل دامپزشکی استان فارس رفت و این نیاز عمومی را جویا شد.

۵۰ درصد انتقال بیماری های عفونی از حیوانات به انسان

رئیس اداره بهداشت دام و مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار فارس، با اشاره به بیماری های مشترک بین انسان و دام، گفت: بین انسان و دام بیش از ۱۸۰۰ بیماری وجود دارد. بیماری های عفونی در انسان شناسایی شده است که ۵۰ درصد آن از حیوان به انسان منتقل می شود.

رضا شهریاری به شیوع این نوع بیماری در سطح جهان اشاره کرد و ابراز داشت: برخی از این بیماری ها در سطح جهان مشاهده شده است مانند هاری که در برخی موارد منجر به مرگ انسان و کاهش توانایی شده است. و باعث هزینه درمان می شود.

کیست هیداتید شایع ترین بیماری انتقالی از حیوان به انسان در فارس است

وی یکی از بیماری های بین انسان و دام را مربوط به سگ دانست و گفت: عمده بیماری های منتقله از سگ به انسان در ایران عبارتند از هاری، کیست هیداتید، سالک، لپتوسپیروز و تب مالت.

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان فارس کیست هیداتید را شایع ترین نوع بیماری دانست و افزود: متاسفانه در استان فارس موارد زیادی از کیست هیداتید وجود دارد که اغلب منتقل می شود. از سگ گرفته تا انسان.”

شهریاری بیماری حاد هاری را یک ویروس کشنده خواند و گفت: این بیماری مختص حیوانات اهلی و گوشتخواران وحشی است، زیرا انسان و سایر پستانداران خون گرم به طور اتفاقی و اغلب از طریق حیوان گزیدگی به این بیماری مبتلا می شوند و راه اصلی انتشار این بیماری است. توسط حیوان هاری منتقل می شود، البته از طریق کشش پنجه ای که با بزاق حاوی ویروس آغشته شده است نیز منتقل می شود.

وی همچنین بیماری انتقال دهنده پشه زمینی را مهم دانست و ادامه داد: پشه زمینی به رنگ زرد کم رنگ (خاکی) و بسیار کوچک به اندازه ۲ تا ۳ میلی متر است که هنگام غروب برای خوردن و هنگام گاز گرفتن وارد محیط می شود. زندگی از خون از یک مخزن آلوده مانند موش، سگ یا انسان بیمار، تعدادی انگل لیشمانیا را وارد بدن خود می کند. انگل های لیشمانیا در مدت ۴ تا ۱۸ روز در بدن پشه تکثیر و تغییر شکل می دهند و پشه به پشه آلوده تبدیل می شود و در صورت گزش توسط پشه آلوده علت بیماری به فرد سالم منتقل می شود.

سگ های گله عشایری به صورت رایگان واکسینه می شوند

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان فارس با اشاره به شایع ترین بیماری ها به ترتیب هاری، کیست هیداتید، لیشمانیوز و لپتوسپیروز گفت: از نظر دولت گله عشایری است. سگ ها رایگان واکسینه می شوند و هر واکسن حدود ۲۰۰ قیمت دارد – ۱۰۰۰ تومان – با مراجعه به مناطق عشایری و روستایی از سگ ها مراقبت می کنند و آموزش تیم های سگ و همچنین پکیج آموزش حیوانات خانگی را برای سگ ها فراهم می کنند. افزایش آگاهی از i.a. روستایی و عشایری.

واکسیناسیون ۷۷۰۰ قلاده سگ از ابتدای سال جاری تاکنون

شهریاری ادامه داد: سایر سگ های شهرستان نیز با مراجعه به کلینیک ها و پرداخت هزینه آن اقدام به انجام این کار می کنند که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۷۷۰۰ قلاده سگ واکسینه شده و از این تعداد بیش از پنج هزار قلاده در هر واکسینه شده است. سال همکاران دامپزشکی در روستاها تزریق شده اند و بقیه توسط صاحبان سگ در کلینیک ها تزریق شده اند.

وی همچنین به ثبت بیماری هاری در استان فارس اشاره کرد و اذعان داشت: بیماری هاری انسانی طی دو سال اخیر در استان فارس ثبت شده است که هر دوی این موارد ناشی از حمله سگ های ولگرد بوده است.

رئیس اداره بهداشت و بیماری های رزمی دام اداره کل دامپزشکی استان فارس با اشاره به اینکه سگ ها به سه دسته تقسیم می شوند، افزود: دسته اول سگ های روستایی و عشایری هستند که توسط عشایر و روستاییان نگهداری می شوند. از گله محافظت می کنند و اغلب خطری برای شهروندان منطقه مورد نظر ندارند و در مکان خاصی نگهداری می شوند. شخص، که آنها را ذخیره می کند.

سگ های ولگرد عامل اصلی انتقال بیماری

شهریاری ادامه داد: دسته سوم سگ ها سگ های ولگرد هستند که به صورت آزاد در معابر عمومی دیده می شوند و این سگ ها باعث انتقال بیماری های مختلف می شوند.

وی به یکی از شایع ترین و آسان ترین بیماری های قابل انتقال از سگ به حیوانات دیگر و در نهایت به انسان اشاره کرد و اظهار داشت: تب مالت از طریق ادرار سگ از بین می رود، بنابراین اگر ادرار سگ در آب ریخته شود و آب آن مصرف شود. دیگران، گاز گرفتن، او می خزد. و مدفوع پرندگان باعث انتقال بیماری در سایر حیوانات به خصوص سگ می شود.

این کارشناس ادامه داد: غذا دادن به سگ عامل اصلی بیماری در سگ است و صاحبان سگ باید حتما سگ خود را با غذای پخته تغذیه کنند زیرا اگر تخم مرغ به سبزیجات وارد شود و انسان را مبتلا کند کرم کیست هیداتید در روده سگ وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در سال های اخیر شاهد مواردی از برخورد و حیوان گزیدگی و اخبار حمله سگ های ولگرد به بزرگسالان یا کودکان بوده ایم که دلیل آن رشد بیش از حد جمعیت این سگ ها در مناطق شهری و اطراف آن است. از این رو فارس در گزارش های آتی به این موضوع اجتماعی از منظر سایر نهادهای حمایتی خواهد پرداخت.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید