پایان مذاکرات برای لغو تحریم ها قیمت جهانی نفت را کاهش داد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها و احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام دیروز در وین پایتخت اتریش به نتیجه رسید و توسعه آن منجر به افت جهانی شد. قیمت نفت

قیمت نفت امروز (سه شنبه) و در پی آخرین تحولات مذاکرات لغو تحریم ها در وین کاهش یافت و قیمت آتی نفت برنت با ۱۴ سنت کاهش به ۹۶.۵۱ دلار در هر بشکه رسید.

معاملات آتی نفتغرب تگزاس حد واسطبا کاهش ۱۶ درصدی به ۹۰.۶۰ دلار به ازای هر سهم رسید.

«ویویک دار» تحلیلگر بانکی مشترک المنافع استرالیا در یادداشتی نوشت: اگرچه جزئیات زمان از سرگیری صادرات نفت ایران هنوز مشخص نیست، حتی در صورت احیای برجام، ایران بدون شک ظرفیت افزایش صادرات نفت را با نرخ نسبتاً بالایی دارد.

به گفته وی، ایران در مدت ۶ ماه قادر است صادرات خود را به میزان یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش دهد و به عبارتی به ۱.۵ درصد عرضه جهانی برساند.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها از پنجشنبه گذشته ۲۲ مردادماه در وین آغاز شد و دیروز به پایان رسید.

پس از پایان مذاکرات وین، رسانه های غربی مدعی شدند که اتحادیه اروپا متن نهایی توافق را به تهران و واشنگتن تحویل داده و منتظر تایید آنها است. اما مقامات وزارت امور خارجه ایران این ادعا را رد کرده و اعلام کرده اند که متن توافق نهایی نشده است و حل و فصل برخی مسائل به اراده و جدیت کاخ سفید بستگی دارد.